Padomi ādas mēbeļu kopšanā
Ādas mēbeles lieliski izskatās biroju interjerā, taču tās ir iecienījuši arī dzīvokļu un privātmāju īpašnieki to izsmalcinātā un reprezentablā izskata, kā arī augstās izturības un ilgā kalpošanas laika dēļ.
Kā jebkuram ādas izstrādājumam, arī ādas dīvāniem vai krēsliem ir nepieciešama pareiza un delikāta kopšana, lai tās pēc iespējas ilgāk saglabātu savu pievilcīgo ārieni un kalpotu gadiem ilgi.
Kādi faktori ietekmē ādas mēbeļu ilgmūžību?
Dabīgas ādas materiāls ir ļoti trausls pret dažādiem apkārtējās vides faktoriem. Galvenie faktori, kas ietekmē ādas mēbeļu kalpošanas laiku un glauno izskatu, ir:
• tieši saules stari – ja ādas dīvāns vai krēsls ir novietots vietā, kuru bieži apspīd saules stari, vai sildierīču tuvumā, to materiāls ar laiku var saplaisāt, un tādējādi mēbeles zaudēs savu sākotnējo prestižo izskatu;
• nepietiekams gaisa mitruma līmenis telpā – āda ir higroskopisks (mitrumu uzsūcošs) materiāls, tāpēc pārāk sausā telpā tā var ātri saplaisāt. Lai mēbeles kalpotu pēc iespējas ilgāk, ieteicamais mitruma līmenis telpā ir 60–70%;
• jebkurš uz ādas mēbeļu virsmas izliets šķidrums, tai skaitā ūdens, ietekmē materiāla struktūru, un tas ar laiku var zaudēt savu mīkstumu;
• abrazīva līdzekļa izmantošanas rezultātā ādas mēbeļu virsmā var veidoties mikroplaisas, kurās vieglāk iekļūst dažādi putekļi un netīrumi, tādējādi bojājot materiāla izskatu un struktūru.
Ieteikumi ādas mēbeļu kopšanā
1. Novieto ādas dīvānu vai krēslu pēc iespējas tālāk no siltuma avotiem (ne mazāk kā 1,5 metru attālumā no radiatora, kamīna vai citām sildierīcēm), kā arī vietām, kuras bieži apspīd tieši saules stari.
2. Lai materiāls saglabātu savu mīkstumu un elastību, reizi pāris mēnešos ādas mēbeļu virsma ir jāieeļļo ar olīveļļu, rīcineļļu, lanolīna eļļu vai glicerīnu. Kad eļļa ir uzsūkusies materiālā, mēbeļu virsma jānoslauka ar tīru un sausu flaneļa vai kokvilnas lupatiņu. Šāda apstrāde piešķirs materiālam arī papildu aizsardzību.
3. Ādas mēbelēm nepieciešama regulāra (vismaz reizi nedēļā) sausā tīrīšana. Mēbeļu virsmu tīra, izmantojot sausu lupatiņu vai putekļu sūcēju ar mīkstu saru uzgali, lai attīrītu ādas materiāla poras no putekļiem.
4. Reizi divās nedēļās ādas mēbeles jānotīra ar ūdenī samitrinātu mikrošķiedras / vilnas lupatiņu vai sūkli. Ūdenim var pievienot pāris piles ēteriskās eļļas, kas palīdzēs aizkavēt putekļu veidošanos uz mēbelēm. Svarīgi, lai izmantotais ūdens nebūtu pārāk ciets vai mīksts, jo tādā gadījumā materiālā ar laiku veidosies sīkas plaisas un tā izskats ātrāk sabojāsies. Ja uz mēbeļu virsmas parādījušies traipi, tos var notīrīt ar ziepjūdeni – ieteicams izmantot bērnu šampūnu vai saimniecības ziepes. Pēc tam mēbeļu virsma kārtīgi jānosusina. Tīrot traipus, nekādā gadījumā nedrīkst tos berzēt – ādas virsma jātīra ar maigām apļveida kustībām.
5. Ja uz mēbelēm nejauši izliets šķidrums, piemēram, ūdens, tēja, kafija vai sula, virsma nekavējoties jānoslauka ar salveti vai sausu lupatiņu, neļaujot šķidrumam uzsūkties materiālā.
6. Dažādus netīrumus (piemēram, tintes traipus), palīdzēs likvidēt ar ūdeni atšķaidīts amonjaks (viena tējkarote amonjaka uz glāzi ūdens) – netīrās vietas ļoti uzmanīgi jānoslauka ar šķīdumā samērcētu salvetīti un kārtīgi jānosusina.
7. Taukainus traipus iespējams likvidēt ar kartupeļu cietes palīdzību – sajauc kartupeļu cieti ar ūdeni tā, lai izveidotos bieza putra, un uzklāj uz netīrā laukuma. Atstāj uz 15 minūtēm un tad noslauki ar salveti. Pēc tam apstrādā mēbeļu virsmu ar glicerīnu vai eļļu.
8. Pirkstu nospiedumus var notīrīt ar dekoratīvās kosmētikas noņemšanas līdzekli, kas nesatur spirtu, savukārt briljantzaļā šķīduma traipus labi noņem zobu pasta.
9. Gaišu ādas mēbeļu attīrīšanai nereti izmanto arī tādu tautas līdzekli kā olu baltuma un piena maisījums – tas ne tikai attīrīs materiālu, bet arī atjaunos tā sākotnējo spīdumu un elastību.