Pieci jautājumi, ko pirms nolīgšanas uzdot būvspeciālistam
Jaunas mājas būvniecībā jāiegulda lieli finansiālie līdzekļi, tāpēc ir svarīgi visu izdarīt pareizi. Kāds ir pietiekami zinošs un prasmīgs, tāpēc būvdarbus var uzņemties veikt pats, tomēr ne visi spēj savas ieceres patstāvīgi realizēt dzīvē. Šādā gadījumā talkā nāk būvnieks, tomēr ir svarīgi spēt izvērtēt reklāmas saukļus un viņa patiesās kvalifikācijas spējas.
Vai būvspeciālistam ir derīgs sertifikāts?
Gluži tāpat kā autovadītājam nepieciešama braukšanas atļauja, arī būvspeciālistam jāsaņem sertifikāts, kas apliecina viņa kvalifikāciju un spēju darboties konkrētajā nozarē. Nekad un nekādos apstākļos nenoslēdz līgumu un neveic priekšapmaksu, ja neesi pārliecināts par būvspeciālista sertifikāciju.
Būvniecības likums nosaka:
- arhitekta prakses sertifikātu var iegūt persona, kura ieguvusi otrā līmeņa profesionālo augstāko izglītību arhitektūras studiju programmā un apguvusi izglītībai atbilstošu patstāvīgo praksi;
- būvprakses sertifikātu būvdarbu vadīšanas specialitātē un būvuzraudzības specialitātē var iegūt persona, kura ieguvusi specialitātei atbilstošu pirmā vai otrā līmeņa profesionālo augstāko izglītību būvinženiera studiju programmā un apguvusi izglītībai atbilstošu patstāvīgo praksi, iegūstot nepieciešamās zināšanas un prasmes visos nozīmīgajos specialitātes darbības sfēras aspektos;
- būvprakses sertifikātu inženierizpētes specialitātē un projektēšanas specialitātē var iegūt persona, kura ieguvusi specialitātei atbilstošu otrā līmeņa profesionālo augstāko izglītību būvinženiera studiju programmā un apguvusi izglītībai atbilstošu patstāvīgo praksi, iegūstot nepieciešamās zināšanas un prasmes visos nozīmīgajos specialitātes darbības sfēras aspektos;
- būvprakses sertifikātu būvekspertīzes specialitātē var iegūt persona, kura saņēmusi arhitekta prakses vai būvprakses sertifikātu un ieguvusi vismaz piecu gadu patstāvīgo praksi arhitekta vai būvprakses sertifikātā norādītajā specialitātē un darbība sfērā.
Vai būvspeciālista darbs ir apdrošināts?
Latvijā jebkuram būvspeciālistam, atbilstoši Būvniecības likumam, ir pienākums apdrošināt savu profesionālo atbildību par būvniecības procesā to darbības vai bezdarbības rezultātā nodarīto kaitējumu citu būvniecības dalībnieku un trešo personu dzīvībai, veselībai vai mantai, kā arī videi. Neatkarīgi no tā, vai vēlies nolīgt sertificētu būvspeciālistu vai esi nolēmis paļauties uz draugu vai paziņu čaklajām rokām, noteikti noslēdz apdrošināšanas līgumu. Gadījumā, ja nāksies saskarties ar dažādām problēmām, tev būs vieglāk atsaukties uz noslēgto līgumu, nevis mēģināt no draugiem piedzīt finansiālu atlīdzību.
Vai būvspeciālists ir pieredzējis un ar labu reputāciju?
Pirms nolīgsti būvnieku, apskati viņa iepriekšējos darbus un aprunājies ar viņa klientiem. Tādējādi varēsi pārliecināties gan savām acīm, gan arī uzzināt citu cilvēku viedokli, kas reiz bijuši tavā vietā. Lai gan cilvēki var būt dažādi, tomēr ieklausies būvspeciālistam izvirzītajos pārmetumos. Vienmēr var gadīties kāds neapmierināts klients, tomēr, ja pārsvarā dzirdi tikai sliktas atsauksmes, nopietni apsver, vai vēlies šim pulciņam pievienoties.
Vai kāds iesaistās strīdu risināšanā?
Dzīvē ne vienmēr viss notiek tā kā plānots, tāpēc nepieciešams apzināt iespējas, kā rīkoties strīda gadījumā. Ja tev un būvspeciālistam radušās nopietnas domstarpības par būves kvalitāti un tās atbilstību Latvijā noteiktajiem normatīvajiem aktiem, tev ir iespēja pieprasīt būves ekspertīzi un izvēlēties tās veicēju.
Vai būvspeciālists iesniedz detalizētu līguma plānu?
Pietiekami detalizēta līguma noslēgšana var aiztaupīt liekas galvassāpes. Būvspeciālistam vajadzētu piedāvāt detalizēti izstrādātu līgumu, tomēr tas nenozīmē, ka to nav iespējams mainīt.
Sākumā būvspeciālistam tev vajadzētu piedāvāt līguma uzmetumu ar darbu izpildes termiņiem, veicamajiem darbiem, izņēmuma gadījumiem un, protams, cenu. Tā kā šī vēl nav līguma gala versija, tev ir iespējams veikt pārrunāt tik ilgi, kamēr abi esat apmierināti ar līguma noteikumiem.
Pirms paraksti līgumu, vēlreiz to rūpīgi pārlasi un pārbaudi, vai tajā iekļauta visa nepieciešamā informācija, kā arī, vai tā ir precīza. Pievērs uzmanību:
- tavam un būvspeciālista vārdam un personas detaļām;
- būvspeciālista sertifikāta izklāstam;
- termiņiem – vai līgumā iekļauti precīzi sākuma un beigu datumi, kopējais un atsevišķu darba posmu ilgums;
- īpašuma adresei (tu taču negribi, lai uz tava rēķina kaimiņam tiek uzbūvēta jauna māja!);
- cenai un tās variācijām – tām jābūt tādām, par kādām iepriekš esat vienojušies;
- norādītajiem zemes apgrūtinājumiem;
- plāniem un tāmei;
- samaksas termiņam un grafikam;
- jebkādām papildus izmaksām, ko tev var pieprasīt būvspeciālists.
Ja līgumā pamani kaut vienu neprecīzi noformētu punktu, nekādā gadījumā neparaksti līgumu un lūdz sagatavot jaunu! Nekorekta informācija uzreiz nenozīmē, ka būvspeciālists tevi mēģina apkrāpt. Kļūdīties ir cilvēcīgi un jebkuram var sanākt misēties, tāpēc nekad neparaksti līgumu, ko neesi vēlreiz pārlasījis.
Foto: Great Valley Center/Flickr.com