Parlaments konceptuāli atbalsta dalītā īpašuma izbeigšanas likumprojektu
Rīga, 19.apr., LETA. Saeima šodien pirmajā lasījumā atbalstīja likumprojektu, kas paredz risinājumu piespiedu dalītā īpašuma tiesisko attiecību izbeigšanai un vienota īpašuma izveidošanai.
Regulējums vienota īpašuma izveidošanai tapis darba grupā, un tajā gada garumā strādāja iesaistītās puses - gan atbildīgā ministrija un iestādes, gan arī pašvaldību, kredītiestāžu, namu apsaimniekotāju un pārvaldītāju pārstāvji. Likumprojektā saglabāta pirms vairākiem gadiem parlamentā iesniegtā likumprojekta pamatideja - dalītā īpašuma izbeigšana notiek, ēkas īpašniekiem izmantojot tiem likumā paredzētas speciālas izpirkuma tiesības ar būtisku valsts atbalstu visu administratīvo darbību veikšanā.
Vienlaikus likumprojektā ir mainījušies gan termiņi, gan vairāki tiesiski līdzekļi, kas regulēs dalītā īpašuma izbeigšanu. Kā būtiskākās atšķirības Tieslietu ministrija minēja to, ka jaunajā likumprojektā paredzēta beztermiņa izpirkuma tiesība dzīvojamo ēku īpašniekiem, kuru tie varēs izmantot jebkurā laikā. Tāpat jaunais likumprojekts vairs neparedz hipotēkas nostiprināšanu uz nesamaksājušo dzīvokļu īpašnieku dzīvokļu īpašumiem. Vēl likumprojektā paredzēta iespēja valstij sniegt atbalstu dzīvokļu īpašniekiem finansējuma piesaistei dalītā īpašuma izbeigšanai.
Latvijā piespiedu dalītajā īpašumā ir 3677 daudzdzīvokļu mājas, ko veido 110 970 dzīvokļi, liecina komisijai sniegtā informācija. Šīs mājas ir uz 7354 citām personām piederošās zemes.
Izstrādātais likumprojekts noteic kārtību, kādā uzsākams un īstenojams vienota īpašuma izveidošanas process piespiedu dalītā īpašuma gadījumā, ja uz citai personai piederoša zemes īpašuma atrodas daudzdzīvokļu māja ar privatizētu dzīvokļu īpašumiem.
Likumprojekts paredz tiesības dzīvokļu īpašniekiem atpirkt attiecīgo zemi, un par to pozitīvs lēmums jāpieņem mājas kopībai, kas pēc tam pilnvaro kādu fizisko vai juridisko personu veikt visas turpmākās darbības, tostarp lūgt attiecīgo pašvaldību pieņemt lēmumu par dalītā īpašuma ēkai funkcionāli nepieciešamo zemesgabalu. Pašvaldībai lēmums būtu jāpieņem ne vēlāk kā sešu mēnešu laikā no dienas, kad saņemts iesniegums par izpirkuma tiesības izmantošanas procesa uzsākšanu.
Plānots, ka, ņemot vērā pašvaldības lēmumu, izpērkamo zemi noteiks Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā, bet izpirkuma cenu noteiks Valsts zemes dienests (VZD). Paredzēts, ka zemi varēs izpirkt par kadastra vērtību. Likumprojekts paredz beztermiņa izpirkuma tiesības privatizētu daudzdzīvokļu ēku īpašniekiem, kuru viņi varēs izmantot jebkurā laikā.
Saņemot paziņojumu no VZD par izpērkamo zemi un tās cenu, mājas kopība pieņems lēmumu par izpirkšanas procesa sākšanu. Pēc tam pilnvarotā persona vērsīsies pie zvērināta tiesu izpildītāja ar pieteikumu sākt lietu par piespiedu dalītā īpašuma izbeigšanu. Likumprojektā noteikta kārtība, kādā zvērināts tiesu izpildītājs īsteno turpmāko vienota īpašuma izveidošanas procesu. Lietas vešanas izdevumus un tiesu izpildītāja amata atlīdzību plānots segt no valsts budžeta līdzekļiem Ministru kabineta noteiktajā kārtībā.
Dzīvokļu īpašnieki zemi varēs izpirkt par izpirkuma cenu, ko veidos šajā zemē ietilpstošo zemes vienību un to daļu kadastrālo vērtību summa. Katram dzīvokļa īpašniekam izpirkuma cenas daļu noteiks atbilstoši viņa dzīvokļa īpašuma sastāvā ietilpstošās kopīpašuma domājamās daļas apmēram.
Lai iedzīvotāji varētu samaksāt katram dzīvokļa īpašumam aprēķināto izpirkuma cenu, likumprojektā paredzēta iespēja saņemt arī valsts atbalstu. Atbalsta veidus, apmēru un piešķiršanas kārtību noteiks Ministru kabinets. Paredzēts arī, ka, ņemot kredītu, nebūs jāieķīlā īpašums, proti, dzīvoklis.
Risinājums piespiedu dalītā īpašuma attiecībās nepieciešams, jo gan zemes, gan dzīvokļu īpašnieki ir ierobežoti rīcībā ar savu īpašumu.