Padomi grīdas flīzēšanai
Grīdas flīzēšanu kā tehniku grīdas seguma klāšanai būvniecības jomas speciālisti un remontdarbu veicēji ir izmantojuši jau ilgu laiku, tomēr cilvēki, kuri šāda veida remonta darbus mājās veic reti, bieži vien izmanto nepiemērotus darbarīkus vai neievēro citas zināmas likumsakarības darba procesā. Rezultāts ir tāds, ka mājokļa īpašnieks nav līdz galam apmierināts ar iegūto flīžu grīdu. Šī iemesla dēļ pirms paredzēto darbu veikšanas, reizēm ir ļoti vērtīgi iepazīties ar konkrētajā jomā zinošu cilvēku viedokli par to, kā visveiksmīgāk veikt nepieciešamās darbības. Ir vairāki aspekti, kurus ievērojot iespējams panākt kvalitatīvāku grīdas flīzēšanas rezultātu. Turklāt, rīkojoties pārdomāti, rezultāts prasīs minimālus nepieciešamos resursus.
Izvēlies telpai piemērotas flīzes
Der atcerēties, ka lielās flīzes labi iederēsies lielām platībām, lai gan dažkārt tās dominē salīdzinoši nelielās istabās.
Iegādājies nedaudz vairāk flīžu nekā vajadzīgs
Ieteicams pirkt par 10% – 15% vairāk flīžu nekā nepieciešams, jo ļoti iespējams darba procesā radīsies bojājumi un neparedzētas kļūdas. Rezerves flīžu savlaicīga iegāde var novērst atkārtotu braucienu uz tirdzniecības vietu, ļaut izvairīties no iespējamās situācijas, kad nepieciešams gaidīt līdz konkrētās flīzes būs pieejamas, strādāt saskaņā ar grafiku un palīdzēt pabeigt flīzēšanu iecerētajā laikā.
Veic virsmas sagatavošanas darbus
Pārliecinies, ka grīdas pamatne ir taisna un līdzena. Aizpildi visas zemākās viets un plaisas ar betona spraugu aizdarei paredzētiem līdzekļiem. Ja veiksi darbus uz koka pamatnes, pārliecinies, ka tā ir sausa, stingra un droši piestiprināta pie pamatnes. Nekad neveic flīzēšanas darbus tieši uz koka vai saplākšņa pamatnes. Tā vietā pārklāj virsmu ar cementa atbalsta kārtu, izmantojot nerūsējošas skrūves. Raugies, lai tās atrodas vienā līmenī ar esošo virsmu.
Novērs iespējamos šķēršļus
Pievērs uzmanību arī aplodām, kas atrodas blakus durvīm un varētu traucēt flīžu ieklāšanā. Nogriez nevajadzīgo daļu, izmantojot parasto rokas zāģi, figūrzāģi vai kādu citu atbilstošu darbarīku, kas ir pieejami arī rīku nomas centros.
Izveido flīžu griešanas un klāšanas plānu
Apdomā, kā vislabāk flīzes iespējams izlikt, lai iegūtu maksimālo estētisko pievilcību. Šādā veidā iespējams samazināt flīžu griešanas darbības, kas ļaus darbiem notikt ātrāk un novērsīs iespējamās vizuāli nepievilcīga, nelīdzena klājuma problēmas.
Pārbaudi izvēlētās virsmas izmērus
Veic nepieciešamos mērīšanas darbus, lai flīzēšana būtu precīza un rezultātā neparādītos liektas neestētiskas līnijas. Ja telpa, kurā paredzēts klāt flīzes, ir kvadrātveida pretējām sienām abos stūros būtu jābūt vienāda garuma un apstrādājamās virsmas diagonālēm – jāsakrīt. Iezīmē līnijas uz esošās grīdas, lai flīžu klāšanu padarītu vieglāku. Tas palīdzēs arī savlaicīgi redzēt, vai jau uzklātās flīzes atbilst paredzētajam plānam.
