Padomi drošam Ziemassvētku un Jaunā gada svinību laikam

Padomi drošam Ziemassvētku un Jaunā gada svinību laikam

Ziemassvētkus un Jauno gadu vienlīdz stipri gaida kā lieli, tā mazi. Diemžēl ik gadu vairāki cilvēki savas neuzmanības, nezināšanas vai pārgalvības dēļ šajos svētkos cieš vai arī iet bojā dažādos negadījumos. Lai svētki paietu droši un nebūtu jātiekas ar ugunsdzēsējiem glābējiem, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) ir apkopojis piecus galvenos ieteikumus drošai svētku norisei.

 

Ne uz mirkli neatstāj aizdegtu sveci bez uzraudzības

Ik gadu ugunsdzēsēji glābēji saņem vidēji desmit izsaukumus uz ugunsgrēkiem, kuri izcēlušies bez uzraudzības atstātu iedegtu sveču dēļ. Šogad svētku laikā ugunsdzēsēji glābēji jau dzēsuši deviņus ugunsgrēkus, kuros no aizdegtām svecēm bija aizdedzies adventa vainags vai Ziemassvētku eglīte. Vienā šādā ugunsgrēkā nodega dzīvojamā māja 90 kvadrātmetru platībā un cieta 14 gadus veca meitene.

Lai no aizdegtas sveces neizceltos ugunsgrēks, atceries, ka:

 • pirms sveces aizdegšanas tā jāatbrīvo no visa veida iepakojuma un jāizlasa klāt pievienotā lietošanas instrukcija;
 • sveces stabili jānovieto uz nedegošas virsmas;
 • degoša svece rada augstu temperatūru, tāpēc vienmēr pārliecinies, ka svece atrodas drošā attālumā no degtspējīgiem priekšmetiem un lietām: mēbelēm, audumiem, aizkariem u.c;
 • nenovieto sveces citu siltuma avotu tuvumā, piemēram, uz televizoriem, radiatoriem, iekurtām krāsnīm vai kamīniem;
 • nepieļauj liesmas nonākšanu tiešā saskarē ar dekoratīvajām sveču aplikācijām, svečturiem, stiklu, jo karstuma ietekmē tie var saplīst;
 • uzmani, lai svece atrastos bērniem un mājdzīvniekiem nepieejamā vietā;
 • neatstāj degošas sveces bez uzraudzības, pat ne uz īsu brīdi un, dodoties prom vai pirms gulētiešanas, pārliecinies, ka sveces ir nodzēstas;
 • dekoratīvās želejveida sveces ar dažādiem dekorējumiem nav paredzētas dedzināšanai.

VUGD atgādina, ka svecītes dedzināt eglītē ir ļoti bīstami un no tām viegli var uzliesmot egle vai tās dekorācijas. Labāk svecīšu vietā eglītē iekārt svētku virtenes, nevis iededzināt svecītes!

Elektriskos rotājumus lieto tikai tam paredzētos apstākļos

Rotājot māju Ziemassvētku un Jaunā gada svinībām, daudzi izmanto elektriskos rotājumus/virtenes, tomēr jāatceras, ka arī to nepareiza lietošana var izraisīt ugunsgrēku.

Ja svētku dekorācijām, piemēram, Ziemassvētku egles vai mājas rotāšanai izvēlies elektriskos rotājumus/virtenes, atceries:

 • pirms elektrisko rotājumu/virteņu lietošanas rūpīgi izlasi instrukciju un aplūko marķējumu uz virteņu iepakojuma. Ja ieraudzīsi tādu apzīmējumu kā mājiņa ar bultiņām, tad zini, ka uz iekšpusi vērstās bultiņas nozīmē, ka virtene paredzēta lietošanai telpās, savukārt uz ārpusi vērstās bultiņas nozīmē, ka rotājums būs piemērots eglītes greznošanai pagalmā vai mājas fasādei;
 • ja izmanto jau lietotas elektrisko spuldzīšu virtenes, pārliecinies, vai tās nav bojātas.

Lietojot pirotehnikas izstrādājumus, ievēro īpašu drošību

Jaunā gada sagaidīšanu cilvēki vēlas padarīt krāšņāku, piemēram, rīkojot salūtu, tomēr pirotehnikas lietošanas noteikumu pārkāpšana un bīstamības faktoru neievērošana, svētku sagaidīšanu var pārvērst traģēdijā.

Ja svētkos plānoj lietot pirotehniskos izstrādājumus, atceries:

 • pirms svētkiem iztīrīt māju balkonu un/ vai pagalmu no viegli degošām lietām, jo kaimiņu šautā raķete vai nevērīgi izmestais izsmēķis var nokrist uz balkona vai pagalmā un izraisīt ugunsgrēku;
 • pirotehniku jāiegādājas tikai sertificētos veikalos;
 • pirms pirotehnikas lietošanas rūpīgi jāizlasa lietošanas pamācība, jāievēro tā un neskaidrību gadījumā jākonsultējas ar speciālistu;
 • pirotehniku nedrīkst lietot vēstures pieminekļu, slimnīcu, baznīcu, mācību iestāžu, gāzes vai degvielas balonu, degvielas uzpildes staciju tuvumā, zem elektrības zemsprieguma, augstsprieguma un sakaru līnijām;
 • pirotehnikas tuvumā nedrīkst smēķēt;
 • pirotehnikas raķetes pirms palaišanas ir jānovieto uz stabilas virsmas, lai tās neapgāztos;
 • pirotehnikas izstrādājumus, kas nav nostrādājuši, ir aizliegts atkārtoti aizdedzināt. Tos pēc pāris minūtēm ir jāneitralizē, iemetot ūdenī.

