Pieprasījums pēc krāsns izbūvēšanas mājās ir pieaudzis
Ziemas sezonai pamazām tuvojoties pavasarim, Latvijas iedzīvotāju uzmanība kārtējo reizi tiek vērsta uz mājvietu apkuri un siltuma nodrošināšanas izdevumiem - iespējām tos samazināt nākamajā apkures sezonā. Skandināvu eksperti apskata siltuma nodrošināšanas salīdzinājumu Latvijas mājsaimniecībās, sniedzot ieskatu dažādo krāšņu veidos un to izmantošanā.
Drīz vien apkures sezona jau būs galā - tā ir labā ziņa tiem, kas cieši seko līdzi tēriņiem šai sakarā. Ņemot vērā, ka apkures tēriņi bieži vien veido lielāko komunālo izdevumu apjomu, šī tēma ir aktuāla katru rudeni, pirms kurināšanas sezonas, un katras ziemas beigās, kad tūlīt-tūlīt sāksies pavasaris un kļūs siltāks. Jau iepriekš ir apskatītas alternatīvas centrālajai un citiem apkures veidiem, šoreiz Skandināvu tirgus līdera apkures jomā "Tulikivi", kas darbojas Latvijā vairāk nekā desmit gadus, eksperti sniedz komentāru par Latvijā novērotajām mājsaimniecību apkures nodrošinājuma tendencēm.
Krāsns izbūvēšana mājās - pieprasījums pieaudzis
Pēdējā laikā stipri pieaudzis pieprasījums pēc klasiskajiem apkures veidiem un risinājumiem - gan skaistām, glazētām podiņu krāsnīm un somu ziepjakmens pavardiem, gan arī čuguna un tērauda krāsniņām - kā importētām, tā arī vietējā ražojuma. Bieži vien tiek izbūvētas krāsnis kā papildu apkures risinājums centrālai apkurei.
Visbiežāk jebkādu pieprasījuma izmaiņu pamatā ir izejmateriālu cenu svārstības, kā arī krāsns vai citu apkures veidu izbūves pieejamības izmaiņas. Piemēram, dabasgāzes un apkures dīzeļdegvielas izmaksas mēdz paaugstināties, savukārt granulas pēdējā laikā kļūst par deficītu vēl pat pirms apkures sezonas sākuma. Lai pateiktu, kāda apkure ir izdevīga tieši manam mājoklim, jāņem vērā daudzi faktori: ēkas kvadratūra, plānojums, pieejamie apkures veidi un to izmaksas. Skaidrs, ka visizdevīgākais apkures veids būs tas, kas pieejams mūsu valstī, no kura piegādēm un cenu izmaiņām neesam atkarīgi. Turklāt, kura siltumu ir iespējams regulēt pašam, kad un cik nepieciešams. Kā loģisko risinājumu mājsaimniecību īpašnieki izvēlas malkas apkuri - malkas pagale ir un paliek pats lētākais kurināmais. Tādēļ arī krāšņu izbūves pieprasījums pieaug, cilvēkiem apzinoties iespēju ietaupīt. Nozīmīgu daļu veido arī elektrisko ierīču izmantošana mājas apkurei (tostarp, arī populārās apsildāmās grīdas), taču veicot izmaksu aprēķinus, māju attīstītāji un būvnieki arvien retāk ievieto tikai elektriskos sildītājus - tieši šie visbiežāk tiek izvietoti kā "b" vai kā papildu variants.
Kā arī, bieži Latvijas mājsaimniecību vidū sastopamais viedoklis norāda uz malkas krāsns svarīgāko priekšrocību - krāsns ir neaizstājama, ja gadās elektrības vai gāzes padeves traucējumi. Ja elektrības pārrāvumu dēļ nedarbojas siltumsūknis, gāzes katls vai cits apkures veids - kas nereti gadās Latvijas tālākajās teritorijās vētru laikā - salīdzinājumam, malkas krāsns darbība nav traucēta.
