Padomi mauriņa kopšanai
Pavasaris ir laiks, kad jāparūpējas par ziemas miegā snaudošo piemājas mauriņu. Vispirms nepieciešams to pamodināt un sakopt jaunajai sezonai, bet vēlāk nedrīkst aizmirst par tā ikdienas kopšanu.
Mauriņa kopšana pavasarī
Pavasaris ir īstais laiks, lai atsvaidzinātu mauriņu pēc garajiem ziemas mēnešiem. Parūpējoties par zaļo pagalma rotu pavasarī, vasarā un rudenī varēsi priecāties par veselīgiem un sulīgi zaļiem zāles stiebriem.
Pēc ilgā ziemas miega mauriņam nepieciešama ģenerālā tīrīšana. Atbrīvo to no redzamajiem gružiem, pērnā gada koku lapām un citiem augu pārpalikumiem. Mauriņa sakopšanai izmanto visparastāko lapu grābekli un plastmasas maisu.
Ziemas laikā zāle nav pārāk ataugusi, tomēr to noteikti nepieciešams nopļaut. Pirmajā reizē mauriņu vajadzētu aplīdzināt piecu līdz septiņu centimetru garumā. Svarīgi pārāk neaizrauties un nenopļaut vairāk par vienu trešdaļu no esošā zāles stiebru garuma, tāpēc pļāvēja asmeņus uzstādi pietiekami augstu. Aprīlī un maijā to augstumu varēsi pakāpeniski samazināt, tomēr joprojām ievērojot vienas trešdaļas likumu. Pirms pirmās zāles pļaušanas noteikti uzasini zāles pļāvēja asmeņus – tas būtu jādara vismaz reizi gadā.
Laiku pa laikam mauriņu nepieciešams uzirdināt, lai uzlabotu ūdens uzsūkšanos, novērstu peļķu veidošanos un slimību izplatīšanos. Tāpat uzirdināšana palīdzēs atbrīvoties no sakaltušās zāles stiebriem un sūnām. Lai uzirdinātu mauriņu, izmanto metāla grābekli ar asiem zariem.
Pēc zāles irdināšanas jāveic mauriņa aerācija. Šīs darbības laikā augsne tiek viegli sacaurumota, lai nodrošinātu gaisa, ūdens un uzturvielu uzsūkšanos zāles saknēs. Aerācijai var izmantot dārza dakšu vai speciālu zāles aeratoru-vertikulieri. Ja izmanto dakšu, aerācija jāveic ļoti uzmanīgi, virzot to augsnē ik pēc pieciem līdz septiņiem centimetriem desmit centimetru dziļumā, turklāt neizraujot saknes vai zemi.
Parasti pavasarī nav problēmu ar augsnes mitrināšana, jo to dabiski paveic lietus. Tomēr, ja dabā iestājies sausuma periods un mauriņu nepieciešams aplaistīt pašam, dari to agri no rīta vai vēlu vakarā, lai samazinātu ūdens zudumu tā iztvaikošanas dēļ.
Mauriņa kopšana vasarā
Vasaras laikā notiek aktīva zāles augšana, tāpēc mauriņu nepieciešams regulāri pabarot, aplaistīt un nopļaut.
Siltais vasaras laiks nodrošinās strauju zāles augšanu, izmantojot augsnē atrodamās uzturvielas, tāpēc vasaras beigās mauriņu nepieciešams apstrādāt ar mēslojumu. Tādējādi augsne tiks papildināta ar barības vielām, un mauriņš varēs turpināt zaļot arī rudenī.
Ja vasarā iestājas vismaz divu nedēļu sausuma periods, zāle sāk izkalst un maina krāsu. Lai tā nenotiktu, mauriņu nepieciešams laistīt. Tas jādara agri no rīta vai vēlu vakarā, lai samazinātu ūdens iztvaikošanu. Sausuma periodā augsne var kļūt cieta un blīva, tāpēc tā vispirms jāsadursta ar dārza dakšu.
Atceries, ka mauriņš nav jālaista katru dienu. Šādā gadījumā zāles saknes var ieaugties pārāk seklu. Labāk vienu vai divas reizes nedēļā mauriņu kārtīgi piesūcināt ar ūdeni.
Vasaras laikā zāle aug ļoti strauji, tāpēc mauriņš jāpļauj apmēram reizi nedēļā. Tāpat kā pavasarī, arī vasaras mēnešos jāievēro vienas trešdaļas likums, lai mauriņu neapcirptu pārāk īsu.
Foto: Pixabay.com