Par 433 000 eiro izbūvētas jaunas telpas Kuldīgas Restaurācijas centram
Rīga, 20.nov., LETA. Kuldīgas vecpilsētā, Baznīcas ielā 30, atklātas jaunas Restaurācijas centra telpas, kuru izbūve izmaksājusi 433 000 eiro, aģentūru LETA informēja Kuldīgas novada pašvaldības Mārketinga un sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Kristīne Duļbinska.
Ēka Baznīcas ielā 30 ir valsts nozīmes pilsētbūvniecības pieminekļa "Kuldīgas pilsētas vēsturiskais centrs" un valsts nozīmes arheoloģijas pieminekļa "Kuldīgas senpilsēta" daļa. Duļbinska pauda, ka jaunās, daudz plašākās telpas nodrošinās labus darba apstākļus restauratoriem - telpās iespējams vienlaikus veikt krāsošanas un kokapstrādes darbus, kas daudzkārt šaurākajās Restaurācijas centra iepriekšējās telpās nebija iespējams. Ēka arī kalpos kā izglītības un informācijas centrs iedzīvotājiem, amatniekiem, būvniekiem, arhitektiem. Ēkā iekārtota mācību klase, kur demonstrēt mācību video, interneta materiālus par restaurācijas procesu, kā arī rīkot izglītojošus seminārus. Arī šādas telpas Restaurācijas centra rīcībā agrāk nebija.
Tāpat tūristi ēkā varēs iepazīties ar restaurācijas piemēriem, apskatīt, kādi vēsturiski bijuši dažādu konstrukciju savienojumi, kā logs tiek iestiprināts sienā vai kā veidots dūmenis.
Būvprojekta izstrādātājs SIA "Darbnīca A projekti" arhitekts Aldis Orniņš klāstīja, ka ēka ir pārdzīvojusi raibu likteni - tā ir bijusi dzīvojamā ēka, tirgotava, iebraucamā sēta. Tā nodegusi un nu atdzimusi no jauna, jaunā kvalitātē, stāstīja arhitekts.
Restaurācijas centra būvdarbi norisinājās vairākās kārtās. Tā kā ēka bija cietusi ugunsgrēkā un atradās sliktā stāvoklī, vispirms bija nepieciešams veikt ēkas nesošo un norobežojošo konstrukciju atjaunošanu un restaurāciju, tāpat vajadzēja ēkai nostiprināt pamatus un uzlikt jumtu. Piesaistot līdzekļus no Centrālās Baltijas jūras reģiona programmas, restaurēja esošos logus, slēģus un durvis, kā arī pēc esošo parauga izgatavoja jaunus koka logus un durvis, klāstīja pašvaldības pārstāve. Vēlāk ēkai atjaunoja fasāžu apmetumu, vadoties no esošo fragmentu paraugiem, ierīkoja pagalma lieveni un atjaunoja priekšnamu, pielietojot priekšnama un dēļu sienas demontētos fragmentus. Ēkas mansarda stāvu neizbūvēja, bet pirmajā stāvā veica iekštelpu apdari, saglabājot esošos sienu apmetuma un krāsojuma fragmentus, ierīkojot apdares un konstrukciju atsegumu parauglaukumus. Atbilstoši 19.gadsimta beigu stilistikai pirmajā stāvā ierīkoja koka grīdu, bet darbnīcas telpā, atsaucoties uz sākotnējo māla klonu, ierīkoja betona klonu. Ēkas ārsienās un pārsegumos ierīkota siltumizolācija, telpās ierīkota apkures un vēdināšanas sistēma, kā arī inženierkomunikācijas.
Būvdarbus ēkā veikušas trīs kompānijas - SIA "AB Būvniecība", SIA "Būvfirma INBŪV" un pilnsabiedrība "Konsorcijs RT-ALTE". Kopumā būvdarbi izmaksāja 433 000 eiro.
Kuldīgas restaurācijas centrs izveidots 2010.gadā. Tā darbības mērķis ir nodrošināt Kuldīgas un novada vēsturiskā mantojuma autentiskuma saglabāšanu nākamajām paaudzēm, kā arī nodrošināt amatniecības tradīciju pārmantojamību un vēsturisko amatniecības prasmju ilgtspēju. Centra uzdevumos ietilpst iedzīvotāju un vecpilsētas ēku īpašnieku konsultēšana ēku saglabāšanas un restaurācijas jautājumos, praktisku koka būvgaldniecības restaurācijas darbu veikšana un vēsturisko ēku apsekošana Kuldīgas novadā. Tāpat restaurācijas centra speciālisti apzina steidzami veicamos ēku saglabāšanas darbus vecpilsētā, lai novērstu īpaši unikālu detaļu neatgriezenisku bojāeju.
Jau vēstīts, ka Kuldīgas restaurācijas centrs jaunajās telpās Baznīcas ielā 30 plāno eksponēt senos galdnieku darbarīkus un ēvelsolus. Jaunajās telpās varēs veikt praktiskus koka būvgaldniecības darbus. Tas darbosies arī kā izglītības un informācijas centrs iedzīvotājiem, amatniekiem, būvniekiem un arhitektiem, iepazīstinot ar izciliem restaurācijas piemēriem Kuldīgas vecpilsētā, skaidroja pašvaldībā.
Lai veidotu sasaisti ar senajām namdaru un galdnieku tradīcijām, centrs jaunajās telpās vēlas eksponēt senos galdnieku darbarīkus un ēvelsolus un aicina atsaukties iedzīvotājus, kuri būtu gatavi dāvināt senas ēveles, kaltus un citus darbarīkus. Īpaši nepieciešami seni ēvelsoli.