Paklāju tīrīšana – tīras un drošas vides ķīla
Foto: Freerangestock.com / Merelize
Māju sajūta un mājīgums, lai arī nedefinējams, slēpjas pavisam vienkāršās lietās – patīkamas krāsas, jaukas mēbeles, ergonomisks iekārtojums, kārtība un tīrība. Grīdas ir vislielākā virsma mājās, kuras tīrīšanai tiek veltīts visvairāk laika. Cieto grīdas segumu tīrīšana ir ātrāka un vienkāršāka, savukārt mīkstajiem segumiem nepieciešams nedaudz vairāk rūpības un uzmanības, lai tie būtu nevainojami tīri un saglabātu savu kvalitāti vēl ilgi.
Paklāju tīrīšana prasa zināmas iemaņas, bet ar pareizo aprīkojumu un tehniku neradīs nekādas grūtības. Kā īsti rūpēties par paklājiem un mīkstajiem grīdas segumiem?
Mīksto grīdas segumu veidi
- Paklājs (jeb gabalpaklājs) – visierastākais veids. Atsevišķa vienība, kas vai nu brīvi tiek nolikta uz grīdas, vai arī piestiprināta ar divpusējo līmlenti, lai novērstu slīdēšanu. Parasti paklājs rotā daļu telpas, piešķirot akcentu un mājīgumu.
- Mīkstais grīdas segums jeb ruļļu paklāji – populārs veids, kā slāpēt trokšņus telpā un radīt mājīgu un siltu atmosfēru. Segums tiek ieklāts pilnīgi visā telpā no sienas līdz sienai, pielāgojot izmēru pēc nepieciešamības. Tas ir paredzēts ilgai lietošanai, nav domāts to noņemt, lai iztīrītu vai pārvietotu uz citu telpu (kaut gan tas ir iespējams). Šāda paklāja tīrīšana tiek veikta turpat uz grīdas.
- Paklājflīzes (parasti 50 x 50 cm) – grīda tiek noklāta ar flīzēm, kas veidotas no paklāja. Šīs paklājflīzes tiek pielīmētas pie pamatnes. Atšķirībā no viengabala grīdas seguma, šādas paklājflīzes ir vizuāli interesantākas, ir vieglāk variēt ar rakstu, kā arī – sabojāšanas gadījumā var vienkārši nomainīt vienu flīzi, nav nepieciešams mainīt pilnīgi visu virsmu.
Izejmateriāli, no kādiem tiek piedāvāti mīkstie grīdas segumi
Dabīgās šķiedras:
- dzīvnieku izcelsmes šķiedras – vilna, zīds; vilnas segums ir izturīgs, tā šķiedra ir elastīga, laba ugunsdrošība, zema siltumcaurlaidība, taču vilnas segums ir kožu iekārots, vilnas paklāja tīrīšana ir jāveic bieži, kā arī tas uzkrāj statisko elektrību;
- augu izcelsmes šķiedras – lins, kokosriekstu šķiedra, sizals, džuta, kokvilna.
- polipropilēns – šim materiālam jau dabiski piemīt antistatiskas īpašības, samērā lēts, taču tam nav pietiekama nodilumizturība un ugunsdrošība, nav piemērots telpām, kur notiek intensīva kustība;
- poliamīds – elastīgs, nodilumizturīgs, antistatisks, laba ugunsdrošība, nemaina formu, arī stāvot zem mēbelēm, viegli tīrāms;
- poliesteris – vāja nodilumizturība, kas atpaliek gan no poliamīda, gan polipropilēna;
- akrila šķiedra – mīksts materiāls ar tendenci velties, tādēļ paklāja tīrīšana šādam grīdas segumam būs nepieciešama biežāk, lai saglabātu tā formu un izskatu; piemīt vidēja nodilumizturība.
Paklāja tīrīšana atkarīga gan no paklāja veida, gan arī materiāla. Lasiet tālāk dažus padomus, kā paklāju tīrīšana var kļūt vienkāršāka un patīkamāka!