Ja esi nolēmis doties vērot kāda kaimiņa svētku salūtu, centies atrasties drošā attālumā no pirotehnikas izstrādājumu palaišanas vietas, jo tā varat pasargāt sevi no smagām apdeguma traumām pirotehnikas iedarbināšanas procesā radušās kļūmes dēļ!

Nepārkurini krāsni, kamīnu un pirti

Gatavojoties svētku svinībām ne viens vien iedzīvotājs iekurinās pirtiņu vai iekurs mājās kamīnu. Tomēr jāņem vērā, ka visvairāk ugunsgrēku rodas tieši cietā kurināmā apkures iekārtu nepareizas ekspluatācijas, izbūves un bojājumu dēļ.

Ja svētku laikā plāno kurināt krāsni, pirti vai kamīnu, atceries:

 • nekurini un neizmanto bojātas apkures iekārtas vai dūmvadus;
 • kurināmais un citi degtspējīgi materiāli apkures iekārtas durtiņu priekšā jānovieto ne tuvāk par 1,2 metriem;
 • aizdegšanai neizmanto viegli uzliesmojošus un degtspējīgus šķidrumus;
 • nekurini apkures iekārtas ar malku, kuras garums pārsniedz kurtuves izmērus, kā arī nededzini ķīmiski apstrādātu koksni, finieri, skaidu plātnes, krāsotus vai lakotus dēļus, krāsainu papīru vai plastmasu, jo, tiem degot, var rasties indīgi izgarojumi;
 • nenovieto uz un pie apkures ierīcēm degtspējīgus priekšmetus un materiālus, piemēram, nežāvē drēbes un apavus.

Ja apkures iekārtu iekurini tikai svētku laikā, pirms lietošanas pārliecinies, ka dūmvadā nav izveidojusies kvēpu, sodrēju un darvas nosēdumi, kas, savlaicīgi nenotīrīti, labākajā gadījumā samazina apkures ierīces darbības efektivitāti, bet sliktākajā gadījumā var izraisīt intensīvu šo produktu degšanu.

Svētku laikā neaizmirsti par bērniem

Ziemassvētku un Jaunā gada svinību laikā nedrīkst aizmirst par bērniem - viņi šos svētkus gaida vairāk par citiem! Pirms svētku svinēšanas atrodi laiku, lai ar bērniem pārrunātu drošības jautājumus.

Atceries, ka:

 • gatavojoties svētkiem bērniem drīkst uzticēt veikt nelielus darbiņus, paturot bērnus redzeslokā un uzmanot;
 • nedrīkst atstāt mazus bērnus vienā telpā ar iedegtu kamīnu vai krāsni, kā arī lielāki bērni apkures ierīces drīkst iekurināt tikai pieaugušo klātbūtnē, ievērojot īpašu piesardzību;
 • pirotehniskos izstrādājumus nav atļauts lietot bērniem, tāpēc nepieļauj pirotehnikas izstrādājumu nonākšanu bērnu rokās!

Pirms svētkiem ar bērniem pārrunā drošības jautājumus un pareizu rīcību dažādās situācijās. Kopā ar bērniem atkārto, kuros gadījumos ir jāzvana uz 112, kāda informācija jāsniedz piezvanot un kā jārīkojas, ja notikusi nelaime, bet nav pieejams telefons.

Lieliska dāvana svētkos - dūmu detektors

Ikviens svētkos priecājās saņemt ikdienā tiešām noderīgas dāvanas. Šogad par šādu dāvanu var kļūt arī autonomais ugunsgrēka detektors jeb dūmu detektors. Traģiskākās ugunsnelaimes visbiežāk notiek tieši naktīs, kad cilvēki guļ, jo cilvēks miegā nejūt dūmus, toties dzird skaņas, tāpēc dūmu detektors ļauj savlaicīgi pamanīt ugunsgrēka izcelšanos un pamest degošās telpas.

Šī mazā izmēra ierīce ir visefektīvākais tehniskais risinājums cilvēku aizsardzībai no ugunsgrēka, jo tā spēj patstāvīgi konstatēt telpā izveidojušos ugunsgrēka faktorus (dūmu koncentrāciju, siltumu) un par to brīdina ar aptuveni pusstundu ar spalgu 80 dB skaņas signālu.

VUGD aicina parūpēties par savu un līdzcilvēku drošību, piemēram, svētkos tuviniekiem dāvinot dūmu detektorus!

VUGD novēl baltus, mierpilnus un drošus Ziemassvētkus! Ja tomēr notikusi nelaime un ir nepieciešama operatīvo dienestu palīdzība, nekavējoties zvanīt uz tālruņa numuru 112!

Foto: Pixabay.com

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Pasniegta Gada balva enerģētikā

Pasniegta Gada balva enerģētikā

Jaunie zinātnieki un enerģētikas eksperti 12. decembrī bija ikgadējā Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) un AS "Latvenergo" Gada balvas enerģētikā pasniegšanas pasākuma uzmanības lokā. Izceļot Latvijas jaunākās zinātnieku paaudzes darbu, tika apbalvoti izcilāko studiju darbu un pētījumu autori, kā arī godināti cilvēki, bez kuriem Latvijas mūsdienu enerģētikas attīstība nav iedomājama. 

Uzņēmējs runā