Pelējums telpās – vai kaut kas līdzams?
Pelējums ir mikroskopiskas sēnītes veids, kas attīstās un izplatās mitros, salīdzinoši siltos apstākļos. Protams, pelējumam ir būtiska loma ekosistēmā, tomēr tas var radīt problēmas. Augstā mitruma līmeņa dēļ pagrabstāvi un vannas istabas dzīvojamās ēkās ir vispateicīgākā vieta, kur pelējumam augt, tomēr tas var iemesties jebkur – pat guļamistabā. Par to, kāpēc pelējums ir bīstams, un kā rīkoties, ja esi to uzgājis savā mājā, lasi tālāk rakstā.
Kas ir pelējums?
Kā jau minēts, pelējums ir mikroskopisku sēņu kopums, kas attīstās un izplatās mitros, salīdzinoši siltos apstākļos. Kad pelējuma sporas nokrīt uz mitras vietas, tās var sākt attīstīties un vairoties, "apēdot" materiālu, uz kura aug. Jāņem vērā, ka pelējums aug ātri: mitros, siltos apstākļos šim procesam nepieciešamas vien 24 līdz 48 stundas. Pārmērīgs mitrums aiz sienām, zem grīdas vai skapjos šai sēnītei ir ideāls pamats, turklāt bieži vien nav pamanāms.
Ja mājās ir iemeties pelējums, tas var radīt arī veselības problēmas: par to var liecināt ķermeņa sāpes, locītavu sāpes, nelabums un hroniskas, dažreiz nopietnas elpošanas problēmas. Šie simptomi var attīstīties ātri vai laika gaitā. Riskam pakļauti mazi bērni, vecāka gadagājuma cilvēki un cilvēki ar pavājinātu imūnsistēmu.
Kā atbrīvoties no pelējuma paša spēkiem?
Viens no svarīgākajiem faktoriem cīņā pret pelējuma sēnīti ir attiecīga sagatavošanās, proti, piesardzība un aizsargapģērba izmantošana, lai neizplatītu to tālāk. Pats labākais variants būtu vispirms vērsties pie profesionāļiem un šo darbiņu atstāt viņu ziņā, tomēr labā ziņa ir tā, ka pelējumu var noņemt arī ar mājsaimniecības līdzekļu palīdzību. Tikko ir saņemts speciālista novērtējums, ka var no pelējuma atbrīvoties paša spēkiem, tev būs nepieciešams: maska vai respirators, aizsargbrilles, gumijas cimdi, švammes un birste tīrīšanai, ziepes vai mazgāšanas līdzeklis, kas nesatur amonjaku, spainis vai liela bļoda, balinātājs, ventilators un / vai mitruma savācējs, darba drēbes, plastmasas atkritumu maiss un baltais etiķis.
Pirms pelējuma noņemšanas no betona sienas, skarto vietu samitrina ar tīru ūdeni – tas neļaus pelējuma sporām izdalīties gaisā. Tālāk vajadzētu mēģināt pēc iespējas vairāk pelējuma noņemt ar birsti un ziepēm vai mazgāšanas līdzekļiem, kas nesatur amonjaku. Atlikušo pelējumu palīdzēs noņemt balinātājs, kā arī apturēs tā tālāku izplatību. Pievieno apmēram pusi glāzes balinātāja vienam litram ūdens. Ar šo maisījumu labi jāmitrina virsma, ļaujot tam aptuveni 15 minūtes uzsūkties. Pēc tam noslauki zonu ar švammi un kārtīgi noskalo ar tīru ūdeni. Balināšanas darbību ieteicams atkārtot tik ilgi, līdz vairs nav redzama pelējuma. Pēc tam virsma kārtīgi jāizžāvē ar ventilatoru un / vai mitruma savācēja palīdzību. Ja ir palicis mitrums, siena ir pakļauta jaunai pelējuma veidošanās riskam. Pēc pelējuma tīrīšanas noteikti izmazgā darba drēbes, ūdenim pievienojot arī etiķi, lai iznīcinātu pelējuma sporas.