Pelējuma sēnīte: Jaunas iespējas, kā no tās atbrīvoties
Avots: Žurnāls "Būvinženieris", 2019. gada februāris, Nr. 66
www.buvinzenierusavieniba.lv
www.buvinzenieriem.lv
www.facebook.com/BuvinzenierisLBS
Žurnālu "Būvinženieris" var abonēt buvinzenieriem.lv, https://abone.pasts.lv vai Latvijas pasta nodaļās, savukārt iegādāties žurnālu var "Preses serviss" tirdzniecības vietās: www3.presesserviss.lv.
Raksta autors: Egīls Emersons, diplomēts inženieris, SIA "Materiāli" speciālists
Ieejot telpā – pirtī, noliktavā, pagrabā –, nereti pretim cērtas pelējuma smaka, ar ko piesūcas viss, kas tur atrodas. Daudzās Eiropas valstīs cilvēki izmanto mūsdienīgas tehnoloģijas, ar kurām pelējums vienkārši un efektīvi tiek novērsts, līdz ar to uzlabojas mikroklimats telpās. Turpretim Latvijā cilvēkiem ir maz informācijas par jaunajām iespējām, tāpēc pie mums tās neizmanto un daudzi ir spiesti sadzīvot ar pelējumu un tā smaku.
Kāpēc veidojas pelējums?
Pelējuma sēnīte parasti attīstās uz aukstām konstrukcijām telpās, kur ir palielināts mitrums. Aukstajai konstrukcijai, piemēram, sienai, nonākot saskarē ar siltāku gaisu iekštelpās, veidojas, būvniecības terminoloģijā runājot, rasas punkts. Tie ir ideāli apstākļi, kādos dzīvo un attīstās pelējuma sēnīte. Ja turklāt ēka atrodas mitrā vietā, tās konstrukcijas atdziest vēl vairāk, un tie ir pastiprinoši apstākļi, lai veidotos rasas punkts un attīstītos pelējuma sēnīte.
Pelējumu var novērst, apkurinot telpas, taču ir ēkas, ko nav iespējams apkurināt vai arī to darīt ir dārgi un nelietderīgi. Pelējumu var novērst, vēdinot telpas, piemēram, šķūnī, kurā nemitīgi svilpo vējš, pelējuma nebūs. Taču ne katru telpu iespējams nemitīgi vēdināt. Piemēram, ne katrs saimnieks būtu gatavs ierīkot speciālu vēdināšanu pagrabā vai noliktavā.
Rasas punkta sektors
Viena no vienkāršākajām, taču efektīvākajām tehnoloģijām, kā tikt vaļā no pelējuma un tā smakas telpās, ir rasas punkta sensors. Šī tehnoloģija radīta Vācijā un ir populāra visā Eiropā. Tā ir īpaši piemērota ēkām, ko nav iespējams vai arī nav lietderīgi apkurināt vai vēdināt, tāpat derēs ēkām ar biezām, masīvām, siltumietilpīgām konstrukcijām: pagrabiem, muzejiem, baznīcām, betonētiem bunkuriem un citām būvēm, kur pelējums ir nopietna problēma.
Mūsdienās pagrabtelpu funkcijas ir krietni mainījušās. Vēl pirms 15 gadiem šādas telpas izmantoja galvenokārt kartupeļu un ievārījumu glabāšanai, bet tagad tajās arvien biežāk ierīko noliktavas, glabā apģērbu, datortehniku, elektrotehniku, pat ierīko atpūtas telpas. Un tur nav pieļaujams mitrums un pelējuma smaka.
Efektīvākais, ātrākais un lētākais risinājums, kā mainīt telpu mikroklimatu un novērst pelējumu, ir ierīkot rasas punkta sensoru. Tas ir ļoti parocīgs un labs risinājums noliktavām, kur tiek glabātas preces pārdošanai, pirtīm, lai nodrošinātu tajās svaigu gaisu, jaunbūvēs, jo pēc uzbūvēšanas mājas konstrukcijas parasti žūst vairākus gadus un ir pastiprināta iespēja veidoties pelējumam.
Nodrošina pareizu vēdināšanu
No fizikas zināms, ka ar ventilatoru nodrošināt gaisa apmaiņu telpā ir iespējams tad, ja āra gaiss ir sausāks nekā iekštelpās. Ja ir otrādi – iekštelpās gaiss ir sausāks nekā ārā –, tiek panākts pretējais efekts – mitrais gaiss tiek ievadīts telpās, radot apstākļus, kādos veidojas pelējums. Bez papildu līdzekļiem noteikt, kad ventilēt telpas un kad ne, ir sarežģīti. Uzstādot telpā rasas punkta sensoru, automātiski tiek nodrošināta pareiza ventilācija. Šī iekārta ir vienkārša, taču gudra. Tā ir kastītes lielumā, tiek uzstādīta telpā un pievienota pie elektriskā ventilatora. To var pievienot jebkuram ventilatoram, pat visvienkāršākajam. Savukārt ēkas ārpusē un iekšpusē tiek uzstādīti gaisa temperatūras un mitruma mērītāji, kas nemitīgi salīdzina un analizē gaisa temperatūruun mitrumu ārā un iekštelpā, pārraidot signālu uz rasas punkta sensoru. Savukārt iekārta darbina ventilatoru, tātad ventilācija ieslēdzas tieši tajā brīdī, kad ārā un ieks'telpā ir atbilstīga gaisa temperatūra un mitrums, lai neradītu lieku mitrumu telpās, proti, apstākļus, kas varētu veicināt rasas punkta sasniegšanu un pelējuma veidošanos.
Rasas punkta sensors ir mūsdeinīga augsta līmeņa tehnoloģija, kas rada līdz šim nebijušu iespēju vienkārši, efektīvi un lēti novērst grūti risināmu problēmu. Arī Latvijā to var izmantot.