abc.lv skaitļos

Lietotāji online93
Aktīvie uzņēmumi26471
Nozares raksti2311
Ekspertu atbildes3041
Orientēto skaidu plātņu izmantošana : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Orientēto skaidu plātņu izmantošana

Orientēto skaidu plātņu izmantošana
Celtniecībā arvien populārākas kļūst orientētās kokskaidu plātnes, pazīstamas ar nosaukumu OSB - tās lieto kā slodzi nesošus, stiprinošus celtniecības elementus, piemēram, sienu, grīdu un jumtu būvniecībā. Materiāla popularitāte izskaidrojama ar tā īpašībām - OSB ir lokanas, bet izturīgas plātnes ar stabiliem izmēriem, salīdzinoši mitrumizturīgs un viegli apstrādājama. Sastāvs un īpašības
Labākās OSB īpašības izriet no tā mehāniskā izgatavošanas veida, kas ir tieši saistīts ar garāku un lielāku koka skaidu izmantošanu. OSB plātne izgatavota no vairākiem noteiktas formas un biezuma koka ēveļskaidu slāņiem, kas savā starpā savienoti ar saistvielu. OSB ražošanas procesā tiek izmantots koks gan ar mīkstu (egle, priede), gan ar cietāku koksni (apse). Koksnes skaidas tiek iegūtas, ēvelējot baļķus. Iegūtā skaidu lente parasti ir aptuveni 75 mm plata un, lai iegūtu atsevišķas skaidu plēksnītes, tā tiek sadalīta nelielos gabaliņos – ik pa 75 mm pa šķiedru un no 5 līdz 50 mm pret šķiedru. Pēc izžūšanas šīs plēksnītes tiek apsmidzinātas ar sintētisko vai pulverveida līmi. Viena no svarīgākajām lietām OSB ražošanā ir produkta attīrīšana no sīkajām skaidiņām un drumstalām pirms līmes izmantošanas, tāpēc OSB, salīdzinājumā ar citiem ar līmēm savienotiem paneļiem, iespējams izmantot mazāku līmes saturu (2-3%). Turklāt izmantotās līmes nodrošina kompozītmateriālu mitrumizturību. OSB plātnes var viegli griezt, virpot, zāģēt, ēvelēt un līmēt ar koksnes līmvielām. Plātnes virskārtā skaidas orientētas tās garuma vai platuma virzienā, bet centrālajā slānī skaidas parasti orientētas perpendikulāri virsējā slāņa skaidu orientācijas virzienam. Skaidas izveido stiprības un cietības ziņā vienmērīgu sadalījumu plātnes garenvirzienā un šķērsvirzienā, nodrošinot pārsedzes izturību. Tā kā skaidas pārklājas, paneļa virsmā mēdz būt daudzi iedobumiņi - gludāka virsma var tikt iegūta, paneli slīpējot. Tomēr OSB virsma nekad nebūs tik gluda kā parastai skaidu plātnei.
OSB ir vidēji mitrumizturīgas - tas nozīmē, ka īslaicīgs mitrums tām nekaitē. Atkarībā no saistvielas veida OSB var izmantot gan sausos, gan mitros apstākļos. Mitruma saturs, plātnēm atstājot fabriku, parasti ir apmēram 2%. Jāņem vērā, ka OSB paneļi maina savus izmērus, mainoties mitrumam. Tāpēc pirms paneļa piestiprināšanas nodrošināmi tādi apstākļi, kuros paneļa mitruma saturs atrastos līdzsvarā ar mitruma saturu vietā, kurā tas tiks piestiprināts. Parasti tas tiek panākts, paneļus brīvi sakraujot telpā, kurā tie tiks izmantoti un kādu brīdi tur tos paturot.
Jāņem vērā, ka arī OSB ar paaugstinātu mitrumizturību (OSB/3; OSB/4) nav ūdensizturīgi. Termins "mitrumizturīgs" attiecināms uz līmi, kas nezaudē savas īpašības mitruma ietekmē. Tāpēc jānovērš visu veidu OSB tiešu saslapināšanu. Ja OSB tiek saslapināts, tā biezums ievērojami palielinās.
Izmēri un specifikācija Eiropas standarā EN 300 ir definēti četri OSB veidi, atkarība no to mehāniskā raksturojuma un relatīvās mitrumizturības. OSB/1 - plātnes ar vispusīgu pielietojumu iekštelpās (ieskaitot mēbelēm) un sausumā; OSB/2 – slodzi izturošas plātnes izmantošanai sausumā; OSB/3 – slodzi izturošas plātnes izmantošanai mitrumā; OSB/4 – paaugstinātu slodzi izturošas plātnes izmantošanai mitrumā. Paneļa blīvums (un līdz ar to arī paneļa svars) variē atkarībā no produkta. To ietekmē izmantotās koku sugas un ražošanas veids. Tipisks blīvums ir 600-680kg/m3. Parasti pieejamie paneļu izmēri ir 2500 x 1250 mm, 2440 x 1220 mm, 3660 x 1220 mm ar biezumu 6 mm, 8 - 12 mm, 15 mm, 18 mm, 22 mm, 25 mm un 38 mm. Paneļi tiek ražoti vai nu ar taisnām malām, vai ar spundi (gropi). Izmantošana OSB ir celtniecībā un karkasa būvēs izmantojams panelis, kas bieži tiek lietots grīdas segumam, līdzeno jumtu segumam un sienu apšuvumam. Pieejami atšķirīgi produkta veidi, kas paredzēti atšķirīgiem slodzes līmeņiem un atšķirīgiem apkārtējās vides apstākļiem. ENV 12872 ir doti norādījumi OSB izmantošanai atbilstoši dažādiem slodzes līmeņiem. Parasti pie vienas un tās pašas slodzes var tikt izmantota OSB plātne, kas ir plānāka nekā parastā skaidu plātne. OSB tiek plaši izmantots arī kā iepakojamais materiāls rūpniecībā un kā materiāls pagaidu sētu celtniecībai būvlaukumos. {TABLE ID=tabula_osb PAGESIZE=30 SEARCH=no NAVIGATION=bottom NAVIGATIONTYPE=pages CELLWIDTH=auto ORDERBYCOLUMN=none FASTFILTERCOLUMN=1 FASTFILTER=no STYLE=tableintext} Savienojumi un stiprinājumi Apstrādājot OSB, var tikt izmantoti kokapstrādē ierastie stiprinājumu veidi un tehnikas. Ieteicams izmantot cilindriskas koka skrūves, jo tās ir efektīvāks stiprinājuma veids nekā parastās kokskrūves. Visu veidu stiprinājumiem ar skrūvēm iesākumā jāizurbj palīgcaurumi, kuriem vajadzētu būt no 85 - 90% no skrūves serdes diametra. Stiprinājumiem paneļa virsmā vajadzētu būt vismaz 8 mm no malām un 25 mm no stūriem. Naglas un skavas var tikt izmantotas stiprinājumiem ar vieglu noslodzi vai tikmēr, kamēr sacietē līme savienojumu vietās. Līmējot savienojuma detaļām jābūt rūpīgi apstrādātām, kā arī jāizmanto augstas koncentrācijas līme ar biezu konsistenci, piemēram, polivinila acetāts vai ureaformaldehīds. Pielāgotās detaļas rūpīgi jāsaliek kopā un jātur zem spiediena, līdz līme sacietē. OSB iestrādāto gropju platumam vajadzētu būt ne lielākam par vienu trešdaļu no plātnes biezuma. Gropes dziļums parasti ir apmēram puse no plātnes biezuma. Spundētais savienojums ir ļoti efektīgs, jo nodrošina to, ka savienojuma vietas nepieguļ viena otrai tik cieši, lai izraisītu malas sašķelšanos. Autors: Sandis Fatjanovs Raksts tapis sadarbībā ar firmu Ziemeļi Foto: no publicitātes materiāliem
Banner 280x280 Banner 280x280