Parūpējies par darba procesā vajadzīgajiem materiāliem un priekšmetiem
Sagatavo darbam tik daudz javas, cik iespējams apstrādāt 15-20 minūšu laikā. Aizsniedzamā vietā novieto spaini ar tīru ūdeni un sūkli, lai varētu ērti noslaucīt visu lieko no virsmas un darbarīkiem pirms tam kā materiāls ir sacietējis. Izmanto robotu dvieli, lai javu uzklātu vienmērīgi uz neliela laukuma, kur paredzēts sākt klāt flīzes. Tad novieto flīzi vietā, kur esi iezīmējis vadlīnijas, un iespied to javā. Nākamamo flīžu vienību precīzai izvietošanai izmanto plastmasas starplikas. Tādējādi flīzes būs līdzenas un iegūtais rezultāts kvalitatīvāks. Lai pārliecinātos, ka flīzes ir izvietotas taisni un vienādā līmenī, pārbaudi flīžu līdzinājumu ar mērierīci.
Izgriez vajadzīgos elementus
Kvalitatīva galarezultāta iegūšanai izmēri attālumu līdz sienai, atskaitot javas līnijas platumu, un atzīmē katru flīzi. Lai iegūtu taisnus flīžu griezumus, iespējams izmantot speciāli tam paredzētu mašīnu. Vēl viena iespēja ir flīžu griešanai izmantot slapju ripzāģi, kas aprīkots ar dimanta asmeni, ar ko iespējams apstrādāt kā taisnus, tā daļēji taisnus flīžu gabalus. Griešanas rīkus iespējams izīrēt rīku nomas punktos. Pārliecinieties, ka izmanto acu un ausu aizsargus, strādājot ar elektriskajiem darbarīkiem, lai nesavainotu sevi un panāktu vēlamo rezultātu. Lai atdalītu nelielus gabalus no flīzēm, var izmantot speciālas flīžu stangas.
Izraugies rīkus, kas piemēroti veicamajam darbam
Lietojot rokas dzirnaviņas ar dimanta asmeni, iespējams izgatavot arī izliektus griezumus. Sausa dzirnakmens izmantošana uz flīzes rada daudz putekļu, tāpēc šādu darbu vajadzētu veikt ārā vai labi ventilētā zonā, uzvelkot speciālu masku vai respiratoru. Mazs, rokā turams slapjš zāģis arī labi noder nepieciešamā mērķa sasniegšanai, turklāt, izvēloties šo instrumentu, netiek ģenerēti putekļi.
Parūpējies par apdarēm sienu malās
Klājot flīzes gar sienām, atstāj nelielu spraugu, tādējādi paredzot vietu grīdas līstēm vai apļveida ceturkšņa ciļņiem. Iespējams instalēt speciāla izmēra flīzes, izmantojot līmes javu, kas gatavota no smalkām smiltīm, cementa un ūdens saglabāšanas līdzekļa, piemēram, celulozes atvasinājuma. Līdzīgu rezultātu sniegs arī celtniecības līme, tomēr pārliecinies, ka grīdas un sienas saskares vieta veido nepārtrauktu skatījumu flīžu klājumā.
Aizpildi flīžu starpas
Kad flīzes ir izklātas un java sagatavota darbam, ar javu aizpildi starp flīzēm esošās spraugas. Javai ar nelielu smilšu daudzumu var tikt izmantota pat mazāka attiecība nekā 1/8, tomēr lielāku spraugu aizpildīšanai piemērotāka ir java, kuras sastāvā ir liels daudzums smilšu. Nevainojamam rezultātam notīriet putekļus un gružus no flīžu starpām pirms javas pildīšanas.
Ievēro ieteicamos norādījumus
Kvalitatīvam grīdas seguma izskatam jauc javu ar rekomendējamo ūdens daudzumu. Pildot vielas aptuveni 23 litus lielā spainī, izmanto maisīšanas kausu un urbjmašīnu. Iegūto masu atstāj uz 5-10 minūtēm, pēc tam vēlreiz samaisi. Javas klāšanai uz virsmas izmanto speciālu gumijas darbarīku ar rokturi, velkot to pāri flīžu starpām 45° leņķī.
Kvalitatīvi notīri flīzes
Ļauj uzklātajai javai palikt nekustīgai dažas minūtes, pēc tam noslauki visu lieko, izmantojot spaini ar tīru ūdeni un maigu sūkli. Bieži skalo sūkli un rūpējies par to, lai ūdens būtu tīrs.
Noblīvē javu
Kad ir pagājis laiks un java ir sacietējusi apstrādā flīžu starpas ar speciālu līmveida vielu. Tā nepieciešama, lai bloķētu iespējamo šķidruma caurlaidību flīžu starpās un izvairītos no virmas potenciālās bojāšanās.