Krāsns mūrnieku tradīcijas Latvijā
Latvijā ir augsti vērtētas un senas podnieku un mūrnieku darba tradīcijas. Lai arī šo profesiju speciālistu nav daudz, tie ir atrodami un jebkuram ir iespēja izbūvēt skaistu krāsni savās ģimenes mājās. Skandināvu eksperti iesaka izpētīt minēto profesiju speciālistu darba gaitas vai uzzināt atsauksmes no iepriekšējiem darbiem, jo nereti gadās sastapties ar izbūvētām krāsnīm, ko izbūvējuši amatieri vai cilvēki bez profesionālām podnieka vai mūrnieka iemaņām. Nereti šādi būvdarbi iespējams izmaksā lētāk mājas īpašniekam, taču risks, ko rada nepareizi izbūvēta krāsns, ir liels un nereti beidzas ar piedūmotu māju kurināšanas laikā vai pat bojājumiem pašai mājai. Kā arī, kļūdu labošana tad, kad atklāsies, ka, piemēram, nav vilkmes, ir ļoti dārga.
Pārbaudīt mūrnieku pieredzi un profesionālo sagatavotību iespējams, sazinoties ar Latvijas amatniecības kameru, kas izstrādā un uztur krāšņu mūrnieku un podnieku profesionālās sagatavotības sertifikātu atbilstību darba prasībām. Kā arī, profesionāli uzņēmumi, kas pārdod krāsnis, nodrošina garantiju to izbūvei, tāpēc visbiežāk drošākais un ērtākais variants mājsaimniecībām ir izvēlēties piemērotāko un izdevīgāko krāsni un pašiem nemaz nemeklēt speciālistu, kas to izbūvēs, un izvēlēties uzņēmuma piedāvāto mūrnieka pakalpojumu. Tulikivi krāsnis izbūvēšanā izmanto tikai uzņēmuma sastāvā esošos mūrnieku pakalpojumus, tādejādi mājsaimniekiem garantējot drošību un pilnu atbildību par krāsni un tās apkopi, kas ietilpst krāsns cenā.
Blīvais ziepjakmens - vēsturisks Skandināvijā, jaunums Latvijā
Salīdzinot ar podiņu krāsnīm, krāsnis, kas būvētas no ziepjakmens, Latvijā ir salīdzinošs jaunums. Skandināvijā ziepjakmens siltumu akumulējošās īpašības bija pazīstamas jau vikingu laikos, kad no šā minerāla tika gatavoti trauki.
Ziepjakmens ir ļoti blīvs minerāls, kubikmetrs šā materiāla sver trīs tonnas. Materiālam raksturīga laba siltumvadītspēja, ko nodrošina tā sastāvā esošais magnezīts. Tādēļ ziepjakmeni Skandināvijā jau izsenis izmanto kā materiālu krāšņu izgatavošanai. Pati ziepjakmens krāsns konstrukcija - krāsnī nav māla šuvju, kas klasiskajās podiņu krāsnīs veido tiltiņus starp ķieģeļiem un līdz ar to kavē krāsns uzsilšanu. Viena no ziepjakmens krāšņu praktiskajām priekšrocībām ir tā, ka šādu krāšņu skursteņa izvads atrodas krāsns pašā apakšā – karstais gaiss, ejot cauri cukām, uzsilda visu sildmūri līdz pat grīdai.
Pateicoties ziepjakmenim, šo krāšņu siltumietilpība ir 1,5 reizes lielāka nekā māla podiņu krāsnīm, turklāt, tā kā ziepjakmens krāsni ir daudz grūtāk pārkurināt, kā kurināmo drīkst izmantot arī kokskaidu briketes, kas podiņu krāsnīm ir tabu. Tiesa gan, arī ziepjakmens krāšņu cena ir krietni augstāka - mazākā krāsniņa maksā 3200 EUR, kamēr aptuveni divus metrus augsta modeļa cena jau tuvosies 8000 eiro.
Jau daudzas mājsaimniecības Latvijā ir izvēlējušās tieši ziepjakmens krāsnis no dažādiem krāšņu ražotājiem. Šo krāšņu skaits Latvijā pēdējo piecu gadu laikā ir pieaudzis. Ņemot vērā, ka krāsns nav tas priekšmets, ko pērk jaunu katrus divus vai vairāk gadus, pieprasījumu skaidro veiksmīgā krāšņu īpašnieku pieredze, ar kuru tie dalās ar draugiem un paziņām, kas arī izvēlās pārbaudītu un ekonomiski izdevīgāko apkures veidu.
Foto: Stock.XCHNG.