- Saule izbalina jebkuru virsmu, tādēļ ieteicams paklāju ieklāt tā, lai to apspīdētu pēc iespējas mazāk saules staru. Tāpat arī reizēs, kad paklājs ir iznests ārā, to ieteicams izkarināt ar apakšpusi uz āru, lai vēdināšanas laikā tas netiktu lieki pakļauts saules stariem.
- Paklāju tīrīšana jāveic arī no apakšpuses. Mīkstajiem grīdas segumiem to gan nav iespējams izdarīt, bet gabalpaklāju gan vismaz reizi mēnesī vajadzētu rūpīgi izsūkt ar putekļsūcēju no abām pusēm, jo tieši apakšpusē uzkrājas visvairāk smilšu un putekļu, kas attiecīgi arī bojā gaisu telpā.
- It visi traipi jātīra nekavējoties – ja uz paklāja kaut kas ir izlijis, paklāja tīrīšana jāveic nekavējoties, kaut vai uzsusinot izlieto vielu ar papīra dvieli. Jo ilgāk traips tiks atstāts neiztīrīts, jo lielāka iespēja, ka tas iesūksies dziļi šķiedrās un vēlāk nebūs iztīrāms.
- Ķīmiskā tīrīšana – ja iespējams, gabalpaklājs reizi gadā būtu jānodod ķīmiskajā tīrītavā. Nopietna tīrīšana palīdzēs ne tikai atgūt sākotnējo krāsu, bet arī atbrīvos no lielākiem vai mazākiem traipiem. Ja paklājs ir bijis dārgs vai ar īpašām atmiņām saistīts pirkums, ir vērts šādi pagarināt tā mūžu.
- Jaudīgs putekļsūcējs – tas ir labākais paklāju tīrīšanas palīgs. Jo jaudīgāks putekļsūcējs, jo labāk tas tiks galā ar visiem putekļiem un gružiem. Tas ir īpaši svarīgi mājās, kur ir mājdzīvnieki un bērni, jo slikti koptos paklājos uz dzīvi mēdz iemitināties putekļu ērcītes un blusas. Kaut arī jaudīgie putekļsūcēji parasti ir skaļāki, ir vērts pieciest nelielas neērtības, lai pēc tam varētu mierīgi sēdēt uz grīdas un nebēdāt par netīrumiem.
- Traipu tīrīšanā var izmantot dažādus šķīdumus – gan mazgāšanas līdzekli, gan arī etiķi, ziepes, spirtu, sodu – atkarībā no tā, kāds traips ir radies. To vislabāk ir noskaidrot, jau pērkot paklāju.
Dažādās vecmāmiņu pūra lādēs ir ieteikumi izmantot benzīnu, vaitspirtu, petroleju un citus ātri gaistošus un kodīgus šķīdumus. Lai šie ieteikumi paliek iepriekšējam gadsimtam – telpās šādus gaistošus un spēcīgus līdzekļus (kas nav tīrīšanas līdzekļi un nemaz tik labi nelīdz) nevajadzētu lietot, jo izgarojumi pašiem vien būs jāelpo.
Saimniecības preču veikalos var iegādāties ļoti labus paklāju tīrīšanas līdzekļus, kas patīkami smaržo un lieliski paveiks savu darbu – labāk izvēlēties tos! - Nevajag aizrauties ar beršanu – ja traips ir ietiepīgs un nepazūd, jādod tam laiks un jāpamērcē tīrīšanas līdzeklī ilgāk. Beršana var sabojāt paklāja šķiedru. Ja paklājs vai kāds fragments ir ticis mērcēts, ir jāuzmanās, lai tas tiktu arī pilnībā izžāvēts. Pretējā gadījumā mitrajās vietās, kas nav kārtīgi izžāvētas un pašas uz aukstas grīdas nežūst, var sākt veidoties pelējums. Iespējams, ir vērts apsvērt profesionāļu piesaisti, ja šķiet, ka saviem spēkiem traipi nebūs uzveicami.
Uzņēmums "Vide ECO Baltia" piedāvā paklāju tīrīšanas pakalpojumus Rīgā un tās tuvumā. Kvalificēti speciālisti novērtēs veicamo darbu apjomu un profesionāli paveiks šo uzdevumu. Atveriet tīmekļa vietni vide.ecobaltia.lv un piesakiet sava paklāja tīrīšanu!