Palielinās vjetnamiešu interese par ieguldīšanu kapitālsabiedrībās termiņuzturēšanās atļauju saņemšanai
Rīga, 5.febr., LETA. Turpina palielināties Vjetnamas pilsoņu skaits, kuri iegulda kapitālsabiedrībās termiņuzturēšanās atļauju (TUA) saņemšanai, otrdien Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijas sēdē sacīja Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes priekšnieka vietniece Maira Roze.
Vjetnamas pilsoņu intereses pieaugums konstatēts jau pērn pirmajā pusgadā, kad 18% no TUA pieprasījumu kopskaita nāca no šīs valsts iedzīvotājiem, liecina komisijas sēdē izskatītā informatīvā ziņojuma par termiņuzturēšanās atļauju sistēmas darbību dati.
TUA pieprasījumus pērn pirmajā pusgadā iesniedza 14 Vjetnamas investori, tajā skaitā, divi saistībā ar nekustamā īpašuma iegādi un 12 saistībā ar ieguldījumu divās kapitālsabiedrībās. Šajā kontekstā diskusijās komisijas sēdē tika vērsta uzmanība uz faktu, ka iepriekš pieņemti likuma grozījumi ļauj lielākam skaitam cilvēku veikt investīcijas kopā - maksimums desmit personām.
Arī 2018.gada otrajā pusgadā turpināja pieaugt Vjetnamas pilsoņu skaits, kas veic ieguldījumus kapitālsabiedrībās.
Komisijas sēdē arī raisījās neliela domu apmaiņa par to, vai ir nepieciešamas izmaiņas pašreizējās regulējumā. Deputāts Mārtiņš Staķis (AP) norādīja, ka ir runājis ar uzņēmējiem, kuri kritiski novērtēja iepriekš veiktos grozījumus, kas pēc viņa novērojumiem ir samazinājuši investīciju apjomu. Tāpēc viņš aicināja sagatavot salīdzinājumu ar tuvāko kaimiņvalstu programmām, lai secinātu, vai politiķi iepriekš nav pārcentušies ar TUA sistēmas ierobežošanu.
PMLP pārstāvji komisijas sēdē vēsta uzmanību, ka Eiropas Komisija savā vērtējumā par vairāku Eiropas Savienības valstu investīciju programmām kā samērā mazu ieguldījumu ir novērtējusi tādas summas, kas ir divreiz lielākas par Latvijā noteiktajām.
Deputāts Edvīns Šnore (VL-TB/LNNK), atsaucoties uz šo EK vērtējumu, norādīja, ka tādā gadījumā sanāk, ka Latvijas regulējums joprojām ir ļoti liberāls.
Kā ziņots, laika posmā no 2010.gada 1.jūlija līdz 2018.gada 30.jūnijam nerezidentu ieguldījumi, kas saistīti ar TUA saņemšanu, bija 1,473 miljardi eiro.
Kopumā aptuveni 90% no visām TUA ir pieprasījuši investori no bijušajām PSRS republikām. Ārpus bijušās PSRS teritorijas lielākā investoru interese ir no Ķīnas, Vjetnamas un Izraēlas.
Saeimas 2014.gadā pieņemtie grozījumi, kas Imigrācijas likumā būtiski mainīja investīciju programmas nosacījumus, palielinot minimālās ieguldījuma summas un nosakot papildu iemaksas valsts budžetā, ir veicinājuši investoru skaita samazināšanos.