Kādu gaismekli izvēlēties?
Tieši kvēlspuldzes parādīšanās kardināli mainīja mūsu senču ikdienas dzīvi, nomainot skalus un petrolejas lampas uz civilizētāku apgaismojumu, šis zinātnes izgudrojums ir viens no svarīgākajiem mūsu vēstures izrāvieniem. Ir pagājis krietns laiks un šis izgudrojums ir attīstījies tiktāl, ka ļauj mums justies komfortabli jebkurā nostūrī.
Dzīvoklis, kurā mēs dzīvojam – tā ir vieta, kur mēs pavadām lielāko daļu sava brīvā laika. Tieši šis apstāklis liek mums veidot šo telpu mājīgu un komfortablu. Nebūt ne pēdējo lomu šajā iekārtošanas procesā spēlē apgaismojuma izveide. Svarīgi ir pareizi un profesionāli izvietot mājas apgaismojumu.
Lai sasniegtu vēlamo efektu, iespējams izmantot visus jums zināmos apgaismes ķermeņu veidus. Piemēram, viesistabās un lielās priekštelpās vajadzētu izmantot otru, jeb papildus apgaismojumu, kas savukārt prasa ļoti cītīgu aprēķinu, lai radītu komforta sajūtai nepieciešamo apgaismojumu. Kādus apgaismes ķermeņus jūs izmantosiet šādām telpām, ir atkarīgs no jūsu vēlmēm un izdomas.
Taču nevajag aizmirst arī par to, ka šis ģeniālais izgudrojums ir bīstams cilvēkam. Elektroenerģija, kura tiek izmantota mūsu dzīvokļos ir 220 voltus stipra. Šāds spriegums ir bīstams cilvēka organismam. Tādēļ, darbus ar elektroiekārtām un elektroinstalāciju jāveic tikai speciālistiem – elektromontieriem.
Ir vairāki gaismekļu veidi
Kvēlspuldze – visvienkāršākā elektriskā ierīce. Šajā spuldzē ir izmantota sakarsēta metāla spēja spīdēt, lai metāls nesadegtu no stikla kolbas ir pilnībā izsūknēts gaiss. Elektriskās lampas kolbā strāva iziet cauri volframa diegam, kurš uzsilstot sāk spīdēt un radīt siltumu.
No minētā izriet, ka no šādām lampām mēs lietderīgi izmantojam tikai nelielu daļu enerģijas, jo liela daļa aiziet vienkārši apkārtējās vides uzsildīšanai. Sakarā ar to, arī tika pieņemts lēmums pārtraukt kvēlspuldžu ražošanu.
Luminiscējošās spuldzes. Tagad šīs spuldzes tiek izmantotas ļoti plaši un mēs visi ar tām esam pazīstami. Šo spuldžu darbības principi ir atšķirīgāki. Stikla caurulē tiek iepūsta inerta gāze, kas elektroenerģijas ietekmē sāk spīdēt. Šādi gaismekļi praktiski neizdala siltumu un dod maigu baltu vai viegli dzeltenīgu gaismu, kuras spektrs ir ļoti līdzīgs dabīgai dienas gaismai. Galvenais šo lampu trūkums ir to izmērs.
Enerģiju taupošās spuldzes. Pēc būtības tās ir tās pašas dienas gaismas lampas tikai uzlabotas. Enerģiju taupošās spuldzes pēc izskata atgādina kvēlspuldzes, bet pēc satura ir līdzīgas luminiscējošām spuldzēm. Šīs spuldzes patērē ļoti maz elektroenerģijas un praktiski neizdala siltumu.
Gaismas diodes. Mūsdienās gaismas diodes tiek ļoti plaši izmantotas. Tās izgatavo gan kā lentas, gan arī kā citas formas, kurās izmanto gaismas diožu principu. Uz gaismas diožu pamata tiek izgatavotas daudz un dažādas dekoratīvas formas gaismas ķermeņi, lai tos varētu ērti izmantot mājokļa izgaismošanai.
Zinot dažādu gaismas ķermeņu darbības principu pamatus, jūs tos varēsiet veiksmīgi pielietot sava mājokļa izgaismošanai. Jāpiemin, ka apgaismojuma ierīkošana nebeidzas tikai ar paša gaismekļa izvēli, tas ietver sevī sarežģītu elektromontāžas darbību kompleksu, elektroinstalācijas ierīkošanu un slēdžu uzstādīšanu. Pēdējā laikā populāra ir kļuvusi tādu slēdžu uzstādīšana, kas ļauj regulēt apgaismojumu vienā un tai pašā telpā no vairākām vietām. Vēlreiz atgādinām, ka apgaismojuma ierīkošana ir jāuztic profesionāliem elektromontieriem, tikai ar profesionāļu palīdzību apgaismojums jūsu telpā būs efektīvs un drošs.
Foto: rakstā izmantots pēc Creative Commons licencēts attēls no vietnes www.flickr.com; autors Anton Fomkin