Paņēmieni vecās krāsas noņemšanai no sienas un griestiem
Vecās krāsas noņemšana no sienām vai griestiem ir ļoti darbietilpīgs process. Darbu paveikšanas ātrums atkarīgs no krāsas veida, telpas un virsmas. Piemēram, uz betona uzklātu krāsu noņemt ir visgrūtāk. Pastāv vairāki veidi un metodes, kā tikt vaļā no vecās krāsas.
Būvniecības portāls abc.lv piedāvā apskatīt sešas metodes un saprast, kura no tām ir efektīvākā:
* Izdedzināšanas metode,
* šķīdinātāja izmantošana,
* kaļķa, krīta un kalcinētas sodas maisījuma izmantošana,
* flekša vai perforatora (ar speciālu uzgali) izmantošana,
* kalta vai lāpstiņas izmantošana,
* cirvja izmantošana.
Jāsaka, ka ne visas no augstāk minētajām metodēm ir pietiekoši efektīvas. Piemēram, krāsas izdedzināšana ir diezgan sarežģīts process. Pirmkārt, nepieciešams speciāls instruments (celtniecības fēns, gāzes lampa u.c.), otrkārt, degoša krāsa ir diezgan toksiska un veselībai kaitīga. Ja telpa ir maza ar sliktu ventilāciju, tad par šo metodi nepieciešams aizmirst. Turklāt rezultāts bieži vien sarūgtina, jo augstas termoizturības dēļ dažas krāsas nevar izdedzināt.
Izmantojot šķīdinātāju, var noņemt gandrīz visa veida krāsas, taču tas ir diezgan dārgs paņēmiens. Šādu darbu jāveic speciāli būvniecības procesiem paredzētā apģērbā un grīdu pirms darbu uzsākšanas ir jānosedz.
* Emulsijas krāsas noņemšana jāsāk no sienu augšējās daļas. Jāņem ota, jāiemērc tā šķīdinātājā un biezā kārtā jāuzklāj uz nokrāsotās virsmas, šķīdinātāju labāk uzklāt vairākās reizes. Tad nepieciešams gaidīt no trim līdz sešām stundām (tas atkarīgs no krāsas slāņu daudzuma).
* Kad krāsa ir palikusi mīkstāka, ir jāņem kasīklis un no apakšas jāsāk kasīt nost krāsa. Uz sienas paliks nelielas krāsas paliekas, tas jānoņem nost ar cietu suku. Pēcāk sienu nepieciešams vairākas reizes nomazgāt. Sākumā jāmazgā ar silta ūdens un kalcinētas sodas maisījumu, sodas vietā var izmantot mazgāšanas līdzekli. Otrreiz jāmazgā tikai ar ūdeni.
Gadījumā, ja krāsas noņemšanā tiek izmantots fleksis, jārēķinās, ka darba procesa laikā radīsies ļoti daudz putekļu. Jāsaka, ka šī metode ir efektīva, bet ļoti putekļaina. Fleksi noteikti ieteicams izmantot gadījumos, ja darbs norit ārā nevis mājās un virsma ir pietiekami plaša.
Izmantojot kaļķa, krīta un kalcinētas sodas maisījumu, var noņemt tikai slikti "sēdošu" krāsu. Šis maisījums ir diezgan vājš, taču svaigi uzklāto krāsu var noņemt diezgan viegli. Procesa laikā jāveic tādas pašas darbības kā metodē "Noņemt krāsu ar šķīdinātāju".
Kalts un lāpstiņa noderēs tādā gadījumā, ja krāsa pati lobās nost. Pretējā gadījumā laiks un spēks būs velti iztērēti. Process ir diezgan vienkāršs: izmantojot lāpstiņu vai kaltu, lēnām kustībām jāņem nost vecais materiāls.
Krāsas noņemšanā var izmantot arī cirvi, kas ir diezgan sarežģīts un laikietilpīgs process. Tādu paņēmienu vislabāk izmantot, darbojoties ar apmestām virsmām.
* Noderēs jebkurš cirvis, tomēr labāk izmantot nelielu, tādā veidā strādāt būs vieglāk. Izmantojot cirvi, jāizveido cirtumi. Ar triecienveida kustībām jāuzsit pa sienu vai griestu virsmu – jo mazākas atstarpes būs starp cirtumiem, jo labāk.
* Pēcāk, izmantojot smidzinātāju vai kādu lupatu, uz virsmas jāuzklāj silts ūdens. 4 – 5 minūšu laikā apmetums iesūks sevī ūdeni un kļūs mīkstāks. Pēcāk, izmantojot cirvi, jāņem nost krāsa – tā ir jānokasa. Cirvim obligāti jābūt asam, pretējā gadījumā rezultāts izdosies sliktāks.
Apskatot visus iespējamos krāsas noņemšanas paņēmienus, katram individuāli jāizvērtē, kurš no tiem ir piemērotāks. Tomēr kopumā var teikt, ka efektīvāk ir izmantot fleksi vai perforatoru.
Foto: remontbp.com