Atnākot pavasarim un tuvojoties vasarai, pastiprinās vētru un pērkona negaisu iespējamība. Īpaši šajā sezonā ir aktuāli runāt par šo parādību radītajiem kaitējumiem. Par ierīcēm, kas palīdzēs tikt galā ar šādām problēmām, stāsta SIA "OLIO Komerccentrs" valdes priekšsēdētājs un zibensaizsardzības eksperts Einārs Rubenis.
Kuram gan nav nācies negaisa un vētras laikā ciest no elektrības zudumiem vai ilgstošiem traucējumiem?! Bieži vien tas notiek tieši tajā laikā, kad elektrība ir ļoti nepieciešama. Einārs Rubenis stāsta, ka dīzeļģeneratori ražo elektroenerģiju vietās, kur dažādu iemeslu dēļ piegāde nav stabila. Dīzeļģeneratoru var lietot kā rezerves, palīgbarošanas vai pamatbarošanas avotu autonomi, kā arī kopā ar centralizētiem elektrobarošanas avotiem. Savukārt nepārtrauktās elektrobarošanas iekārtas jeb UPS sistēmas nodrošinās iekārtām nepārtrauktu kvalitatīvu elektrobarošanas padevi gadījumos, ja elektriskajā tīklā rodas salīdzinoši īsi piegādes traucējumi.
"Tā ir aizsardzība no nekvalitatīvas, neesošas elektroenerģijas, bet zibensaizsardzības sistēma ir aizsardzība no zibens radītiem tiešiem vai sekundāriem elektriskā tīkla kaitējumiem," piebilst E. Rubenis.
Dīzeļģeneratoru izvēles kritēriji
Pieņemot lēmumu, vai dīzeļģenerators patiešām ir nepieciešams, ir jāizvērtē, cik liels kaitējums varētu būt elektrības pazušanas gadījumā un cik ilgi radušās neērtības cilvēks varētu paciest.
Skaidrojot dīzeļģeneratora būtību, Einārs Rubenis norāda, ka pastāv daudz dažādu variantu. Piemēram, dzīvojot privātmājā, var būt iegādāts ģenerators bez automātikas, līdz ar to pašam tas jāieslēdz. Ir ļoti svarīgi, lai "Latvenergo" izkrituma gadījumā "Latvenergo" tīklā netiktu ielaista elektroenerģija no dīzeļģeneratora, tīklā kādām kaitējot.
"Mūsu pakalpojumos ietilpst dīzeļģeneratori, kas automātiski "saprot" un "redz", ka ir pazudis tīkls – kaut vai tikai vienā fāzē. Līdz ar to tas automātiski padod signālu un uzsāk savu darbību, nodrošinot jaudu, kāda ir paredzēta. Pašam palaižoties, tas sasniedz noteiktus apgriezienus un pieslēdzas tīklam. Process aizņem 7–10 sekundes un norit, kamēr ir degviela. Vēlāk jālej klāt degviela un process turpināsies tik ilgi, cik nepieciešams," stāsta eksperts. Tāpat E. Rubenis norāda, ka, veicot dīzeļģeneratora pieslēgšanu, jāpiesaista profesionāļi, nodrošinot šā procesa noriti profesionālu un kvalitatīvu.
Gadījumā, ja tiek pieņemts lēmums iegādāties ģeneratoru, tā iegādes laikā ir jāievēro daži nosacījumi. Jāsaprot, vai tas tiks izmantots kā primārais elektroapgādes avots vai tikai kā rezerves avots. Tas ir – vai tas nepieciešams tikai tajos gadījumos, kad elektrība pazudusi, vai tas ražos elektrību nepārtraukti. Tāpat kārtīgi jāapsver tas, vai tiks iegādāts manuāli iedarbināms ģenerators vai arī, kā jau iepriekš minēts, ģenerators ar automātisku rezerves ieslēgšanas sistēmu (ARI), kas nodrošina garantētās elektrobarošanas kompleksa darbību, sprieguma zudumā gadījumā pieslēdzot alternatīvu elektrobarošanas avotus, piemēram, UPS vai dīzeļģeneratoru.
E. Rubenis bilst, ka ir jāveic noteiktas dīzeļģeneratoru apkopes – jāmaina eļļa, filtri utt. līdzīgi kā automašīnai un reizi mēnesī vai reizi kvartālā, ņemot vērā objekta īpatnības un pieļaujamos tēriņus, jāveic ģeneratora palaišana, jo tas atrodas karstā režīmā (ģenerators visu laiku ir silts, tam tiek uzturēta darba temperatūra).
UPS sistēma spēj izglābt dzīvību
Kā norāda Einārs Rubenis, gadās, ka īslaicīgi elektrības pārtraukumi vai traucējumi var radīt ļoti lielus zaudējumus slimnīcām, bankām, vadības centriem un citiem lieliem uzņēmumiem, kas nodarbojas ar ražošanu vai liela klientu skaita apkalpošanu. Aprīkojot elektrotīklu ar UPS sistēmu, risks krietni samazinās un ierīces būs apgādātas ar kvalitatīvu nepārtrauktu elektroenerģiju.
UPS sistēma sastāv no taisngrieža, akumulatoriem un invertora, kurš līdzstrāvu pārvērš maiņstrāvā un otrādi. Speciālists piebilst, ka UPS sistēmai ir akumulatori, lai nodrošinātu elektroenerģiju, savukārt dīzeļģeneratoriem, lai palaistu starteri, piemēram, kā automašīnai. Tie ir divi dažādu veidu akumulatori dažādām funkcijām.
