"Pilsakmens" īpašnieks: "Akmens apstrāde ir mana sirdslieta!"
"Pilsakmens" ir ģimenes uzņēmums, kas nodarbojas ar akmens apstrādi un uzstādīšanu. Tādi projekti kā "Galleria Riga" marmora apdare un Krievijas vēstniecība Parīzē ir tikai daļa no profesionālās uzņēmuma darbības.
Ja būvniecības procesā rodas vēlme iegādāties granītu, marmoru, smilšakmeni, oļus un citus dabīgos vai mākslīgos akmeņus, kas tiek apstrādāti ar jaunākajām tehnoloģijām, tad "Pilsakmens" ir īstā vieta, kur realizēt savas dizaina idejas. Uzņēmuma darbības spektrs ir plašs – kāpnes, māju fasādes, virtuves virsmas un kamīnu portāli ir tikai daļa no piedāvātās produkcijas. "Pilsakmens" īpašnieks Rihards Mateisons ar akmens apstrādi nodarbojas jau vairāk nekā 20 gadus un savu roku pielicis arī tādai nozīmīgai ēkai kā Latvijas Banka.
Lai gala rezultātā tiktu pie marmora virtuves virsmas vai granīta pakāpieniem, akmens ceļš līdz mums ir sarežģīts, laikietilpīgs: "Viss sākas pie konkrētā akmens klints jeb derīgo izrakteņu vietā. Klintis sazāģē bluķos, tad bluķi tiek sazāģēti plāksnēs, pamatā 2–3 cm biezumā, tālāk šīm plāksnēm apstrādā virsmas, izmantojot pulēšanas un dedzināšanas tehnoloģijas. Nākamajā solī pieslēdzamies mēs, iepērkot šo produktu no ražotājiem, tālāk apstrādājot tā, kā to vēlas mūsu klients," stāsta uzņēmuma īpašnieks. Tāpat kā jebkurā citā jomā, arī akmens apstrādē 21. gadsimts ir ienesis savas korekcijas. Akmens apstrādes process ik gadu kļūt datorizētāks: "Ko kādreiz varēja izdarīt divi cilvēki, stundām ilgi strādājot pie viena darba galda, to šobrīd paveic kvalitatīvāk un ātrāk ar tehnoloģiju palīdzību."
Uzņēmuma "Pilsakmens" pārstāvis arī min, ka lielākās problēmas akmens apstrādes nozarē Latvijā ir saistītas tieši ar augstas klases darbinieku trūkumu. "Enerģiskākie un aktīvākie speciālisti ir devušies uz ārzemēm, taču visas cerības ir uz jauno paaudzi, tiem, kas šobrīd ir 18–20 gadus veci. Lai gan Latvijas izglītības sistēma pagaidām nepiedāvā nevienu kvalitatīvu akmens apstrādes programmu, visu ir iespējams apgūt, mācoties pie pieredzējuša amatnieka. Visi akmens apstrādes nozares interesenti laipni lūgti pamēģināt," piebilst Rihards Mateisons.
Šobrīd uzņēmumā aktīvi darbojas arī īpašnieka dēls Atis Mateisons. "Lai gan sākotnēji tā nelikās, darbs akmens apstrādes nozarē ir daudzveidīgs – sākot ar klientu piesaisti un mārketinga uzdevumiem, beidzot ar pašu akmens apstrādes procesu. Nekad nav garlaicīgi, jo divu pilnīgi vienādu objektu nav," stāsta jaunais vīrietis. Arī savu turpmāko karjeru Atis vēlas saistīt tieši ar akmens apstrādi un atzīst, ka šo darbu var iztēloties par savas dzīves profesiju.
Lai vienmēr būtu informēti par aktualitātēm akmens apstrādes nozarē, "Pilsakmens" darbinieki ik gadu apmeklē nozīmīgākās izstādes visā pasaulē. Kā atceras Rihards Mateisons: "Bija mums tāds kuriozs gadījums kādā izstādē Itālijā. Izstādes rīkotāji minēja, ka pastāvot tāds īpašs Latvijas akmens." Kā izrādās, par Latvijas akmeni ārzemnieki sauc marmoru "Daino Reale" un ne jau tāpēc, ka tā ieguve kaut kādā mērā būtu saistīta ar mūsu zemi, bet gan tāpēc, ka Latvijā tas ir viens no pirktākajiem marmoriem.
Runājot par uzņēmuma labajām īpašībām, direktors min: "Mēs noteikti izceļamies ar 20 gadu pieredzi šajā tirgū, tam seko stabilitāte, godprātīga attieksme gan pret valsti, gan pret klientu, kā arī tāds būvniecībā svarīgs faktors kā termiņu ievērošana."
"Pilsakmens" aug un attīstās – nākotnē plāno arvien vairāk ievest kvalitatīvus materiālus no Ķīnas un jau šobrīd atver plašu noliktavu Salaspilī. Par spīti uzskatam, ka būvniecības nozarē ir krīze, pierāda, ka Latvija var!
Teksts, foto, video:Abc.lv/Motion Media Park