Pēc restaurācijas atklās senāko koka ēku Jelgavā
Pēc vērienīgas pārbūves un restaurācijas procesa un jaunas ekspozīcijas izveides Lāčplēša dienā, 11. novembrī, tiks atklāta Jelgavas senākā un vērtīgākā koka māja Vecpilsētas ielā 14. Būvniecības procesa laikā koka māja savienota ar blakus esošo mūra ēku, kas izveidota par Zemgales restaurācijas centru.
Koka māja Vecpilsētas ielā 14 ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis un viena no senākajām un vērtīgākajām koka dzīvojamām mājām Jelgavā, kas saglabājusies līdz mūsdienām. 2018.gadā uzsākot būvdarbus, koka māja bija avārijas stāvoklī, tā nebalstījās uz monolītiem pamatiem, bet turējās uz laukakmeņiem un ķieģeļu mūra fragmentiem. Tāpēc ēku pacēla, izbūvēja jaunus pamatus, atsēdināja māju atpakaļ un restaurēja vēsturiskās ēkas būvapjoma oriģinālās koka konstrukcijas. Tas bija sarežģīts un unikāls process Latvijas mērogā, un video sižetu par to mājas apmeklētāji var noskatīties jaunajā ekspozīcijā.
Mājas restaurācijas procesā tika ievērotas vēsturei pietuvinātas tehnoloģijas un izmantoti senie būvmateriāli – griestos, sienās un grīdās maksimāli saglabāti esošie kokmateriāli, kā arī grīdu atjaunošanā izmantoti vecie ķieģeļi. Atjaunotā māja sniedz ieskatu par daudzveidīgajām telpu apdarēm, kas liecina par vēsturisko stilu tendenču attīstību interjerā un mājas iemītnieku dzīvesveidu, gaumi un materiālajām iespējām. Māja ir izcils koka amatnieku meistaru darbs, ko apliecina 1.vieta nominācijā Restaurācija konkursos Būvniecības gada balva 2019 un Gada labākā būve Latvijā 2019.
Koka ēkā izveidotā multimediālā ekspozīcija veidota pēc principa "Māja stāsta" – māja kā sievietes tēls vedīs apmeklētājus cauri istabām un stāstīs par savu dzīvi dažādos laikos. Māja un tās ekspozīcija būs saistošs apskates objekts dažādu vecumu apmeklētājam – šeit izmantoti inovatīvi un interaktīvi risinājumi – videomateriāli, animētas fotogrāfijas un audiogidi, kas iedarbinās dažādas cilvēka maņas. Mājas vēstures, pārbūves un restaurācijas informācija apmeklētāju sasniegs caur ikdienas skaņām un vizuāliem sadzīves stāstiem. Gluži kā sendienu mantu glabātuvēs, kad viss vērtīgais glabājās lādēs, arī mājas ekspozīcija izvietota zelta lādēs, kas vērs savas atvilktnes katra citādākā veidā. Iejusties iepriekšējo laiku noskaņās palīdzēs, piemēram, ikdienišķi trokšņi – ūdens spaiņa nolikšana, tējkannas vārīšanās vai aiz loga dzirdamā zirgu pakavu klaboņa, un sadzīves priekšmeti – stikla pudelītes, piezīmju blociņš, krūzīte.
Restaurācijas un pārbūves laikā koka māja Vecpilsētas ielā 14 ar piebūvi funkcionāli savienota ar blakus esošo divstāvu mūra ēku, kas atjaunota un aprīkota restaurācijas darbnīcu vajadzībām. Zemgales Restaurācijas centrs aizsāks nopietnu kultūras mantojuma atjaunošanas procesu, mūsdienīgi aprīkotajās darbnīcās sniedzot metāla, stikla, porcelāna, keramikas, tekstila restaurācijas pakalpojumus.
Kopējās Jelgavas Vecpilsētas objekta izveides izmaksas – ap3,14 miljoni euro, t.sk. Eiropas Reģionālās attīstības fonda investīcijas – 821 263 euro.
Jelgavas Vecpilsētas māja un tās ekspozīcija apskatei būs pieejama no otrdienas līdz sestdienai laikā no pulksten 10.00 līdz 18.00, svētdienās – no pulksten 11.00 līdz 17.00.