Atbildot uz jautājumu, cik bieži jāmaina šo ierīču akumulatori, E. Rubenis teic, ka tas ir atkarīgs no tā, kāds ir akumulatoru dzīves ilgums, kā sistēmas tiek uzturētas un kā apkoptas. "UPS sistēmas aptuveno kalpošanas laiku var noteikt – kalpo apmēram 30–40 gadus. Tomēr ir viena nianse – akumulatoriem ir ļoti dažāds dzīves ilgums. Kāds no tiem derīgs piecus gadus, kāds – 20. Tomēr pats neesmu redzējis tādu, kas kalpotu ilgāk par 18 gadiem. Ņemot vērā akumulatoru dzīves ilgumu, jāaprēķina UPS sistēmas kalpošanas laiks. Tieši akumulatori ir liela daļa no UPS izmaksām," atklāj eksperts Einārs Rubenis.
Latvijā UPS sistēmas un dīzeļģeneratori ir ļoti pieprasīti, īpaši dažādos vadības centros, bankās, slimnīcās un citās sabiedriskās ēkās. "UPS sistēma var izglābt dzīvību, piemēram, ja atrodies slimnīca uz operāciju galda, kur elektrības zudums nav pieļaujams," bilst E. Rubenis.
Zibensaizsardzībai tiek pievērsta aizvien lielāka uzmanība
Zibensaizsardzības sistēmas ierīko, lai novērstu būvju un to konstrukciju aizdegšanos zibens izlādes gadījumos. Būdams zibensaizsardzības eksperts, Einārs Rubenis norāda, ka zibensaizsardzībā ir vairākas nianses. "Lai tā strādātu labi, ir jābūt pareizi izveidotai sistēmai uz jumta, nodrošinot, ka uztvērēji uztvers zibeni. Aizsardzība – droši uztvert un novadīt zemē," tā E. Rubenis.
Pirmajā etapā zibens ir jānovada zemē. Zibens īpatnība ir 50% izkliedēties zemē – 50% procentiem ietekmēt elektrotīklus jeb datortīklus vai kādus citus tīklus, piemēram, āra apgaismojumus, un, pa vadiem ienākot iekšā, izdedzināt visu sistēmu. Šobrīd ļoti nopietni tiek strādāts pie tā, lai visas ēkas un mājas tiktu pienācīgi pasargātas.
Zibensaizsardzība sistēma LPS tiek iedalīta četrās klasēs, piemēram, sprādziena bīstami objekti ir pirmā klase, kas ir pati augstākā. Savukārt privātmājām ir trešā zibensaizsardzības klase. Pirmās klases zibensaizsardzības sistēmai jābūt visos sprādzienbīstamos objektos, bet slimnīcās, dzemdību namos, ūdens atrakciju parkos u.c. jāparedz vismaz otrā klase.
Sistēmas uzstādītājam ir jābūt ļoti kompetentam šajā jautājumā. "Zibensaizsardzības uzstādīšanu veic projektētāji, domāju, Latvijā ir vismaz 10 uzņēmumu, kas ar to nodarbojas profesionāli. Tā ir viena no elektro projekta sastāvdaļām," uzsver speciālists.
E. Rubenis zibensaizsardzības sistēmu uzstādīšanu iesaka veikt ikvienam privātmājas īpašniekam, jo šis jautājums ir jāuztver ļoti nopietni, īpaši pavasara un vasaras sezonā, kad bieži vien ir negaiss. "Vērtējot riskus, iespējas ciest no zibens ir diezgan lielas. Strādājot ar apdrošinātājiem, redzēju, ka viena no prasībām ir, cik reāli ir liela iespēja, ka objektam iespers zibens. Izvērtējot tā ģeometriskos izmērus, atrašanās vietu Latvijas teritorijā un zibens izlāžu skaitu, to var noteikt. Ideja ir ļoti vienkārša – tiek apskatīts, cik pērkona negaisa dienu bijušas noteiktā reģionā, tad to izdala ar 10 un rezultātā iegūst informāciju par to, cik daudz zibens izlāžu var būt uz kvadrātkilometru gadā," stāsta E. Rubenis.
Liela nozīme elektrotehniskajiem mērījumiem
Speciālists piebilst, ka elektromērījumi ir ļoti svarīga lieta, jo biroji un citas sabiedriskas ēkas nav pilnībā nodrošinātas ar zibensaizsardzības zemējuma un aizsardzības zemējuma sistēmām, un uzņēmums "OLIO Komerccentrs" šo jautājumu pārzina labi.
E. Rubenis uzsver: "Citiem objektiem izolācijas pretestības un zemējuma mērījumi jāveic vienreiz sešos gados, sprādzienbīstamiem (piemēram, "Olainfarm", Inčukalna gāzes krātuve) – tie jāveic vienreiz gadā. Tas noteikti ir jāpārbauda, jo pretējā gadījumā, vietās, kur ir sprādzienbīstama vieta, var rasties bīstama situācija."
Jāpiebilst, ka SIA "OLIO Komerccentrs" nodarbojas auditiem, ekspertīzēm, nodrošināšana risinājumus, kā arī ar iepriekšminēto iekārtu tirdzniecību, ierīkošanu un apkalpošanu. Uzņēmuma kvalificētais un sertificētais personāls veic dīzeļģeneratoru, UPS, zibensaizsardzības un pārspriegumaizsardzības, kā arī taisngriežu sistēmu ierīkošanu (uzstādīšanu).
Raksts tapis sadarbībā ar SIA "OLIO komerccentrs".
"Olio komerccentrs", SIA
Margrietas 7, Rīga, LV-1046
Tālrunis 67772100
Mobilais tālrunis 29253537
Fakss 67772199
E-pasts: olio@olio.lv
Publicitātes foto