Pērn par 43 % pieaudzis lauksaimniecības un mežizstrādes darbos bojāta elektrotīkla gadījumu skaits
2023. gadā par 43 % pieaudzis lauksaimniecības vai mežizstrādes darbos bojāta elektrotīkla gadījumu skaits – no 157 bojājumiem 2022. gadā uz 224 pērn. Lai no šādiem bojājumiem izvairītos, AS "Sadales tīkls" aicina saimniecisko darbu veicējus vienmēr saskaņot darbus elektrolīniju tuvumā un rūpēties par personīgo drošību, stingri ievērojot darba tehniskās un drošības prasības. Ja negadījums tomēr noticis, darbu veicēji aicināti par to ziņot "Sadales tīklam", kurš tūlītēji reaģēs, novēršot drošības apdraudējumu un elektroapgādes traucējumus iedzīvotājiem un uzņēmumiem.
Kopējais trešo pušu izraisītu elektrotīkla bojājumu skaits aizvadītajā gadā sasniedza 748. Teju katrs trešais bojājums izcēlies mežizstrādes vai lauksaimniecības darbu norises laikā (piemēram, pārrokot kabeļlīniju, vai iegāžot koku gaisvadu līnijā), savukārt apmēram katrs piektais – ceļu satiksmes negadījumu rezultātā (lauzti balsti, bojātas sadalnes u. tml.). Tikmēr aptuveni viens no 20 bojājumiem radies trešo pušu noziedzīgas darbības rezultātā (tīšs infrastruktūras bojājums u. tml.). Par šādiem noziedzīgiem nodarījumiem vienmēr tiek informēta Valsts policija. Visi 2023. gadā reģistrētie trešo pušu bojājumi radījuši "Sadales tīklam" zaudējumus vairāk nekā 536 tūkst. eiro apjomā.
Lai samazinātu šādu bojājumu skaitu, "Sadales tīkls" atgādina par nepieciešamību saskaņot saimnieciskos, jo īpaši rakšanas, darbus, saņemot to veikšanas atļauju. To var ērti izdarīt tiešsaistē – interneta vietnē saskano.sadalestikls.lv. Visa būtiskākā informācija par darbiem aizsargjoslās, darbu saskaņošanu, drošības prasībām un rīcību elektrotīkla bojājuma gadījumā, pieejama plakātā, ko var lejupielādēt sadales operatora mājaslapā.
Katrs avārijas bojājums nozīmē to, ka "Sadales tīkla" darbiniekiem jāpārtrauc plānveida darbi un jāsteidzas uz tā novēršanu. Diemžēl nav reti tie gadījumi, kad vainīgais par negadījumu neinformē "Sadales tīklu", kas var ievērojami paildzināt bojājuma novēršanu, vienlaikus pagarinot arī elektroapgādes traucējumu ilgumu iesaistītajiem klientiem, kuru vidū var būt slimnīcas, skolas, uzņēmumi, luksofori u. tml.
"Trešo pušu izraisītu bojājumu novēršana var aizņemt daudz ilgāku laiku, ja nekas nav zināms par notikuma apstākļiem. Diemžēl nereti personas, kuras bojājumu ir izraisījušas, pamet notikuma vietu un mums par bojājumu neziņo. Aicinām būt atbildīgiem un par bojājumu informēt "Sadales tīklu" pa diennakts bezmaksas bojājumu pieteikšanas tālruni 8404! Viens zvans palīdzēs nepakļaut līdzcilvēkus drošības apdraudējumam un ilgiem elektroapgādes traucējumiem," uzsver "Sadales tīkla" tīkla pārvaldības direktors Armands Staltmanis.
Pamanītos kabeļu, gaisvadu līniju, balstu, vadu, sadalņu un citus elektrotīkla defektus "Sadales tīkls" aicina pieteikt arī uzņēmuma mājaslapas sadaļā "Pieteikt bojājumu". Šajā sadaļā iespējams norādīt notikuma vietu vai pievienot fotogrāfiju, kas ļaus "Sadales tīkla" speciālistiem attālināti noteikt adresi, novērtēt elektrotīkla bojājuma apjomu, sarežģītību un operatīvāk organizēt tā novēršanu.
Situācijā, kad tehnika saskaras ar elektrolīnijas vadiem, vadītājam vispirms jādomā par savu dzīvību. Ja iespējams, ar tehniku jāturpina pārvietoties, izkļūstot no elektrobīstamības zonas (astoņu metru rādiusā no bojājuma vietas), bet, ja ar to pārvietoties nav iespējams, par notikušo uzreiz jāinformē Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD), zvanot 112, vai "Sadales tīkls”, zvanot 8404. Neraugoties uz vēlēšanos glābt tehniku, notikuma vietā atgriezties drīkst atgriezties tikai pēc operatīvo dienestu atļaujas. Līdz tam nedrīkst pieļaut arī citu personu tuvošanos bīstamajai zonai.