Pavasara tīrīšana, izmantojot tautas metodes
Ja vēl neesi paspējis veikt pavasara ģenerāltīrīšanu, iepazīsties ar abc.lv sniegtajiem padomiem – varbūt turpmāk mājas uzkopšanai vairs nekad nevajadzēs izmantot toksiskos tīrīšanas līdzekļus.
Mikrošķiedras nerūsējošā tērauda ierīcēm
Nerūsējošā tērauda ierīces modernā stilā ieturētā virtuvē izskatās lieliski, tomēr ir grūti tās saglabāt tīras un spīdīgas, ja ģimenē aug mazi bērni. Tā vietā, lai labprātīgi tērētu naudu toksisku ķimikāliju saturošiem tīrīšanas līdzekļiem, iegādājies dažas mikrošķiedras lupatiņas. Vienu no tām nedaudz samitrini ar ūdeni, kārtīgi notīri visas spīdīgās tērauda virsmas un noslauki ar otru, sausu mikrošķiedras lupatiņu. Ja pieejama tikai viena, tad samitrini vien nelielu daļu lupatiņas, lai ar to varētu gan tīrīt, gan slaucīt virsmas. Tu būsi pārsteigts, cik daudz var paveikt tīrs ūdens un parasta mikrošķiedras lupatiņa!
Etiķis izlietnei un krānam
Arī izlietņu un krānu tīrīšanai veikalos pieejams plašs klāsts dažādu ķimikāliju saturošu tīrīšanas līdzekļu, tomēr tikai tāpēc vien, ka tie ir dārgi, iepildīti krāsainās pudelēs un ik vakaru redzami televizora ekrānā, negarantē nekādas priekšrocības pār tautas metodēm. Izlietnes tīrīšanu sāc ar tās kārtīgu izslaucīšanu. Pēc tam bagātīgi izsmidzini etiķi uz izlietnes virsmas un krāna, īpaši pievēršot uzmanību krāna pamatnei un notekai izlietnes centrā. Ļauj etiķim 10 minūtes darīt savu darbu un pēc tam notīri virsmas ar vecu zobu birstīti un sūkli, etiķi rūpīgi noskalojot ar ūdeni. Lai iegūtu īpašu spīdumu, nopulē virsmas ar mikrošķiedras lupatiņu. Ja kaļķakmens un netīrumi sakrājušies ļoti biezā slānī, atkārto procesu.
Liec aiz auss – nekādā gadījumā neizmanto etiķi granīta un marmora virsmām! Tie ir dabīgi poraini materiāli, un etiķis var sabojāt to virsmu.
Neaizmirsti par dušu
Ciets ūdens un minerālu nogulsnes var ātri vien aizsprostot ne tikai krānu, bet arī dušas uzgali. Baltais etiķis ir laba alternatīva toksiskajiem tīrīšanas līdzekļiem, tāpēc iemērc dušas uzgali ar etiķi piepildītā glāzē un atstāj uz 30 minūtēm. Izmantojot vecu zobu birsti, notīrīti cietās nogulsnes. Ja visu neizdodas notīrīt ar pirmo reizi, atkārto procesu, bet, lai tiktu galā ar mazo ūdens caurumiņu nosprostojumu, liec lietā zobu bakstāmos.
Ja ikdienā izmanto pie sienas piestiprināto dušas galvu, to nebūs iespējams iemērkt glāzē. Ielej nedaudz etiķa plastmasas maisiņā un uzvelc to dušas galvai, vaļējo malu nostiprinot ar gumiju. Nākamajā rītā notīri ūdens un minerālu nosēdumus ar vecu zobu birstīti, bet spīdumam nopulē galvu ar mikrošķiedras lupatiņu.
Arī lielākā daļa dušas kabīņu durvis un sienas cieš no kaļķakmens un ziepju nogulsnēm. Tā vietā, lai ķertos pie stiklu tīrīšanas līdzekļa, ielej balto etiķi pudelē ar izsmidzinātāju un bagātīgi apstrādā stikla virsmas. Pēc piecām minūtēm noslauki ar mīkstu lupatiņu. Ja visu neizdodas notīrīt uzreiz, atkārto procesu līdz stikls spīd un laistās.
Tīrām drēbēm – tīrs gludeklis
Agrāk vai vēlāk, bet reiz tev nāksies tīrīt arī gludekļa metāla virsmu – tīrīšanas biežums un patērētais laiks atkarīgs no gludekļa izmantošanas biežuma. Svarīgākais faktors gludekļa tīrīšanā ir tā metāla virsmas saudzīga atbrīvošana no nogulsnēm un netīrumiem, izvairoties no jebkādām saskrāpēšanas iespējām.
Katliņā sajauj balto etiķi un sāli attiecībā 2:1 un uzsildi līdz sāls izšķīst. Nepieļauj vārīšanos, tāpēc uzreiz pēc viendabīga šķidruma iegūšanas noņem katliņu no plīts. Ļauj maisījumam atdzist un pēc tam, izmantojot mīkstu lupatiņu, ierīvē ar to gludekļa metāla virsmu.
Lai atbrīvotos no deguma pēdām, maisījumā izmērcē bieza auduma lupatiņu, novieto uz tās gludekli un apmēram stundu ļauj maisījumam iedarboties. Notīri ar mīkstu lupatiņu. Deguma pēdas iespējams likvidēt arī ar zobu pastas palīdzību.
Lielākais bieds – cepeškrāsns
Lai gan varētu šķist, ka šeit jau nu gan neiztikt bez speciālajiem tīrīšanas līdzekļiem, arī cepeškrāsni iespējams iztīrīt ar tautā labi zināmām metodēm. Sajauc dzeramo sodu un ūdeni, iegūstot biezu, pastai līdzīgu konsistenci. Noklāj ar to cepeškrāsns virsmas, aizver durtiņas un ļauj sodai pa nakti kārtīgi iedarboties. Nākamajā dienā notīri virsmas ar birsti, bet netīrumu atlikumus apstrādā ar etiķi un noslauki ar lupatiņu.
Atceries – arī tīrot ar etiķi, obligāti jāizmanto gumijas cimdi. Tāpat centies pārlieku neieelpot etiķa tvaikus, jo tie ir ļoti kodīgi. Ja iespējams, tīrīšanas laikā vienmēr atver logu un ļauj ieplūst svaigam gaisam.
Foto: Pixabay.com