Foto: LETAVentspils Starptautiskajā radioastronomijas centrā (VSRC) notiks radioteleskopa torņa piebūves jumta pārbūve. Šos darbus veiks Ventspils uzņēmums SIA "Pilsbūve", liecina Iepirkumu uzraudzības biroja informācija.
Radioastronomijas centrā paredzēts pārbūvēt jumtu piebūvei, kas savienota ar radioteleskopa RT-32 antenas torni. Ventspils Augstskolas izsludinātajā būvdarbu iepirkumā trīs pretendentu konkurencē uzvarējis Ventspils uzņēmums "Pilsbūve", kas darbus apņēmies veikt par 166 707 eiro bez pievienotās vērtības nodokļa.
Pērn noslēdzās teju astoņus miljonus eiro vērtais VSRC modernizācijas projekts. Kādreizējā PSRS militārajā objektā "Zvaigznīte" Ventspils novada Ances pagasta Irbenē, kur tagad saimnieko Ventspils Augstskolas Inženierzinātņu institūts "Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs", tika atjaunota lielākā Irbenes radioteleskopa RT-32 antena, bet otra teleskopa RT-16 vecā antena tika aizstāta ar jaunu kompozītmateriāla antenu.
Atjaunojot lielāko no abām Irbenes radioteleskopu antenām RT-32, kuras galvenā spoguļa diametrs ir 32 metri, uzlabojies antenas pozicionēšanas ātrums un precizitāte. Ar atjaunoto Irbenes radioteleskopa antenu sekmīgi veiktie novērojumi apliecinājuši tās gatavību dalībai starptautiskos pētījumos.
Otra Irbenes radioteleskopa RT-32 vecā antena aizvietota ar jaunu kompozītmateriāla antenu - tā ir vieglāka un spēj nodrošināt lielākus pagriešanas ātrumus. Abas radioteleskopu antenas ir izmantojamas starpzvaigžņu vides objektu novērojumos, Saules radionovērojumos, asteroīdu un Zemei tuvo mākslīgo ķermeņu, tostarp kosmisko atlūzu, radiolokācijā un sevišķi lielas bāzes interferometrijas novērojumos objektiem ārpus Saules sistēmas. RT-16 būs iespējams izmantot arī kosmiskajām telekomunikācijām, un antena var kalpot kā Zemes bāzes stacija satelītu apkalpošanai.
LETA
2016.gada 29.novembrī