Pavasara tīrīšana – ar ko sākt, kas vajadzīgs?
Pavasara tīrīšana ir sava veida tradīcija, kas ļauj atsvaidzināt mājokli un sagatavoties pavasarim un siltā laika atnākšanai. Uzdevums var šķist biedējošs un laikietilpīgs, taču ņem vērā, ka tīrība un svaigums mājvietā rada patīkamāku gaisotni un palīdz atgūt enerģiju. Taču – ar ko sākt?
Izveido plānu
Pirms ķerties klāt tīrīšanas un kārtošanas darbiem, izstaigā savu māju: kur nepieciešams pielikt visvairāk pūļu? Kādi darbi tikuši izlaisti, veicot ikdienas tīrīšanu? Tās arī ir labākās vietas, kur sākt. Neatkarīgi no tā, plāna izveidošana ļaus tev koncentrēties uz veicamo uzdevumu.
Tīrīšanas veikšana, uzkopjot vienlaicīgi vienu telpu, ir visefektīvākais veids, kā to paveikt kārtīgi. Katrai telpai izveido atsevišķu darāmo darbu sarakstu, kas palīdzēs atgādināt par lietām, kam jāpievērš īpaša uzmanība.
Lietu organizēšana
Pētījumi ir pierādījuši, ka neorganizētība un lietu juceklis mājā palielina tās iemītnieku stresa līmeni, signālizējot smadzenēm, ka darbs nav izdarīts līdz galam. Tā kā pēdējā gadā ļoti daudz laika ir pavadīts mājās, tīrība un kārtība dzīvojamā telpā ir vēl jo svarīgāki labbūtības faktori. Tam var būt noderīga sistemātiska četrpakāpju pieeja: identificē problemātiskās vietas, analizē jucekļa iemeslus, nosaki risinājumus un īsteno tos.
Sezonālie darbi
Daudziem darbiem ir sezonāls raksturs, īpaši gatavojoties siltākam laikam, tāpēc atzīmē tos pavasara tīrīšanas plānā kā prioritārus. Tā var būt, piemēram, logu ārpuses tīrīšana, tiklīdz laika apstākļi kļuvuši siltāki, tāpat arī pieputējušo aizkaru mazgāšana, ziemas apģērba, silto segu un citu aukstajam laikam nepieciešamo priekšmetu noglabāšanu. Ienes mājoklī jaunas, košas un pavasarīgas krāsas, iegādājoties jaunus aizkarus, vannas istabas paklājiņus vai virtuves dvieļus.
Domā zaļi
Ja vēlies sagaidīt pavasari ar tīru un svaigu skatu uz dzīvi, mājas uzkopšanā centies izmantot pēc iespējas mazāk sadzīves ķīmijas. Viens no labākajiem produktiem pavasara tīrīšanai ir tvaika tīrītājs; to var izmantot, lai notīrītu mikroviļņu krāsni, flīzes, grīdas, virtuves ierīces, vannas istabas virsmas un logus. Ja tev nav tvaika tīrītāja, viena no labākajām dabīgajām tīrīšanas līdzekļu kombinācijām ir etiķis, soda, ūdens, citrona sula, sāls un ēteriskās eļļas.
No augšas uz leju
Uzsākot pavasara lielās tīrīšanas darbus, ir svarīgi sākt no griestiem, un tad virzīties uz leju. Notīri griestus un sienas no putekļiem un zirnekļu tīkliem, atceries noslaucīt arī gleznas un foto rāmīšus, grāmatplauktus un citas virsmas. Pēc tam atbrīvo no putekļiem arī mēbeles un paklājus, kā arī citus priekšmetus, pirms ķeries klāt grīdas sūkšanai. Tas ietaupīs tavu laiku. Lai atbrīvotos ne tikai no redzamajiem putekļiem, bet arī gaisā esošajām mikroskopiskajām putekļu daļiņām un dažādiem alergēniem, var izmantot HEPA filtrus.
Saved kārtībā skapi
Jebkuru kārtošanas procesu, tajā skaitā arī drēbju skapja kārtošanu, var iedalīt trīs vienkāršos posmos. Pirmais solis parasti rada vislielāko nepatiku un reizē ir vissvarīgākais – nepieciešams izņemt ārā visus vienas kategorijas priekšmetus. Otrais solis paredz atbrīvošanos no visa liekā. Trešais solis – priekšmetus jāorganizē un jānovieto atpakaļ tiem paredzētajās vietās.