abc.lv skaitļos

Lietotāji online143
Aktīvie uzņēmumi25217
Nozares raksti1284
Ekspertu atbildes3041
Padomju laikos veidota siltumizolācija nevainojami saglabājusies līdz mūsdienām : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Padomju laikos veidota siltumizolācija nevainojami saglabājusies līdz mūsdienām

Padomju laikos veidota siltumizolācija nevainojami saglabājusies līdz mūsdienām

Lūk, kā padomju laikos būvēja mājas! Kokšķiedras plātņu siltumizolācija saglabājusies nevainojami.

Šis kokšķiedras plātņu siltumizolācijas pīrāgs tika izņemts no 1954. gadā Latvijā zinātņu eksperimentālajā ciematā (pašlaik ciemats Sunīši) būvētas mājas. Tas ir ideāli saglabājies līdz šodienai. Tai pat laikā siltumizolācijas materiāli, ko izmanto mūsdienās, bieži kalpo vien 5-10 gadus.

Banner 280x280 Banner 280x280

Pēc siltumizolācijas pīrāga fragmenta lieliski var redzēt, kā ir veidota siltumizolācija - koka karkasā četrās kārtās iestrādātas kokšķiedras plātnes. Būtībā tas arī ir viss siltinājums, nav likta tvaika izolācijas plēve.

Mājas iepriekšējā saimniece izstāstīja, ka padomju laikos zinātnieki ideju siltināt ar kokšķiedras plātnēm aizguvuši no Somijas. Viņi eksperimentēja ar šo materiālu ēku būvniecībā, lai pārliecinātos, kā tas kalpos Latvijas klimatiskajos apstākļos.

Padomju laikos būvētā eksperimentālā māja joprojām ir pietiekami silta, kokšķiedras plātnes nav zaudējušas savas siltumizolācijas spējas. Pārsiltināšana mājai nav nepieciešama. Saimnieks vienīgi vēlējās, lai tā būtu vēl siltāka, tāpēc ieteicām iekštelpās to papildus nosiltināt ar tādu pašu mūsdienās ražotu siltumizolācijas materiālu - kokšķiedras plātnēm. Mūsdienās tam ir vēl uzlabotākas siltumizolācijas īpašības - 50 mm bieza kokšķiedras plātne nodrošina tik pat labu siltumizolāciju kā 20 cm bieza koka siena, kā arī dod ļoti labu skaņas izolāciju.

Salīdzināšu 1954. gadā ar kokšķiedras plātnēm siltināto māju ar padomju laikos populārajām Līvānu mājām. Tās siltināja ar tolaik modernāko siltumizolācijas materiālu – minerālvati. Latvijā minerālvates siltināšanā sāka pielietot apmēram no 1967. gada. Sākotnēji šis materiāls lieliski veica savas funkciju, bet jau pēc 5-7 gadiem tā siltumpretestības rādītāji kļuva arvien sliktāki. Pašlaik mēs ļoti bieži pārsiltinām savulaik būvētās Līvānu mājas un redzam, ka minerālvate ir pilnībā sakritusi, arī tvaika izolācijas plēve temperatūras svārstību ietekmē ir sadalījusies.

Secinājums ir tāds, ka mūsdienās cilvēki, tāpat kā pirms 50 gadiem, kāpj uz viena un tā paša grābekļa. Siltināšanā izmēģina visu moderno, īpaši minerālvates, īsti nezinot - nedz kādas vielas tās izdala dzīvojamā vidē (jebkurš sintētiskais siltumizolācijas materiāls ir piesātināts ar ķīmiju), nedz arī, kā šie materiāli kalpos mūsu klimatiskajos apstākļos.
Latvijā ir specifiski klimatiskie apstākļi, ļoti augsts mitrums. Tāpēc daudzi, īpaši no ārzemēm ievestie siltumizolācijas materiāli, mūsu klimatiskajos apstākļos zaudē siltumizolācijas īpašības, respektīvi, kalpo ļoti īsu laiku.
Tāpēc, izvēloties mājai siltumizolācijas materiālu, es iesaku padomāt – cik tas ir dabīgs, vai ir piemērots Latvijas klimatiskajiem apstākļiem, vai Latvijā jau ir pieredze, izmantojot tieši šādu siltumizolācijas materiālu?

Dziļā senatnē Eiropā un arī Latvijā plaši pielietotie dabīgie siltumizolācijas materiāli, piemēram, lins, salmi, kaņepes u.c. Latvijā šobrīd vēl nav tik populāri. Taču siltumizolācijas materiāls - kokšķiedras plātnes ir pieejamas, kā arī ļoti praktiski un samērā vienkārši pielietojamas. Tās šobrīd siltināšanā ļoti daudz izmanto visā Eiropā, īpaši Vācijā.

Kokšķiedras plātnēm ir vairākas priekšrocības. Tas ir pilnībā dabīgs materiāls, to ražošanā netiek izmantota nekāda ķīmija, kā saistviela darbojas koksnē esošie sveķi. Tām ir lieliskas siltumizolācijas spējas, un, kā pierāda eksperiments - 1954. gadā būvētā māja, kokšķiedras plātnes ļoti ilgi un kvalitatīvi kalpo Latvijas klimatiskajos apstākļos.
Turklāt kokšķiedras plātņu siltinājums ļauj saglabāt telpās dabīgu mikroklimatu un teicamu gaisa kvalitāti, un tie ir ļoti svarīgi faktori, lai mājā mītošie cilvēki saglabātu labu veselību un pašsajūtu.

RB&B ekobūvniecības eksperts Harijs Tučs

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

ARI Stone – augstas kvalitātes akmens virsmas jūsu interjeram

ARI Stone – augstas kvalitātes akmens virsmas jūsu interjeram

ARI Stone ir uzņēmums, kas apvieno jaunākās inovācijas, augstākās kvalitātes akmens materiālus un bezgalīgas dizaina iespējas, lai palīdzētu jums izveidot jaunus interjera elementus. Uzzināsim, kas ietilpst ARI Stone piedāvājumā un kādi ir šīs sezonas jaunumi un dizaina aktualitātes!

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Izstāsti Latvijai

Kas ir ceļa servitūts? Skaidro RSU Lekt. PhD Jolanta Dinsberga: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Kas ir ceļa servitūts? Skaidro RSU Lekt. PhD Jolanta Dinsberga: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Ko darīt, ja īpašumam nav piekļuves pie ceļa? Vai var izmantot kaimiņa zemes gabalā jau esošu ceļu vai izbūvēt jaunu? Šādos gadījumos var noformēt ceļa servitūtu. Kā to izdarīt juridiski pareizi, video skaidro Rīgas Stradiņa universitātes RSU Sociālo zinātņu fakultāte docētāja, šķīrējtiesnese, juriste Ph. D. Jolanta Dinsberga, kura par šo tēmu veica promocijas darbu.