Pārbaudīs Latvijas būvmateriālus
Projekta ietvaros Rīgā Botāniskajā dārzā tiks izveidots testēšanas poligons ar īpašām celtnēm, kuru būvniecībā tiks izmantotas un testētas Latvijas klimatiskajiem apstākļiem piemērotas būvkonstruckijas, risinājumi, izejmateriāli, procesi utml. Projekta mērķis ir identificēt un izstrādāt Latvijas klimatiskajiem apstākļiem piemērotus ārējo norobežojošo konstrukciju risinājumus, galvenokārt no vietējām izejvielām, kas ļautu nodrošināt termiskā komforta apstākļus telpās ar mazu energopatēriņu. Lai gan atsevišķi materiāli un to risinājumi jau ir testēti, tas vienmēr ir noticis laboratorijās mākslīgos laika apstākļos un relatīvi īsā laika posmā, neapskatot arī pašu materiālu novecošanās ietekmi uz to īpašībām.
"Šis projekts iet roku rokā ar ilgtspējīgās būvniecības pamatprincipiem un RE&RE tāpat kā visa nozare, šajā virzienā sper jau pirmos soļus. Lieliski, ka šeit zinātne, pētījumi iet rokrokā ar praktiķu darbu, ražotājiem, būvniekiem. Pētījums par vietējo izejmateriālu un konstrukciju risinājumu pilnveidošanu, ir viens no būtiskākajiem faktoriem, kas ļauj nodrošināt cilvēkiem un videi piemērotu dzīves un darba vidi. Līdzīgi kā uztura speciālisti iesaka mums ēst mūsu reģionā audzētus dārzeņus un augļus, mēs kā būvnieki varam apgalvot - jāatbalsta, jāattīsta mūsu klimatiskajiem apstākļiem, temperatūras svārstībām un ģeogrāfiskajām īpatnībām piemēroti risinājumi. Izpētot un pārzinot dažādus materiālus, to īpašības un izmaiņas Latvijas klimatā, inženieri, arhitekti un mēs - būvnieki - varēsim ļoti precīzi piemērot materiālus, paaugstinot energoefektivitāti, ēkas ilgtspēju kopumā, cilvēku dzīves kvalitāti un harmoniju apkārtējā vidē," skaidro Didzis Putniņš, RE&RE ģenerāldirektors.
Projekta ietvaros tiks uzceltas 5 būves-stendi, ar identiskiem parametriem, kas celti no būtiski atšķirīgiem materiāliem. Prioritāte ir materiāli, kas ir veidoti no vietējām izejvielām un/vai tiek ražoti Latvijā un/vai tiek pietiekami plaši Latvijā lietoti būvniecības praksē. Visām modeļēkām paredzēti vienādi logi, durvis, pārsegumi un apkures/dzesēšanas sistēmas, kā arī vienāda gaisa apmaiņas intensitāte. Visi stendi tiks novietoti ārā vienādos apstākļos - LU Botāniskā dārza teritorijā.
"Šis ir ilgtermiņa projekts, kas ilgst kopumā divus gadus un ļauj mums izprast būvrisinājumu izmaiņas un dinamiku. Rezultātā mēs varēsim sagatavot objektīvus un praksē pamatotus ieteikumus un rekomendācijas būvnozares praktiķiem, ražotājiem, likumdevējiem LR normaītvo dokumentu pilnveidošanai un rīcības plānam - "gandrīz" nulles patēriņa ēkas, ko virza Eiropas energoefektivitātes direktīvas. Aiz visiem šiem terminiem un testiem slēpjas mūsu galvenais, ilgtermiņa ieguvējs - cilvēks un vide," paredzamos projekta rezultātus raksturo projekta vadītājs dr. fiz. Andris Jakovičs, LU Vides un tehnoloģisko procesu matemātiskās modelēšanas laboratorija.
SIA RE&RE ir viens no Latvijas vadošajiem būvuzņēmumiem, kas dibināts 1993.gadā. Uzņēmums pamatā darbojas kā galvenais būvuzņēmējs, nodrošinot profesionālus pakalpojumus gan jaunbūvju, gan rekonstrukcijas un restaurācijas projektos. RE&RE aktīvi darbojas ilgtspējīgas un energoefektīvas būvniecības veicināšanā Latvijā.
Informāciju sagatavoja Mārīte Straume, "Re&Re" biznesa attīstības un komunikācijas vadītāja
Foto: Stock.XCHNG
2012.gada 26.septembrī