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Individuāli pielāgoti metāla risinājumi – Dzintars Workshop

Dzintars Workshop ražo dažādus metāla priekšmetus, kas pielāgoti klientu vajadzībām – pirts krāsnis, kazana krāsnis, ugunskura vietas, mēbeles un citus individuālus pasūtījumus. Uzzināsim, kā izvēlēties ugunskura vietu vai grilu, lai tas kalpotu ilgi? Ko svarīgi ņemt vērā, izvēloties pirts krāsni? 

Aktuālie piedāvājumi

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

ARTEVO – māksla padarīt labus logus vēl labākus

2008. gadā REHAU prezentēja kompozītu materiālu logu profiliem RAU-FIPRO X. Lieliskās sistēmas GENEO logi un durvis atraduši vietu Latvijā daudzās ēkās, renovācijas projektos. Arī tagad REHAU turpina šo tradīciju. ARTEVO – māksla nepārtraukti attīstīt lieliskos risinājumus tālāk!

Aktualitātes

Izstāsti Latvijai

"Revonia" pazemes mājas, pirtis, pagrabi: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Vai esi kādreiz prātojis, kā dzīvoja pasaku un filmu varoņi hobiti? Tagad tas ir īstenojies! REVONIA ir realizējusi šādu pasaku/sapņu māju. "Revonia" ražo dzelzsbetona pazemes būves - mājas, pirtis, pagrabus. "Revonia" būves izceļas ar ļoti labu energoefektivitāti, jo tās tiek apbērtas ar viena metra zemes slāni, kas nodrošina visa veida aizsardzību.