Pasaules mēroga organizētā ministru sanāksmē Parīzē piedalīsies klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis
Enerģētikas un klimata ministri no visas pasaules š.g. 13. un 14. februārī pulcēsies Starptautiskās enerģētikas aģentūras (IEA) ministru sanāksmē, kas notiks IEA mītnes zemē – Francijā, Parīzē. Latviju klimata un enerģētikas jautājumos pārstāvēs klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis. Ministru sanāksmē tiks diskutēts par jaunākajām norisēm enerģētikas politikā, vienlaikus iezīmējot turpmāko IEA stratēģisko virzību un lemjot par Latvijas pievienošanos IEA.
Klimata un enerģētikas ministrs Kaspars Melnis uzver: “Iespēja būt starp pasaules līderiem, diskutēt un veidot tālejošu sadarbību, meklējot efektīvākos risinājumus klimata mērķu sasniegšanā, ir priekšrocība un nepieciešamība. Šādu priekšrocību var izbaudīt vien IEA dalībvalstis. Latvija, jau kopš 2022. gada, savu ceļu dalībai IEA ir bruģējuši ļoti mērķtiecīgi. Divas augsta līmeņa IEA pārstāvju vizītes Rīgā jau ir notikušas, kuru laikā padziļināti tika vērtēta Latvijas enerģētikas politika un sagatavotība ārkārtas reaģēšanas pasākumiem. Tam pēdējo četru mēnešu laikā sekojušas neskaitāmas intensīvas ekspertu sarunas un tiesību aktu izstrāde, lai Latvija varētu sekmīgi noslēgt iestāšanās procesu IEA, ko arī esam veiksmīgi paveikuši kopā ar Ekonomikas ministrijas atbalstu.”
Ministru sanāksmes dienas kārtībā tiks veltīta īpaša uzmanība ciešākai starpvaldību un rūpniecības sektora spēlētāju sadarbībai, lai līdz 2050. gadam nodrošinātu sakārtotu un drošu pāreju uz tīru enerģiju. Īpaši tiks diskutēts par klimatam draudzīgām investīcijām, tīras enerģijas piegādes ķēdēm, fosilā kurināmā pakāpenisku samazināšanu u.c. jautājumiem.
Klimata mērķu sasniegšanā vienlīdz būtiska ir ne vien publiskā sektora investīcijas, bet arī privātā sektora iesaiste. Investīciju vidē, tāpat kā citās nozarēs, vērojami savi izaicinājumi, ko ietekmē gan inflācijas līmenis, gan citi ārējie faktori. Kopīgā dialogā tiks rastas atbildes uz to, kādi finanšu instrumenti, politiskās iniciatīvas un investīcijas visefektīvāk spēj sniegt ieguldījumu, lai veicinātu straujāku pāreju uz tīras enerģijas izmantošanu.
Pāreja uz tīru enerģiju nozīmē būtiskas izmaiņas arī elektroenerģijas sistēmā gan pieprasījumā, gan piedāvājumā, kas būtiski ietekmē pārvades un sadales tīklu darbību. IEA veiktā analīze liecina – lai sasniegtu valstu nacionālos mērķus enerģētikas un klimata jomā, pasaulei līdz 2040. gadam būs jāatjauno un jāizbūvē kopumā vairāk nekā 80 milj. kilometru plašs tīkls. Turklāt jau rindā pie pieslēgšanas tīklā gaidā ap 3000 GW atjaunojamās enerģijas projektu.
IEA, kopš tās dibināšanas brīža –1974. gada aprit 50 gadu. Ministru sanāksmes ietvaros būs iespēja atzīmēt šo notikumu, tostarp, piedaloties vairākos šim notikumam veltītos pasākumos – augsta līmeņa dialogos un pasaules līmeņa forumā. Forums tiks veltīts inovācijām un tehnoloģijām, kam ir izšķiroša loma, lai nodrošinātu ātrāku pāreju uz tīru un drošu enerģētiku, mazinot dabai nedraudzīgās emisijas.
Pasākumā piedalīsies IEA dalībvalstu vadību pārstāvji, asociācijas, pētnieki, starptautiskie līderi no rūpniecības, finanšu un pilsoniskās sabiedrības.
IEA ir autonoma starpvaldību organizācija, kas izveidota Parīzē. To veido 31 dalībvalsts, tai skaitā gandrīz visas OECD valstis. IEA darbu vada izpilddirektors Dr. Fatihs Birols.