Pasniegs Latvijas Arhitektūras gada balvas
Šodien tiks pasniegtas Latvijas Arhitektūras gada balvas.
Latvijas Arhitektūras gada balvas apbalvošanas ceremonija notiks no plkst.18 Torņu ielā pie Arhitektu nama.
Pusfinālam tika izvirzīti 16 darbi - četras jaunbūves, astoņas pārbūves un restaurācijas, kā arī četri ar arhitektūru saistīti procesi.
Latvijas Arhitektūras gada balvas pusfinālā iekļuvuši šādi darbi - Austrumlatvijas koncertzāle "Gors", Daugavpils (Dinaburgas) cietokšņa Nikolaja vārtu un tilta restaurācija, dizaina vadlīnijas "If Apdrošināšanas" klientu apkalpošanas centru Baltijas filiālēm, dzīvojamais komplekss "Čiekurkrasti" Ādažu novadā, grāmata "Kuldīga: arhitektūra un pilsētbūvniecība", Ģipša fabrikas dzīvojamā kvartāla 2.kārta, ielu telpu restaurācija Kuldīgas vecpilsētā, kāpņu telpu restaurācija Elizabetes ielā 21a Rīgā, kultūras pils "Ziemeļblāzma", Līgatnes papīrfabrikas ciemata vēsturiskā centra arhitektoniskā izpēte, attīstības koncepcija un kultūrvēstures tūrisma takas izveide, pasākumu cikls "Manual: Urban Sports and Architecture", Talsu Radošā sēta, Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolas koka mājas rekonstrukcijas projekts, Rīgas Doma restaurācija, TV raidījuma "Ziemeļu puse" 40.sērija "Rīgas un Kopenhāgenas ūdensmalas" un veikals "Top!" Salacgrīvā.
Nacionālās žūrijas priekšsēdētājs Miķelis Putrāms ("MADE arhitekti") iepriekš atzina, ka šogad pusfinālā ir liels pārbūvju un restaurāciju īpatsvars. "Tie ir spēcīgi risinājumi, un būtu labi, ja savu spēju strādāt ar vēstures materiālu sāktu izmantot arī jaunbūvēs," norādīja Putrāms.
Latvijas Arhitektu savienības padomes priekšsēdētājs Viktors Valgums sacīja, ka arhitektūra ir ne tikai vizuālās mākslas objekts, bet arī sabiedrības līdzdarbības elements, kas parāda sabiedrības domāšanas veidu. "Arhitektūra nerodas bez pasūtītāja, vai tā būtu valsts, pašvaldība vai privātpersona, vai uzņēmums. Līdz ar to gada balva ir ieskats kopējā sabiedrības līmenī, parāda, kādi esam un ko esam sasnieguši. Daudzo pārbūvju skaits pusfinālā liecina par to, ka mums ir ļoti daudz mantojuma, kas jāsaglabā, nebūvējot ko jaunu," uzsvēra Valgums.
Putrāms sacīja, ka šogad konkursam iesniegtie darbi tika vērtēti pēc stingriem pagājušā gada žūrijas izstrādātiem vērtēšanas kritērijiem - ideja un koncepcija, viengabalainība jeb vienotība, atbilstība projekta uzdevumam, konteksts un mērogs, rūpība un pamatīgums, kā arī sabiedriskais nozīmīgums un emocionālā iedarbība.
Lai nonāktu pie labāko darbu jeb pusfinālistu saraksta, nacionālā žūrija visus konkursam iesniegtos darbus vērtēja teju divus mēnešus un ir izbraukājusi visu Latviju, tos apskatot klātienē. Arī šogad darbu ģeogrāfiskais spektrs ir ļoti plašs un tikai labi ja trešā daļa reprezentē Rīgu. Konkursam pieteikti arī daudzi darbi, kas ir nevis uzceltas būves, bet vai nu arhitektoniskas vīzijas, vai ar arhitektūru saistīti starpdisciplināri projekti, un vairākiem no tiem arī ir izdevies iekļūt pusfinālā.
Finālistus vērtēja un uz balvām virzīja konkursa otra, starptautiskā, žūrija. Tajā šogad darbojās četri slaveni citu valstu arhitekti - Andre Baldišūte (Lietuva), Šarls Besārs (Dānija), Ralfs Pasels (Vācija, Nīderlande) un Tomass Tammis (Igaunija).
Kopumā Latvijas Arhitektūras gada balvai šogad tika iesniegti 55 darbi, un to ir tikai nedaudz mazāk nekā pērn, kad tika iesniegti 58 darbi.
Lielākā izmaiņa Latvijas Arhitektūras gada balvas konkursā šogad ir atgriešanās pie darbu dalīšanas kategorijās. Ir trīs kategorijas: "Objekti" (būves vai citi būvniecības procesā tapuši objekti), "Vīzijas" (nerealizēti projekti vai ieceres) un "Procesi" (darbi, kas saistīti ar arhitektūru, bet kas nav definējami kā būvniecības rezultātā tapuši objekti - piemēram, grāmatas, izstādes, izglītojoši vai mediju projekti un tamlīdzīgi).
Visvairāk darbu iesniegti kategorijā "Objekti" - 39 darbi. Kategorijā "Vīzijas" iesniegti desmit darbi, bet kategorijā "Procesi" - seši darbi. Kategorija "Objekti" sīkāk iedalīta sešās apakškategorijās: "Publiskās ēkas" (16 darbi), "Dzīvojamās ēkas" (četri darbi), "Savrupmājas" (divi darbi), "Pārbūve un restaurācija" (deviņi darbi), "Interjeri" (trīs darbi) un "Vides objekti" (pieci darbi).
Latvijas Arhitektūras gada balva ir centrālais notikums Latvijas arhitektūrā, un to jau 19.gadu pēc kārtas organizē Latvijas Arhitektu savienība. Šā gada konkursa kuratori ir iepriekšējās Lielās gada balvas ieguvēji Linda Krūmiņa un Miķelis Putrāms ("MADE arhitekti").
Rīga, 16.maijs, NOZARE.LV.
Foto:abc.lv