TOP 5 ziņas būvniecībā: abc.lv nozares apskats 2018, Nr.1

TOP 5 ziņas būvniecībā: abc.lv nozares apskats 2018, Nr.1

Būvniecības nozares aktuālie fakti un tendences, panākumi un neveiksmes, svarīgākās ziņas un nozares ekspertu viedokļi - būvniecības portāla abc.lv nozares apskats 2018, Nr.1.

VIEDOKLIS

Baiba Fromane, Latvijas Būvuzņēmēju partnerības vadītāja

2018.gadā būvniecībā prognozējams vēl lielāks būvniecības apjoma pieaugums, ko veicinās ne tikai privāto investīciju palielināšanās, bet arī straujāka Eiropas Savienības (ES) fondu finansējuma ieplūšana ekonomikā. Vienlaikus turpināsies darbs pie vērienīgām izmaiņām būvniecības normatīvajā regulējumā, kuras to veiksmīgas virzības gadījumā kalpos kā nozīmīgs attīstības dzinulis nozarei un Latvijas tautsaimniecībai kopumā.

2018.gads būvniecības nozarei būs izaugsmes un pārmaiņu periods. Ievērojamais būvniecības apjoma pieaugums no būvniecības uzņēmumiem prasīs spēju sabalansēt pieaugošās kvalitātes prasības ar ierobežotiem darbu veikšanas termiņiem un darbaspēka resursiem. Vienlaikus būs jāturpina strādāt pie tā, lai nozari padarītu sakārtotāku, efektīvāku un modernāku, tajā nodarbinātajiem cilvēkiem jānodrošina kvalitatīva izglītība, sociālās garantijas un darba apstākļi, paturot prātā galveno mērķi - drošas, kvalitatīvas un inovatīvas būves.

Neskatoties uz to, ka progress pērn panākts vairāku nozarei būtisku normatīvo aktu virzībā, tostarp ieviesta elektroniskā darba laika uzskaite būvlaukumos, pieņemts jaunais Publisko iepirkumu likums un izstrādātas vadlīnijas izdevīgākā piedāvājuma noteikšanai būvniecības un "projektēt un būvēt" iepirkumos, jānoslēdz darbs pie citiem prioritāriem uzdevumiem. Nekavējoties jāizstrādā būvniecības tipveida līgumi, kas sekmētu kvalitatīva būvniecības pakalpojuma saņemšanu un mazinātu strīdus būvniecības procesa dalībnieku starpā.

Nozare sagaida arī grozījumus Būvniecības likumā, kas precīzi noteiktu atbildību sadalījumu starp būvniecības procesā iesaistītajām personām, kā arī precizētu būvvaldes un Būvniecības valsts kontroles biroja kompetences. Tāpat ar šiem grozījumiem nepieciešams noteikt striktas robežas katra būvniecības procesā iesaistītā atbildībai, tādējādi atvieglojot strīdus situāciju risināšanu, kā arī ieviešot efektīvu instrumentu zaudējumu atlīdzināšanai trešajām personām.

Šogad arī jānoslēdz darbs arī pie nozares ģenerālvienošanās par minimālajām algām, izstrādājot motivācijas programmu, kas koplīguma slēdzējiem piedāvātu atvieglojumus nodokļu veidā, kā arī izdevīgāku virsstundu apmaksas kārtību. Latvijas Būvuzņēmēju partnerības ieskatā ģenerālvienošanās noslēgšana kopā ar elektroniskā darba laika uzskaites sistēmu būvlaukumos ļaus izskaust tā dēvētās aplokšņu algas un ievērojami samazinās ēnu ekonomikas apjomu būvniecībā.

TOP 5 ZIŅAS

106,5 miljonu eiro aizdevums tirdzniecības centra "Akropole" būvniecībai

"SEB bankas" decembra sākumā parakstītais 106,5 miljonu eiro aizdevums tirdzniecības un izklaides centra "Akropole" būvniecībai Rīgā, Maskavas ielā 275b, ir lielākais "SEB bankas" vēsturē.

