Olaines bīstamo atkritumu izgāztuves attīrīšana kalpos kā iedvesma Inčukalna gudrona dīķu projekta pabeigšanai
Tagad kādreiz piesārņotajā teritorijā augs balti vītoli un zaļos zāle, aģentūru LETA informēja VVD sabiedrisko attiecību speciāliste Jūlija Ņikitina.
Lai gan katrs šāds sanācijas projekts ir neatkārtojams savā sarežģītībā, paveiktais Olainē ir pierādījums tam, ka valstī ir patiešām spējīgi, gudri un augsti kvalificēti uzņēmumi, kuri ar valsts un Eiropas Savienības piešķirtajiem līdzekļiem saimnieko atbildīgi un ir uzticami partneri sarežģītu vides problēmu likvidēšanā, norādījusi Koļegova.
Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrs Kaspars Gerhards (VL-TB/LNNK) uzsvēris, ka tīra daba ir viena no Latvijas bagātībām un iedzīvotāju pienākums ir rūpēties par to.
Darbu veicēji teritoriju no bīstamajiem šķidrajiem un cietajiem atkritumiem attīrījuši gandrīz trīs hektāru platībā un atkritumi reģenerēti teju 81% apjomā. Kādreizējā izgāztuvē 5318 kubikmetru platībā ir izņemti cietie atkritumi un izsūknēti šķidrie bīstamie atkritumi no četriem atkritumu baseiniem. Notikusi arī dzelzsbetona konstrukciju demontāža - piesārņoto būvgružu kopējais apjoms ir 104 tonnas.
Kopumā ir attīrīti 111 449 kubikmetri gruntsūdeņu un 10 400 kubikmetru apmērā pāršķirota piesārņotā grunts, kas atradās zem bojātajiem un vēl padomju laikā ierīkotajiem bīstamo ķīmisko atkritumu baseiniem.
Lai gan attīrīšanas darbi ir noslēgušies, VVD turpmāko 30 gadu laikā nodrošinās gruntsūdeņu kvalitātes monitoringu. Objektā ierīkoti dziļurbumi un izveidota pēcsanācijas monitoringa sistēma. Notiks virszemes ūdeņu un gruntsūdeņu paraugu periodiska noņemšana.
Projekta kopējās izmaksas ir 6 773 270 eiro, no kuriem 70% bija Eiropas Savienības finansējums.
LETA
Foto: Jean Pierre/Flickr.com