Pērn apdrošināšanas atlīdzībās izmaksāti 64 miljoni eiro*; lielākā bīstamība joprojām – uguns
Uguns postījumi, ūdens noplūdes, smagas transportlīdzekļu sadursmes, neizpildītas saistības būvdarbos – apdrošināšanas sabiedrības AAS BALTA (PZU grupa) pērn lielākās izmaksātās apdrošināšanas atlīdzības saistītas ar dažādiem cēloņiem, tomēr vislielākos zaudējumus nesušas ugunsnelaimes, kas postījušas ēkas, iedzīvi, iekārtas un dārgu tehniku. Pagājušā gada 10 lielākie atlīdzību gadījumi kopā izmaksājuši 4,5 miljonus eiro, un astoņi no tiem saistīti tieši ar ugunsnelaimēm. Kopumā izmaksātā atlīdzību summa pērn ir sasniegusi 64 miljonus eiro.
Lielākie aizvadītā gada atlīdzību gadījumi saistīti ar ugunsgrēkos cietušām ēkām un iekārtām. Viena no pēdējo gadu lielākajām atlīdzībām nozarē izmaksāta SIA “Nygaard International” par 2020. gadā ugunsgrēkā nopostīto cūku fermas “Apriķi Bacon” kompleksu – teju 360 000 eiro par ražošanas iekārtām un 1,87 miljoni eiro par nodegušajiem ēku korpusiem. Gandrīz miljonu eiro sasniegusi atlīdzība kādai citai juridiskai personai par ugunsgrēkā bojātām ēkām, bet lielāko atlīdzību TOP 3 noslēdz gadījums, kad, veicot meža darbus, aizdegusies un pilnībā nodegusi dārga mežapstrādes tehnika, izmaksājot 230 000 eiro.
Uguns nesaudzē ne juridisku, ne fizisku personu īpašumus – starp 10 lielākajiem atlīdzību gadījumiem ir arī trīs atlīdzības par ugunsgrēkos nopostītām dzīvojamām ēkām, un zaudējumi svārstās no 100 līdz 200 tūkstošiem eiro par katru gadījumu. Biežākais nelaimes gadījumu cēlonis ir elektroinstalācijas bojājumu rezultātā izraisīts īssavienojums, taču, kā norāda apdrošināšanas eksperti, ugunsgrēku cēloņi mēdz būt visdažādākie – gan apkures sistēmu bojājumi, gan vienkārša neuzmanība.
“Apdrošināšanas nozarē ugunsgrēks ir vispostošākais risks, kas notiek salīdzinoši reti, bet pārsvarā nes vislielākos zaudējumus. Pozitīvi vērtējams tas, ka arvien vairāk cilvēku sāk domāt par īpašuma apdrošināšanu – tas nozīmē, ka sākam apzināties vērtību tam, kas mums pieder, un uzņemties atbildību, nepaļaujoties uz naivu cerību, ka “ar mani jau nekas nenotiks”. Tajā pašā laikā Latvijā salīdzinājumā ar kaimiņvalstīm neapdrošinātā īpašuma īpatsvars joprojām ir ļoti augsts, un vismazāk no nekustamā īpašuma tiek apdrošināti dzīvokļi. Protams, apdrošināšana kā nozare mainās un attīstās, tiek radīti jauni produkti, tomēr nopietnākās atlīdzības un ikdienas likstas joprojām ir saistītas ar īpašuma jomu, tāpēc vērtīga jaunā gada apņemšanās ēku saimniekiem būtu pienācīgas rūpes par drošības spilvenu, apdrošinot savu īpašumu,” stāsta BALTA Apdrošināšanas atlīdzību direktors Ingus Savickis.
Līdzās ugunsnelaimēm lielākos zaudējumus, kādi pērn reģistrēti apdrošināšanas sabiedrībā, nesuši arī cita rakstura negadījumi: kravas transportlīdzekļa sadursme ar vilcienu, pilnībā iznīcinot vienu tā vagonu, garantiju apdrošināšana par nekvalitatīvu būvdarbu veikšanu vai saistību neizpildi, ūdens noplūdes radīti bojājumi ēkai. Nevienā no šiem gadījumiem atlīdzība nav bijusi mazāka par 100 000 eiro.
Pērn ir novērojams īpaši straujš atlīdzību pieaugums attiecībā uz ūdens noplūdēm īpašumā gan skaita, gan vidējās izmaksas lieluma ziņā. Ar šo risku saistīto atlīdzības pieteikumu skaits, ko 2021. gadā saņēmusi apdrošināšanas sabiedrība, bija teju 200 gadījumu mēnesī, kas ir par 22% vairāk nekā gadu iepriekš.
Ūdens noplūžu, kas ir visbiežākais nekustamā īpašuma bojājumu iemesls, kontekstā jārunā par vēl kādu būtisku tendenci, kas skar arī apdrošināšanas nozari – būvniecības nozares inflāciju. Izmaksas par remontdarbiem aug strauji, pērn – vidēji par 18%, un apdrošināšanas atlīdzību direktors norāda – būvniecības inflācija skar arī tos, kas neko nebūvē. Patlaban atjaunot dzīvojamo ēku par mazāk nekā 1000 eiro kvadrātmetrā ir gandrīz neiespējami. Lai pilnībā pasargātu savu mājokli, apdrošināšanas eksperti aicina, apdrošinot īpašumu, veikt nelielu pašvērtējumu par atjaunojuma vērtībām, kur vēsturiskās izmaksas tiek palielinātas par celtniecības inflāciju, kā arī ieklausīties apdrošinātāju ieteikumos.
*BALTA 2021. gadā bruto izmaksāto apdrošināšanas atlīdzību apjoms