abc.lv skaitļos

Lietotāji online60
Aktīvie uzņēmumi26736
Nozares raksti2320
Ekspertu atbildes3041
Pētījums: Eiropā apgrozībā atgriežas tikai katrs 20. tālrunis; pieaug elektrotehnikas atkritumu apjoms arī Latvijā : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Pētījums: Eiropā apgrozībā atgriežas tikai katrs 20. tālrunis; pieaug elektrotehnikas atkritumu apjoms arī Latvijā

Pētījums: Eiropā apgrozībā atgriežas tikai katrs 20. tālrunis; pieaug elektrotehnikas atkritumu apjoms arī Latvijā

Elektrisko un elektronisko iekārtu atkritumi, saukti arī par e- atkritumiem, mūsdienās ir viens no visstraujāk augošajiem atkritumu veidiem. Galvenais iemesls ir pieaugošais patēriņš un arvien īsāki inovāciju cikli. Diemžēl tikai nepilnus 5 % apgrozībā laisto mobilo tālruņu otrreiz pārstrādā, un vides eksperti uzskata, ka atbildība par to jāuzņemas gan uzņēmumiem, gan patērētājiem.

E-atkritumi ir visas elektriskās un elektroniskās iekārtas un to sastāvdaļas. Saskaņā ar jaunāko Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) pētījumu pasaulē elektronisko atkritumu apjoms ir sasniedzis rekordaugstu līmeni un pieaug piecas reizes ātrāk nekā to otrreizējā pārstrāde, radot nopietnas veselības, vides un klimata problēmas.[1]

Savukārt "Eurostat" dati liecina, ka elektrisko un elektronisko ierīču apjoms, kas palaists ES tirgū 2012. gadā bija 7,6 miljoni tonnas, bet līdz 2021. gadam tas ir teju dubultojies - 13,5 miljoni tonnas. Tajā pašā laikā savāktie atkritumi pieauguši tikai no 3 līdz 4,9 miljoniem tonnu.[2]

Lietotie viedtālruņi - vērtīgs resurss

Eksperti uztraucas, ka tikai neliels daudzums elektronisko ierīču, piemēram, mobilo tālruņu, planšetdatoru un klēpjdatoru, nonāk atkritumu savākšanas vietās, jo iekārtās ir vielas, kuras, ilgstoši atrodoties brīvā vidē, dažādu ārējo faktoru iedarbībā var sāk sadalīties un nonākt apkārtējā vidē.

Banner 280x280

ES dalībvalstīs savāc tikai nepilnus 5 % no tirgū palaistajiem mobilajiem tālruņiem, kā rezultātā Eiropas mājsaimniecībās glabājas aptuveni 700 miljoni neizmantotu mobilo tālruņu - teju divas ierīces uz katru iedzīvotāju. Tajā pašā laikā šie tālruņi ir ļoti vērtīgi aprites ekonomikai, jo tajos ir kritiski svarīgi materiāli, kurus varētu pārstrādāt un atkārtoti izmantot.[3] Šo resursu neizmantošana nozīmē, ka ir jāsaražo vai jāiegūst jauni materiāli, kas savukārt kaitē videi un veselībai. Viedtālruņi satur tādus materiālus kā kobalts, indijs, tantals, gallijs un dažādi dārgmetāli.

“Pieaugošais patēriņš ir veicinājis gan lielās, gan mazās elektrotehnikas atkritumu apjoma pieaugumu arī Latvijā. Pēc Valsts vides dienesta pēdējiem apkopotajiem datiem laikā no 2016. gada līdz 2021. gadam Latvijas tirgū laisto elektropreču daudzums palielinājies par vairāk nekā 10 000 tonnu, sasniedzot teju 30 000 tonnas, savukārt nolietoto savākto elektroierīču apjoms kāpis par vairāk nekā 11 000 tonnu. Lai arī savākšanas apjomi uzlabojas un valstiski tiek izpildīti, tostarp mazajai tehnikai, kuru skaitā ir arī mobilie telefoni, ar katru gadu atgūt nolietotās elektropreces kļūst grūtāk. Cilvēki itin bieži tās ilgstoši glabā mājās, kā arī diemžēl tās mēdz nonākt sadzīves atkritumos un pat vidē. Savā pieredzē esam novērojuši, ka uz sabiedrības paradumiem vislabāk strādā regulāra atgādināšana par to, kur var nodot nevajadzīgās elektropreces. To sadarbībā ar mūsu partneriem un klientiem veicinām ikdienas komunikācijā un akcijās visā Latvijā,” pauž “Latvijas Zaļā punkta” direktors Kaspars Zakulis.

Vides eksperti domā, ka galvenokārt mazā elektronika netiek nodota atkritumu savākšanas punktos, tāpēc, ka tā aizņem maz vietas. Ir neparocīgi turēt mājās salūzušu ledusskapi vai trauku mazgājamo mašīnu, kamēr mazā tehnika bieži tiek aizmirsta dziļākajā plauktā un ikdienā īpaši netraucē.

