Par celtniecības tāmi
Vai jūs esat kādreiz iedomājušies, cik sarežģīti ir izveidot celtniecības tāmi? Kam tā vajadzīga? Īsi aprakstīsim par to!
Celtniecības tāme ir dokuments, kas tiek pievienots līgumam. Tāmē aprēķināti visi izdevumi. Nav svarīgi, vai tie ir remontdarbi dzīvoklī, privātmājas būvniecība vai vairāku miljonu eiro attīstības projekts. Tāmei jābūt pievienotai jebkuram objektam.
Tāme ir būvniecības izmaksu aprēķins, kas parāda kopējo kapitālu, kas nepieciešams objekta celtniecībai vai atjaunošanai.
Tāmes veidi
1. Express-tāme
Viens no izmaksu aprēķina veidiem ir budžeta tāme (Express-tāme), kuru aprēķināšanai parasti tiek izmantots projekts ar vairāk vai mazāk detalizētu izmantoto materiālu aprakstu. Šis aprēķins atkarībā no projekta attīstības stadijas var iekļaut izmaksu prognozes (vai pieredzi) saistībā ar prasībām dažādos gadījumos. Šādas tāmes ir ļoti noderīgas, un tās ir nepieciešamas, lai izprastu jebkura projekta īstenošanas sākuma posma kopējās izmaksas.
Kā paraugs – pirms dzīvokļa iegādes, privātmājas celtniecības, kredīta saņemšanas bankā vai apdrošināšanas sabiedrības pārstāvības).
2. Detalizēta tame
Detalizēta tāme ir precīzs aprēķins uz visiem darbiem un konstrukcijām, kuras precīzāk norāda izmaksas uz konkrētu būvniecības projektu. Tas ir pietiekami detalizēts, lai jebkurš būvniecības speciālists varētu novērtēt veicamo darbu apjomu, izmantotos materiālus, izmantoto mehānismu, instrumentu izvēli un arī gūt priekšstatu par darbu secību un izmantoto būvdarbu izmantošanu. Tāme tiek sastādīta pēc rasējumiem, konstrukcijas tehniskā projekta aprakstiem, klienta prasībām un Latvijas Republikas likumos noteiktajām prasībām. Lieliem celtniecības projektiem vai projektiem ar vairākām struktūrām bieži vietējās aplēses tiek veidotas un apkopotas kopsummās. Katra vietējā tāme atspoguļo darbu kopumu un atbilst noteiktai projekta sadaļai, piemēram, būvdarbiem, barošanas avotiem vai ceļiem un vietas. Tas ļauj vieglāk orientēties tāmes saturā un ērtāk uztvert to struktūru.
Pareizā aprēķina struktūra
Ir svarīgi, lai tāme būtu saprotama un viegli uztverama. Šī iemesla dēļ tika izveidota shēma, kā tiek sastādīta tāme. Protams, katram tāmes izveidotājam izglītības secība ir atšķirīga, taču galvenās iezīmes paliek.
Katrai pozīcijai vai vienībai tiek pievienota arī mērvienība, apjoms un trīs galvenie finanšu parametri: cik maksā darbs, materiāli un mehānismi, lai izveidotu konkrētu vienību. Horizontāli šīs vērtības tiek summētas, pēc tam summas vai starpsummas tiek izveidotas vertikāli, tādējādi aptverot blokos līdzīgus darba veidus vai vispārinot dislokācijas darbu kopumu.
Iespējamās kļūdas
Tomēr, neskatoties uz to, ka tāmētājs ir pieredzējis un zinošs speciālists, viņam vienmēr jāatceras, ka viņš ir cilvēks un var rasties cilvēciskas kļūdas. Kļūdas tāmē ir divreiz sliktāk: ja kaut kas ir aizmirsts, neskaitīts vai otrādi – ir pievienots pārāk daudz. Ja tiek aprēķināts pārāk maz, būvniekam ir lieli zaudējumi; ja aprēķināts pārāk daudz, tad var viegli zaudēt iepirkumus.
Secinājums
Saņemot tāmes, klientam jāpārliecinās, vai tās ietver visus nepieciešamos darbus, neatkarīgi no tā, vai tie atbilst projektam. Darba veidu un aprakstu saraksts ir norādīts vertikāli uz leju, katrai pozīcijai piešķirot numuru vai kodu.
Tālrunis +371 22317877 – Igors