Perlamutra sienas pārklājums paša rokām
No perlamutra gliemežvākiem dažādos laikos ir darinātas neticami savdabīgas un pievilcīgas rotas, taču ne tikai – jau izsenis šis luksusa materiāls tiek izmantots arī interjera veidošanā. Tā kā perlamutrs ir zaigojošs un dabisks grezns materiāls, ar tā palīdzību var piešķirt smalku un daudzkrāsainu mirdzumu sienām, grīdām, mēbelēm un aksesuāriem.
Mūsdienās preču sortimentā ir pieejamas gan krāsas – dekoratīvi sienu pārklājumi –, kuru sastāvā ir perlamutra pigmenti, gan arī īpašas tapetes un sienu paneļi. Gaismas ietekmē ar šādu pārklājumu apstrādātas virsmas iegūst dinamisku izskatu, kontrastu un atšķirīgu krāsas toni, kas mainās atkarībā no apgaismojuma un skata leņķa. Pārklājuma kopējo izskatu, protams, veido un ietekmē arī krāsas uzklāšanas tehnika.
Kas ir perlamutrs?
Perlamutrs ir minerālu maisījums, ko izstrādā atsevišķas gliemenes un moluski, pārklājot savas čaulas kā aizsardzības līdzekli pret parazītiem. Perlamutrs tiek nogulsnēts arī ap čaulā iekļuvušiem svešķermeņiem, piemēram, smilšu graudiņu, kā rezultātā veidojas pērle.
Viens no lielākajiem perlamutra izcelsmes reģioniem, pateicoties tūkstošiem salu starp Dienvidķīnas jūru un Kluso okeānu, ir Filipīnas. Paisums un jūras temperatūra ir labvēlīgi apstākļi jūras velšu audzēšanai un pērļu rūpniecībai, un gliemeņu čaulas ir šo nozaru blakusprodukti; perlamutrs turklāt ir atjaunojams un ilgtspējīgs materiāls.
Perlamutra izmantošana
Perlamutra pārklājumu sastāvā ir dabisks perlamutrs vai tā pigmenti, kas krāsu viegli padara caurspīdīgu. Perlamutram ir izteikts mirdzums – tas lieliski uztver gaismu. Tāpēc, lai arī zaigojošas virsmas izskatās iespaidīgi, jāpatur prātā, ka nevajadzētu aizrauties ar visas telpas virsmu apstrādi šādā tehnikā, bet gan izmantot to fragmentāri, piemēram, nokrāsojot vienu sienu.
Tāpat perlamutrs var radīt nepieciešamo efektu interjerā, ja tiek izmantots pavisam nelielos daudzumos – lai uztvertu gaismu, radot dekoratīvus izcēlumus un kontrastu ar citiem apdares materiāliem vai objektiem telpā.
Perlamutra krāsa
Ja sienu apdarē neizmantosi tapetes, paneļus vai flīzes, un ir paredzēts to krāsot ar perlamutra krāsu, ir būtiski ņemt vērā vairākas nianses. Vispirms jāpārbauda sienas, kuras plānots krāsot, un jāatrod visas plaisas, iespiedumus, gropes un citus defektus. Ņem vērā, ka perlamutra krāsas mirdzums šos defektus izcels vēl vairāk. Defektus jāaizpilda un jānoslīpē, pievēršot uzmanību tam, lai pildviela būtu vienā līmenī ar sienu, tas ir, nebūtu izciļņu. Pēc katras slīpēšanas jāattīra siena no putekļiem.
Atšķirībā no standarta krāsas, lai uzklātu perlamutra krāsu vienmērīgi, ieteicams krāsot taisnvirziena kustībām (no augšas uz leju), ne zigzagā. Lai rezultāts būtu labāks, krāsojuma malas jāatstāj mitras, lai krāsa tiktu vienmērīgāk uzklāta. Nogaidi, līdz krāsa izžūst, un pēc tam uzklāj otru kārtu, izmantojot to pašu tehniku. Lielākajai daļai produktu žūšanas laiks ir trīs līdz piecas stundas.