Tirgotāja un patērētāja atbildība

Latvijā elektronisko atkritumu savākšanas apjoms sasniedz 65 % no tirgū novietotā, kas atbilst ES mērķiem. Tomēr iedzīvotāji un uzņēmēji joprojām jāizglīto par ilgtspējas jautājumiem un aprites ekonomiku.

"Kā patērētāji mēs varam rūpīgi izsvērt savus lēmumus, pirms kaut ko pērkam. Iespējams kāda ierīce tiks lietota tikai dažas reizes gadā un ir lētāk to izīrēt. Nomas pakalpojums kļūst arvien populārāks arī ikdienā lietojamām elektroniskām ierīcēm, piemēram, datoriem, telefoniem, televizoriem. Šādā veidā tehnika tiek iznomāta, nevis iegādāta, un pēc lietošanas to atdod atpakaļ, lai nomainītu pret jaunāku ierīci. Tikmēr vecās bojātās iekārtas salabo un atkal atgriež ekspluatācijā vai izmanto rezerves daļās. Tirgotājiem būtu jāapsver šādu pakalpojumu ieviešana, lai veicinātu ilgtspējīgāku un videi draudzīgāku biznesu,” skaidro “Inbank Latvia” vadītājs Dainis Skrinda.

Pērn “Inbank” sadarbībā ar “iDeal” sāka piedāvāt Apple viedtālruņu un portatīvo datoru nomas pakalpojumu, kas kļūst arvien populārāks. D. Skrinda uzskata, ka pēc dažiem gadiem mazo elektronisko ierīču noma kļūs par ikdienišķu un ierastu pakalpojumu.

Videi draudzīgai rīcībai jābūt ērtai

Atkritumu pārstrādi Eiropas Savienībā veicina “zaļais kurss”, kas mudina arvien vairāk atkritumu, tajā skaitā elektronisko atkritumu, pārstrādāt, samazinot to uzkrāšanos mājsaimniecībās. Nomas pakalpojumu izplatīšanās ir viens no risinājumiem, jo patērētājam atkrīt raizes par vecās ierīces utilizēšanu. Turklāt šajā gadījumā patērētājam nav nekādu papildu izdevumu.

“Ar katru gadu pieaug to iedzīvotāju skaits, kuri cenšas pieņemt videi draudzīgākus lēmumus tajā skaitā attiecībā uz patēriņu. Ja tirgotājs piedāvā klientam ērtu risinājumu, kas turklāt ir ilgtspējīgs, tad šādu lēmumu pieņemt ir vēl vienkāršāk,” domā D. Skrinda.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

=

* Lūdzu aizpildi summu vārdiski latviešu valodā ar visām garumzīmēm!

SIA "Latvijas Tālrunis" aicina interneta lietotājus - portāla lasītājus, rakstot komentārus par publicētajiem rakstiem un ziņām, ievērot morāles, ētikas un pieklājības normas, nekūdīt uz vardarbību, naidu vai diskrimināciju, neizplatīt personas cieņu un godu aizskarošu informāciju, neslēpties aiz citas personas vārda, neveikt ar portāla redakciju nesaskaņotu reklamēšanu. Gadījumā, ja komentāra sniedzējs neievēro iepriekšminētos noteikumus, viņa komentārs var tikt izdzēsts un SIA "Latvijas Tālrunis" ir tiesības informēt uzraudzības iestādes par iespējamiem likuma pārkāpumiem.

Nedēļas tēma

Sniega pūtējs – jūsu ziemas rīts bez sāpošas muguras

Sniega pūtējs – jūsu ziemas rīts bez sāpošas muguras

Vai atceraties pagājušo ziemu, kad stundām ilgi nācās tīrīt sniegu ar lāpstu? Tagad ir īstais brīdis padomāt par efektīvāku risinājumu – sniega pūtēju, kas ietaupīs gan jūsu laiku, gan spēkus. Ko ņemt vērā, izvēloties sniega pūtēju?

Aktuālie piedāvājumi

Aktualitātes

EM: Daudzdzīvokļu ēku atjaunošanai būs pieejami 173 miljoni eiro

EM: Daudzdzīvokļu ēku atjaunošanai būs pieejami 173 miljoni eiro

2024. gada 17. decembra sēdē Ministru kabinets apstiprināja jaunu Eiropas Savienības fondu atbalsta programmu, kuras ietvaros varēs uzlabot energoefektivitāti daudzdzīvokļu dzīvojamās ēkās, kā arī sekmēt energoservisa kompāniju jeb ESKO tirgus attīstību Latvijā.

Izstāsti Latvijai

"Revonia" pazemes mājas, pirtis, pagrabi: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Vai esi kādreiz prātojis, kā dzīvoja pasaku un filmu varoņi hobiti? Tagad tas ir īstenojies! REVONIA ir realizējusi šādu pasaku/sapņu māju. "Revonia" ražo dzelzsbetona pazemes būves - mājas, pirtis, pagrabus. "Revonia" būves izceļas ar ļoti labu energoefektivitāti, jo tās tiek apbērtas ar viena metra zemes slāni, kas nodrošina visa veida aizsardzību.