Padomi dārza mēbeļu kopšanai
Ja esi atradis perfektas dārza mēbeles, tu noteikti gribēsi tās ilgāk saglabāt pēc iespējas labākā stāvoklī. Mēbeļu kopšana atkarīga no to materiāla, tāpēc izvēlies piemērotus līdzekļus un kopšanas tehniku.
Koka mēbeles
Koks ir dabīgs produkts, kas ražo dabīgās eļļas, tomēr tas nenozīmē, ka šādas mēbeles ir pasargātas no apkārtējās vides iedarbības. Sezonas sākumā nomazgā koka mēbeles ar karstu ziepjūdeni vai speciālajiem tīrīšanas līdzekļiem. Ja mēbeles ir ļoti, ļoti netīras, pēc mazgāšanas vari tās nedaudz nopulēt ar smilšpapīru. Vēlāk noteikti jānoslauka radušies putekļi un nopulētā mēbele jāpārklāj ar eļļas vai krāsas aizsargslāni.
Tīkkoka mēbeles iespējams notīrīt arī ar augstspiediena mazgātāju. Šādu metodi noteikti nevajadzētu izmantot mīksta koka mēbeļu tīrīšanai, citādi ūdens strūkla var radīt virsmas bojājumus. Pēc koka mēbeļu nomazgāšanas vari apstrādāt mēbeles ar eļļu, piemēram, lineļļu. Ar otu virsmai uzklāj vismaz divas eļļas kārtas, pēc katras ļaujot kokam nožūt vismaz stundu. Pēc visu eļļas kārtu uzklāšanas atstāj mēbeles žūt vismaz 48 stundas pirms to izmantošanas. Eļļa aizsargās mēbeles no mitruma un sapūšanas, jo aizsprosto sīkās poras.
Ja tev patīk lielas pārmaiņas, dārza mēbeles vari nokrāsot ar speciāli kokam paredzētu krāsu. Lai sasniegtu noturīgu un necaurredzamu toni, virsmām uzklāj divas līdz trīs krāsas kārtas. Iegūtais rezultāts turēsies apmēram trīs gadus, ja mēbeles regulāri kopsi un sargāsi no liela mitruma.
Koka mēbeles iespējams atstāt arī neapstrādātas un ļaut tām dabiski novecot, tomēr šādā gadījumā par tām īpaši jārūpējas, sargot no traipiem un netīrumiem, kā arī mitruma.
Metāla mēbeles
Metāla dārza mēbeles neprasa īpašas rūpes, tomēr arī tās nepieciešams atbilstoši kopt. Tās var viegli nomazgāt ar karstu ziepjūdeni un lupatiņu vai augstspiediena mazgātāju, tomēr šādā gadījumā jāuzstāda zems tīrīšanas režīms un jāizvairās no ūdens strūklas nomērķēšanas uz trauslām vietām, piemēram, stikla virsmām.
Ja mēbeles izgatavotas no tērauda, pārliecinies, lai skrāpējumi, kas atklāj metālu, būtu apstrādāti ar pret rūsu aizsargājošu līdzekli. Ja rūsa jau ir manāma, notīri to ar tērauda vilnu un noklāj virsmu ar metālam paredzētu krāsu.
Alumīnija mēbeles nerūsēs, bet tās var tikt pakļautas alumīnija oksidēšanās procesam. Tā rezultātā mainās virsmas krāsa, bet mēbeļu izturība netiek ietekmēta. Ja vēlies saglabāt oriģinālo alumīnija krāsu, mēbeles regulāri tīri un ziemas mēnešos pārvieto uz garāžu vai citām iekštelpām.
Lai pagarinātu metāla mēbeļu kalpošanas ilgumu, pēc notīrīšanas vari tās novaskot ar automašīnas vasku – tas padarīs virsmas noturīgākas pret ūdeni.
Pītās mēbeles
Pīto dārza mēbeļu kopšanai noderēs ūdens šļūtene vai augstspiediena mazgātājs, kas uzstādīts uz zema tīrīšanas režīma. Noņem mīkstos spilvenus un izsmidzini ūdeni, lai atbrīvotos no netīrumiem un traipiem.
Ja mēbeles ir ļoti netīras, izmanto sūkli, maigas ziepes un aukstu ūdeni, turklāt pēc tam ļauj virsām kārtīgi nožūt. Vēlāk pinumiem uzklāj vaska pastu, tādā veidā nodrošinot spīdumu un noturību pret ūdeni.
Pēc dārza sezonas pītās mēbeles apklāj, bet mīkstos spilvenus ienes iekštelpās.
Foto: Pixabay.com; Didriks/Flickr.com