Pārdos izsolē pašvaldībai piederošo vēsturisko noliktavas ēku rekonstruētajā Spīķeru kvartālā


Rīgas domes Pilsētas īpašuma komitejā šodien atbalstīts lēmums pārdot izsolē vēsturisko noliktavas ēku Maskavas ielā 8 k-1, kas pieder pašvaldībai un atrodas rekonstruētajā Spīķeru kvartālā.

Nekustamā īpašuma sastāvā esošā noliktava iekļaujas valsts nozīmes arhitektūras piemineklī "Spīķeru apbūves ansamblis", tas atrodas UNESCO Pasaules mantojuma vietas "Rīgas vēsturiskais centrs" teritorijā. Patlaban šī ir vienīgā ēka Spīķeros, kas netiek izmantota un nav atjaunota.

Ēka iepriekš bija paredzēta vēsturiskā Spīķeru koptēla atjaunošanai un Gastronomijas koledžas izveidei, tāpēc 2009.gada jūnijā tā tika iekļauta kultūras nozarē nepieciešamo Rīgas pilsētas pašvaldības nekustamo īpašumu sarakstā.

Ņemot vērā, ka iepriekš paredzētajam mērķim nekustamā īpašuma izmantošana pārredzamā nākotnē nav plānota un to neparedz nedz Maskavas, Krasta un Turgeņeva ielas kvartāla degradētās teritorijas revitalizācijas projekts, nedz kāds cits Rīgas pilsētas pašvaldības plānošanas dokuments, izvērtējot pilsētas attīstības tendences, Rīgas dome 2013.gada novembrī izslēgusi noliktavu no kultūras nozarē nepieciešamo nekustamo īpašumu saraksta.

Nekustamais īpašums perspektīvā neesot nepieciešams Rīgas pilsētas pašvaldībai valsts pārvaldes funkciju un uzdevumu veikšanai, turklāt tā pilnvērtīgai ekspluatācijai ir nepieciešami ievērojami finanšu līdzekļi, tāpēc Rīgas domes Īpašuma departaments ierosinājis tā atsavināšanu, pārdodot izsolē, lai sekmētu ēkas saglabāšanu, piesaistot privāto finansējumu.

Noliktavas ekspluatācija sākta 1890.gadā, būvei ir trīs virszemes stāvi. Tā ir sliktā tehniskā stāvoklī - būves ķieģeļu mūra pamati ilglaicīgi atradušies mitruma iespaidā, kā rezultātā ķieģeļu mūris ir erodējis. Vietām uz ēkas ārsienām ir konstatētas nelielas vertikālas plaisas, kas liecina par pamatu sēšanos vai deformācijām, pamati pakļauti pastāvīgai laika apstākļu iedarbībai. Lai precīzi novērtētu pamatu tehnisko stāvokli, būtu jāveic pamatu atsegšana. Ilglaicīgi bojātas lietus ūdens novadīšanas sistēmas rezultātā uz noliktavas ķieģeļu mūra nesošām ārsienām konstatēti mūra saistvielas izskalojumi, kā arī ķieģeļu izdrupumi. Būvei ir divslīpu koka konstrukciju jumts ar skārda segumu.

Noliktavā nav ierīkota apkure, ūdensapgāde un kanalizācija. Elektrība ir atslēgta. Noliktavas pilnvērtīga un droša ekspluatācija ir iespējama, veicot tās rekonstrukciju, taču, tā kā ēkas atjaunošanai nepieciešami lieli ieguldījumi, nekustamais īpašums nav iznomāts un netiek lietots.

Lai nodrošinātu kultūras pieminekļa saglabāšanu, Valsts kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcija (VKPAI) ir sniegusi norādījumus par tā izmantošanu un saglabāšanu, tostarp norādot, ka noliktavā nav pieļaujama tāda saimnieciskā darbība, kas var apdraudēt tās saglabāšanu. Noliktavā saglabājamās vērtības ir ēkas apjoms, jumta forma, konstruktīvā sistēma, fasāžu kompozīcija un apdares elementi, kā arī kultūrvēsturiski vērtīgie interjeri, detaļas un iekārtas, kas atklāti, veicot arhitektoniski māksliniecisko inventarizāciju vai izpēti.

Gala lēmums par Spīķeru ēkas nodošanu privatizācijai, pārdodot izsolē, būs jāpieņem Rīgas domes sēdē.

Rīga, 28.apr., LETA.
Foto:elliott brown/Flickr
 

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

"ACO Nordic" – ilgtspējīgi notekūdeņu apsaimniekošanas risinājumi cilvēku un vides labklājībai

"ACO Nordic" – ilgtspējīgi notekūdeņu apsaimniekošanas risinājumi cilvēku un vides labklājībai

Ūdens ir ekosistēmu dzīvības avots un cilvēces veselības un labklājības pamats. Tomēr dažādu cilvēka ikdienas darbību rezultātā ūdens sastāvs un kvalitāte tiek radikāli izmainīta. Kā komunālie, tā rūpnieciskie notekūdeņi, neattīrīti vai nepilnīgi attīrīti, ar dažādām tajos esošajām kaitīgajām vielām, baktērijām un mikroorganismiem rezultātā nokļūst apkārtējā vidē, to piesārņojot.

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Uzņēmējs runā