Kopējās investīcijas "Akropoles" būvniecībā ir plānotas 177 miljonu eiro apmērā un "SEB bankas" aizdevums finansē 60% no kopējā investīciju apmērā. Šis ir pirmais jaunais tirdzniecības un izklaides centrs, kas Rīgā tiek attīstīts pēdējo deviņu gadu laikā.

Tirdzniecības un izklaides centra "Akropole" būvniecībai piešķirtais aizdevums ir 2017.gada apjomīgākais darījums Latvijā nekustamo īpašumu nozarē un viens no lielākajiem Latvijā noslēgtajiem finansēšanas darījumiem kopumā. Tāpat tas ir arī lielākais šī gada darījums Baltijas valstīs.

Būvniecības produkcijas apmēri deviņos mēnešos Latvijā pieauga par 18,5%

Latvijā būvniecības produkcijas apmēri 2017.gada deviņos mēnešos salīdzināmās cenās, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem, pieauguši par 18,5% salīdzinājumā ar 2016.gada attiecīgo periodu un faktiskajās cenās bija 1,187 miljardi eiro, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati. Tostarp dzīvojamo māju būvniecības apmēri minētajā laika periodā samazinājušies par 8,8%, nedzīvojamo ēku būvniecībā bijis kāpums par 17,8%, bet inženierbūvju - par 30,9%.

2017.gada trešajā ceturksnī, salīdzinot ar 2016.gada attiecīgo periodu, būvniecības produkcijas apmēri, pēc kalendāri izlīdzinātiem datiem, salīdzināmajās cenās pieauguši par 25%, faktiskajās cenās sasniedzot 580,8 miljonus eiro.

Statistikas pārvaldē atzīmēja, ka nozīmīgu būvniecības produkcijas pieaugumu, salīdzinot ar 2016.gada trešo ceturksni, uzrādīja inženierbūvju būvniecība (50,9% no kopējā būvniecības apmēra) - par 39,6% un nedzīvojamo ēku būvniecība (38,8% no kopējā būvniecības apmēra) - par 25,2%, bet dzīvojamo māju būvniecībā bija kritums par 18%.

Latvijas būvniecības eksporta apjoms sasniedzis vēsturiski augstāko līmeni

Latvijas būvniecības eksporta apjoms 2017.gada trešajā ceturksnī saskaņā ar jaunākajiem Latvijas Bankas datiem sasniedzis 73 miljonus eiro, kas ir vēsturiski augstākais Latvijas būvniecības nozares sniegums ārējos tirgos. Šis sasniegums liecina par Latvijas būvniecības uzņēmumu konkurētspēju un kapacitāti darboties augstas pievienotās vērtības segmentā.

2017.gada trīs ceturkšņos Latvijas būvniecības pakalpojumu eksports kopumā sasniedzis 182 miljonus eiro. Starp nozīmīgākajiem eksporta tirgiem bijusi Zviedrija (82 miljoni eiro), kā arī Lietuva (38 miljoni eiro).

Ņemot vērā Latvijas būvniecības vides nenoteiktību un valsts sektora pasūtījumu apjoma ievērojamo mainību, lielie būvniecības uzņēmumi pēdējos gados ir aktīvi strādājuši, lai apgūtu ārvalstu tirgus. Gan būvizstrādājumu ražošana, gan būvniecības pakalpojumu sniegšana ir izrādījusies efektīva stratēģija, kas ļāvusi izveidot stabilu darbības bāzi un iegūt ilgtermiņa partnerus. Prognozējams, ka šī tendence saglabāsies arī turpmākajos gados.

Ekspluatācijā nodota renovētā VEF Kultūras pils

Novembra sākumā ekspluatācijā nodota renovētā VEF Kultūras pils. Būvniecības Valsts kontroles birojs (BVKB) akceptējis visus dokumentus un bez iebildumiem pieņēmis ekspluatācijā atjaunoto VEF ēku.

