Paaugstinātu NĪN likmi Kuldīgas novadā piemēros 25 nesakārtotiem īpašumiem
Paaugstināta nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) likme Kuldīgas novadā šogad tiks piemērota 25 nesakārtotiem īpašumiem - to paredz vakar Kuldīgas novada domes sēdē apstiprinātais vidi degradējošu, sagruvušu un cilvēku drošību apdraudošu būvju saraksts, aģentūru LETA informēja Kuldīgas novada domes priekšsēdētājas vietnieka palīdze Evita Pētersone.
Kuldīgas dome apstiprinājusi sarakstu ar Kuldīgas pilsētā un Kuldīgas novada pagastos esošām vidi degradējošām, sagruvušām vai cilvēku drošību apdraudošām būvēm, kuru īpašniekiem piemērojama paaugstināta NĪN likme. Likums "Par nekustamā īpašuma nodokli" paredz, ka šādas būves apliek ar NĪN likmi 3% apmērā no būves un tai piekritīgās zemes lielākās kadastrālās vērtības, ja to ir noteikusi pašvaldība savos saistošajos noteikumos.
Kuldīgas novada pašvaldības Būvinspekcijas nodaļa, 2015.gadā apsekojot vidi degradējošās, sagruvušās vai cilvēku drošību apdraudošās būves, ir sagatavojusi sarakstu ar tām būvēm, kam 2016.gadā piemēros paaugstinātu NĪN likmi. Salīdzinot ar 2014.gadu, bīstamo būvju skaits ir samazinājies, kas liecina par to, ka īpašnieki pēc būvinspektoru atzinumiem ir ņēmuši vērā norādījumus un sākuši sava īpašuma sakārtošanu, uzsvēra Pētersone.
Šo sarakstu pirms apstiprināšanas domē ir saskaņojusi Kuldīgas novada domes Būvniecības komisija.
Graustu statuss gan Kuldīgas novadā ir kopumā ap 300 objektiem, taču ne visiem tiek piemērota paaugstināta NĪN likme. Kuldīgas pilsētā graustu statuss piešķirts 68 būvēm, no kurām 70% atrodas Kuldīgas vēsturiskā centra kā pilsētbūvniecības pieminekļa un tā aizsargjoslas teritorijā. 2015.gadā demontēti un sakārtoti astoņi objekti, piecos objektos sākti sakārtošanas darbi, vēl divām būvēm veikti minimālie konservācijas darbi. Ja īpašnieks nereaģē uz vairākkārtējiem uzaicinājumiem sakārtot savu īpašumu, pašvaldība veic minimālus ēkas konservācijas darbus vai glābšanas darbus par saviem līdzekļiem, izdevumus piedzenot no īpašnieka, skaidroja Pētersone.
Vairāki grausti ir ar kultūrvēsturisku nozīmi, un, lai ēkas tiktu saglabātas, Kuldīgas novada pašvaldība aicina graustu īpašniekus piedalīties projektu konkursā "Valsts nozīmes kultūras pieminekļa "Kuldīgas pilsētas vēsturiskais centrs" teritorijā esošo ēku, kā arī Kuldīgas novadā esošu Latvijas valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā ietverto ēku restaurācija un konservācija". Konkursā ir iespēja saņemt pašvaldības līdzfinansējumu līdz 50% apmērā no kopējās izmaksu tāmes, bet ne vairāk 10 000 eiro nesošo konstrukciju renovācijai un ne vairāk kā 5000 eiro citos gadījumos. Izmantojot šo iespēju, vairākas ēkas ir renovētas un atjaunotas, tādējādi uzlabojot pilsētvidi un apkārtējo infrastruktūru, informēja Pētersone.
LETA
Foto: Pixabay.com