Pēc pēdējo gadu spēcīgākās vētras novērsts rekordliels elektrotīkla bojājumu skaits
Likvidējot pēdējo gadu spēcīgākās vētras radītās sekas, AS "Sadales tīkls" visā Latvijā novērsusi vairāk nekā 1400 elektrotīkla bojājumu. Ar tik plašu bojājumu skaitu pēc dabas stihijas elektroenerģijas sadales sistēmas operators nebija saskāries vismaz pēdējos trīs gados. Sākotnējās aplēses rāda, ka šo postījumu novēršana uzņēmumam varētu būt izmaksājusi aptuveni 800 tūkstošus eiro.
Nedēļas sākumā Latviju šķērsoja pērkona negaiss ar postošu lielgraudu krusu, zibensizlādēm un rekordstiprām vēja brāzmām. Bojājumi elektrotīklā tika fiksēti visā valsts teritorijā, bet visplašāk Dobeles un Madonas novadā, kur tika reģistrēti arī vēja ātruma rekordi (Dobelē tās sasniedza spēku 33 m/s, Madonā – 30 m/s). To ietekmē plašam "Sadales tīkla" klientu skaitam tika traucēta elektroapgāde – lielākais vienlaikus atslēgto klientu skaits pārsniedza 42 tūkstošus, un tas tika fiksēts pirmdien, 7. augustā, ap pulksten 17.30.
Lai iespējami drīz novērstu postījumus un atjaunotu elektroapgādi, visā Latvijā pastiprinātā režīmā strādājuši vairāk nekā 400 darbinieku, darbus nepārtraucot arī nakts laikā.
"Lai arī meteorologu prognozes liecināja, ka Latviju sasniegs spēcīgs negaiss, postaža, ko tas nesa, pārsteigusi daudzus. Vienmēr reaģējam uz prognozēm un laikus stiprinām operatīvo brigāžu gatavību, lai bojājumu gadījumā nekavējoties strādātu pie to novēršanas. Paldies darbiniekiem, kas pašaizliedzīgi un, neskatoties uz nogurumu, veica šo sarežģīto darbu! Pateicamies arī klientiem, kas ziņoja par bojājumiem," saka "Sadales tīkla" valdes priekšsēdētājs Sandis Jansons.
Saskaņā ar klimatologu vērtējumu šādas intensitātes negaisi Latvijā nākotnē varētu plosīties arvien biežāk. To apzinoties, sadales operators strādā pie elektroapgādes drošuma un kvalitātes uzlabošanas – ik gadu Latvijā tiek no jauna pārbūvētas vai atjaunotas elektrolīnijas aptuveni 2000 kilometru garumā. Ikgadējās elektrolīniju pārbūves jau šobrīd ļāvušas nodrošināt, ka 62% sadales operatora elektrotīkla (kopējais elektrolīniju garums sasniedz 92 tūkst. km) ir attīstīti izolētā jeb pret laika apstākļiem izturīgā veidā – izmantojot pazemē ieraktas kabeļlīnijas un izolētas gaisvadu līnijas. Līdz 2031. gadam plānots 100% izolētā veidā attīstīt visu zemsprieguma tīklu. Savukārt no 2023. gada 100% izolētā veidā sākta arī vidējā sprieguma elektrotīkla attīstība.