VEF Kultūras pili sāka rekonstruēt 2016.gadā un kopējās darbu izmaksas ir 12,1 miljons eiro. VEF Kultūras pils ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis. Ēka ir celta laika posmā no 1951.gada līdz 1960.gadam. Ēkas kopējā platība ir 6878 kvadrātmetri. Iekšējais plānojums un piecu telpu interjera apdare ir valsts nozīmes mākslas piemineklis.

VEF Kultūras pils kā kultūras centrs darbību sāka 1960.gada 1.martā un ir lielākā Latvijas kultūras iestāde ar vairāk nekā piecdesmit mākslinieciskajiem kolektīviem, studijām un interešu klubiem, kuros darbojas ap 3000 cilvēku - gan pirmsskolas vecuma bērni, gan pusaudži un jaunieši, gan vidējas un vecākās paaudzes rīdzinieki.

Saņemta būvatļauja biroju kompleksa "Skanstes biznesa centrs" būvniecībai

Decembra sākumā ir saņemta un ir stājusies spēkā Rīgas pilsētas būvvaldes izdotā būvatļauja biroju kompleksa "Skanstes biznesa centrs" Skanstes ielā 25 pirmajai būvniecības kārtai. Būvdarbus paredzēts sākt 2018.gada pavasarī, savukārt biroja kompleksa pirmo gatavo ēku ekspluatācijas uzsākšanas laiks paredzēts 2019.gada beigās.

Pēc visu kārtu izbūves "Skanstes biznesa centra" komplekss ietvers sevī piecas biroju ēkas ar aptuveni 55 000 kvadrātmetru kopējo biroju bruto platību. Biroju kompleksā kopumā tiks nodrošinātas vietas aptuveni 2000 automašīnām - gan daudzstāvu autostāvvietā, gan atsevišķu ēku pazemes autostāvvietās. Tās būs energoefektīvas un ilgtspējīgas A klases biroju ēkas, kas tiek izstrādātas BIM sistēmā un saskaņā ar BREEAM standartiem.

"Skanstes biznesa centra" pirmajā attīstības kārtā iecerētas divas 11 stāvu biroju ēkas ar vairāk nekā 28 000 kvadrātmetru kopēju telpu un jaunu autostāvvietu vairāk nekā 400 automašīnām. Paredzams, ka investīcijas projekta pirmajā kārtā sasniegs aptuveni 12 miljonus eiro.

INDUSTRIJAS STATISTIKA

 

Būvniecības portāls abc.lv

Nacionālā informācijas aģentūra LETA

Firmas.lv

Latvijas Biznesa Gada Pārskats 2018

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Mājokļa drošība

Mājokļa drošība

Arvien vairāk pieaug zādzību gadījumi dzīvokļos un privātmājās. Viens no veidiem, kā pasargāt sevi un tuviniekus no šīm nepatīkamajām situācijām, ir aprīkot dzīvokli vai privātmāju ar apsardzes signalizācijas sistēmu.

Aktuālie piedāvājumi

NIBE siltumsūkņi – efektīva, ekoloģiska un "gudra" apkure tavam mājoklim

NIBE siltumsūkņi – efektīva, ekoloģiska un "gudra" apkure tavam mājoklim

Siltums un kvalitatīvs gaiss ir vieni no svarīgākajiem faktoriem, kas nepieciešami augstam komforta līmenim mājoklī. Tāpēc līdz ar patērētāju augošajām prasībām arī apkures joma nestāv uz vietas, un mums tiek piedāvāti arvien modernāki risinājumi mājokļa apsildes jautājumos, kas ļauj ne vien uzlabot dzīves kvalitāti, bet arī būtiski ietaupīt uz rēķiniem par apkuri. 

Aktualitātes

Uzņēmējs runā