Padomi sniega tīrīšanai
Sniega tīrīšana ir grūta nodarbe, kuras laikā iespējams arī nopietni savainoties, tāpēc svarīgi izvēlēties ērtu lāpstu un ievērot pareizu tīrīšanas tehniku.
Izvēloties sniega lāpstu, parasti mūsu acis apstājas pie vislielākā un platākā eksemplāra - tā taču varēs ātrāk paveikt grūto darbu. Tomēr lielāks izmērs nozīmē arī vairāk piepūles, jo sniegs ir smags, īpaši, ja tas ir slapjš.
Vairumā gadījumu vislabāk noderēs 40 – 55 cm plata sniega lāpsta.
Materiāls
Augstas izturības plastmasas lāpsta ir stipra, viegla un ērti lietojama, turklāt sniegs pie plastmasas piesalst nelabprāt. No otras puses, pastāvīga lāpstas skrāpēšana pret asfaltu, betonu, bruģi un citiem cietiem ceļu seguma materiāliem plastmasu pamazām sabojā, tādējādi lāpstas malas var nodilt jau vienas sezonas laikā. Sniega aizmešanai tā vēl derēs, tomēr noskrāpēt ledu vairs nevarēs.
Tērauds ir ļoti izturīgs, tāpēc šāda materiāla sniega lāpsta kalpos visilgāk, tomēr lielā smaguma dēļ nāksies pielikt arī lielāku spēku un patērēt vairāk enerģijas. Tāpat šādi modeļi izmaksu ziņā ir visdārgākie, tomēr tērauda lāpsta labi kalpos kā sniega, tā ledus tīrīšanai.
Alumīnija sniega lāpsta ir izturīgāka par plastmasu, kā arī vieglāka un izturīgāka nekā tērauda modeļi. Tomēr, tā kā alumīnijs ir mīksts metāls, saskarē ar spītīgu ledus gabalu un cietāku sniegu šāda materiāla lāpsta var deformēties.
Kāts un rokturis
Nav nozīmes, no kāda materiāla izgatavota lāpsta, ja to nav ērti turēt rokā. Izvēlies lāpstu ar izturīgu tērauda, alumīnija vai koka kātu un stiklašķiedras D – veida rokturi.
Tīrīšanas tehnika
Pie fiziskas slodzes vienmēr labāk ir stumt nevis celt. Tas pats attiecas arī uz sniega tīrīšanu. Stumjot būs vieglāk notīrīt gan piebraucamo ceļu, gan ietvi, jo sniegs tiks nostumts uz malām.
Tā kā lielie sniega stūmēji ir ļoti plati, tos nav ieteicams izmantot situācijas, kad sniegs ir ļoti dziļš vai tas jāmet vienā lielā sniega kupenā. Tāpat ņem vērā, lai sniega stūmējs nebūtu platāks par tavas mājas šaurākajiem celiņiem.
Drošība pirmajā vietā
Sniega tīrīšana ir šķietami nekaitīga nodarbe, tomēr tās laikā var savainoties un gūt nopietnas veselības problēmas, piemēram, piedzīvot infarktu.
Ja cilvēkam bijušas nopietnas sirds saslimšanas un sniega tīrīšanas laikā persona sajūtas slikti, nodarbe uzreiz jāpārtrauc un jāmeklē mediķu palīdzība.
- Pirms sniega tīrīšanas atbilstoši saģērbies, neaizmirstot arī par šalli, cimdiem un cepuri.
- Sniegu tīri agri un bieži, jo vieglāk tikt galā ar plānu mīksta sniega kārtiņu, nekā centimetriem biezām kupenām.
- Sniega tīrīšana ir fizika nodarbe, tāpēc pirms tās nenāktu par ļaunu iesildīties. Kārtīgi izstaipies vai 10 minūtes veic vieglus vingrinājumus.
- Ja sniegu nepieciešams pacelt, ieliecies ceļgalos un iztaisno muguru.
- Ja sniegs jāpārvieto, aizej līdz nepieciešamajai vietai un to nomet, nevis ar vēzienu aizmet no sākuma atrašanās vietas.
Foto: Melissa Gutierrez/Flickr.com