Pedvāles brīvdabas mākslas muzejs

Pedvāles brīvdabas mākslas muzejs
Vairāk nekā simts hektāru lielais muzejs iekļauj Firkspedvāles un Briņķpedvāles muižu ēku apkārtni, kas ietilpst īpaši aizsargājamā kultūrvēsturiskā teritorijā «Abavas ieleja». Muzeju pirms sešpadsmit gadiem izveidoja tēlnieks Ojārs Feldbergs. Muzeja mērķis ir dabas ainavas, lauksaimniecības ainavas, kultūras mantojuma un mākslas integrācija vienotā vidē. Pasaules kultūras mantojuma fonds 1996. un 1998. gadā Abavas ieleju kopā ar Pedvāles muižu kompleksu iekļāvis 100 Pasaules apdraudēto kultūras pieminekļu sarakstā. Novērtējot Pedvāles brīvdabas muzeja darbību, 1999. gadā UNESCO piešķīra tam starptautisku Melinas Merkuri balvu par kultūrainavas saglabāšanu un attīstību. Muzeja teritorijā izvietotie mākslas darbi ir rūpīgi atlasīti, šeit ļauts izvietot tikai tādus darbus, kas iekļaujas dabas ainavā, to papildinot. Vairāk nekā 150 mākslas darbu veido muzeja pastāvīgo ekspozīciju, papildus katru gadu tiek izvietoti noteiktām tēmām veltīti darbi. No 2001. līdz 2004. gadam tika īstenots projekts «Pasaules pirmelementi – uguns, ūdens, gaiss, zeme», katram elementam veltot vienas sezonas radošo darbu. 2005. gada radošā tēma bija rituāls, sezonas nosaukums – «Nezināmais elements». 2006. gada tēma – laiks, sezonas nosaukums – «Laiktelpa». Šāgada tēma «Akmens Ainava».

Akmens ainava
Tēma «Akmens Ainava» veltīta Pedvāles Brīvdabas mākslas muzeja izveidotāja tēlnieka Ojāra Feldberga 60 dzīves un 35 radošā darba gadu jubilejai. Jauni vides objekti tiek veidoti visu sezonu, kas šogad noslēgsies 28. oktobrī.
Kaut arī katrs ir aicināts apmeklēt un piedalīties Pedvāles brīvdabas mākslas muzejā notiekošajos procesos, tiesības izvietot savus darbus iegūst tikai retais mākslinieks. Pirms tam muzeja vadība rūpīgi izvērtē jaunā vides objekta māksliniecisko kvalitāti, spēju integrēties ainavā un papildināt to, kā arī mākslas darba izturību (ilgmūžību), jo objekti atrodas zem klajas debess cauru gadu.
Vairākums Pedvāles brīvdabas mākslas muzejā izvietoto mākslas darbu veidoti no akmens vai koka, šāda tendence saglabājas arī jaunākajos darbos.

Eksponātu aprakstos atspoguļotas tikai raksta autora izjūtas, iespējams, ka, apskatot ekspozīciju, gūsiet pilnīgi atšķirīgas, savādākas asociācijas. Tēlnieks Ojārs Feldbergs uzskata: «Parks sniedz iespēju katram pašam gūt unikālu pieredzi un veidot savu redzējumu. Tas, ko vērotājs saskatīs mākslas darbos, atkarīgs no katra paša pieredzes, inteliģences un pasaules uztveres.»

Melnais caurums (autors Ojārs Feldbergs).

Ieejot muzeja teritorijā, apmeklētajus pārsteidz melni vārti ar izgrieztu caurumu, pa kuru redzams skats uz daļu parka teritorijas. Efektīgā kontrastu spēle sagatavo apmeklētāju prātus savādākam pasaules redzējumam.Pāreja (autori Rihards Funts, Pēteris Buks).

It kā raupji veidots tiltiņš, kam viena puse apmekletājus aicināt aicina ar savu pieejamību, bet gājējs drīz vien tiek pārsteigts, jo tiltiņs kļūst aizvien šaurāks.Tulpe (autore Eva Lange, Zviedrija).

Akmens zieds ainavā.Akmens matemātika 8 (autors Ojārs Feldbergs).

Akmeņu sērija «8-2=6», «8-4=4», «8-1=7», «8-3=5» un «8-2=6». Sašķeļot akmeni, visās trijās telpas dimensijās tiek iegūtas astoņas daļas. Atšķeļot no akmens šādas astotdaļas, tiek iegūtas pārsteidzošas formas.Gads (autors Ojārs Feldbergs).

Ap centrālo akmeni rinķī izvietotie 12 mazāki akmeņi asociējas ne tikai ar gada mēnešiem. Tie atsauc atmiņā senas upurvietas un atgadina Stonhendžas akmeņu apli.Sirdsakmeņi (autors Ojārs Feldbergs).

Lauku idille daudziem asociējas ar nopļautu, gubās sakrautu sienu. Izrādās, arī zārda koki var veidot mākslas darbu. Katrā zārdā iekārtais sarkanais sirdsakmens liek aizdomāties, ka šīs idilles pamatā ir cilvēks, kas kopj zemi, viņa darba mīlestība, kārtība, tradīcijas.8 Jāņu nakts improvizācijas (autors Ojārs Feldbergs).

Astoņi Jāņu ugunskuros apdegušie baļķi atgādina katram latvietim tik nozīmīgo gada brīdi un pēdas, kuras cilvēks atstāj aiz sevis.Stikla kalns (autors Kennth Payne, ASV).
Kādas asociācijas rada šis stikla kalns? Vai tā ir gudrību krātuve? Bet varbūt piemineklis pasakai?

Pedvāles brīvdabas mākslas muzejs
Pedvāles brīvdabas mākslas muzejs
Pedvāles brīvdabas mākslas muzejs
Pedvāles brīvdabas mākslas muzejs
Pedvāles brīvdabas mākslas muzejs
Pedvāles brīvdabas mākslas muzejs
Pedvāles brīvdabas mākslas muzejs
Pedvāles brīvdabas mākslas muzejs
Pedvāles brīvdabas mākslas muzejs
Pedvāles brīvdabas mākslas muzejs
Pedvāles brīvdabas mākslas muzejs


Nelielo akmens skulptūriņu kolekcija, kur katrs tās elements pārsteidz ar negaidītu formu, bet visi kopā ir piemineklis fantāzijas lidojumam.

Autors: Ingars Liepiņš

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

Pasniegta Gada balva enerģētikā

Pasniegta Gada balva enerģētikā

Jaunie zinātnieki un enerģētikas eksperti 12. decembrī bija ikgadējā Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) un AS "Latvenergo" Gada balvas enerģētikā pasniegšanas pasākuma uzmanības lokā. Izceļot Latvijas jaunākās zinātnieku paaudzes darbu, tika apbalvoti izcilāko studiju darbu un pētījumu autori, kā arī godināti cilvēki, bez kuriem Latvijas mūsdienu enerģētikas attīstība nav iedomājama. 

Uzņēmējs runā