Pirms ziemas jāveic jumta apkope
Pirms sala un sniega māju īpašniekiem un apsaimniekotājiem vēlams veikt jumtu apkopi, lai izvairītos no problēmām ziemā. Vislabāk rudenī pārliecināties par jumta tehnisko stāvokli, kā arī atbrīvot teknes no lapām un gružiem, pārliecināties par skursteņu, dūmvadu ugunsdrošību.
Drošība pirmajā vietā
Jumta sakopšana sākas ar jumta apskati un vispirms jāpārliecinās, kā ērti un droši tam piekļūt. "Privātmājas jumta apskatei būs nepieciešamas pietiekami garas kāpnes. Jāpārbauda, ka tās novietotas pietiekami droši un stabili. Ja iespējams, vislabāk izmantot speciālas drošības jostas darbiem augstumā, kuras piestiprina pie ēkas konstrukcijas, ar siksnām savienojot arī pašu pārbaudes veicēju. Pirms tam būtiski pārbaudīt šo jostu izturību un stiprinājuma stabilitāti," uzsver veikalu tīkla K-rauta projektu vadītājs Viesturs Praulītis.
Pārbaudot jumtu, neaizmirsti arī par dūmvadu
Veicot pārbaudi, noskaidrosies, vai jumtam pietiks ar nelielu sakopšanu vai būs nepieciešami remontdarbi. "Visbiežāk uz jumta atklājās teknēs sastrēgušas lapas un zari, vai arī jumta plaisas. Ja teknēs ir gruži, lapas, čiekuri, tos vislabāk noņemt ar cimdiem vai plastmasas lāpstiņu. Iespējams, pēc gružu noņemšanas atklāsies to bojājumi. Piemēram, bojāts teknes posms, stiprinājuma bojājumi vai tekņu plaisas. Lai to salabotu, vajadzēs bezkrāsaino silikonu, silikona pistoli un jaunus stiprinājumus vai teknes posmu. Gadījumā, ja teknei ir nopietni bojājumi, sabojāto posmu vislabāk nomainīt," stāsta Praulītis.
"Lielāks darbs būs jāiegulda, ja, apskatot jumta konstrukciju, atklājas, ka segumā izveidojušās plaisas vai rūsa. Tomēr, laikus tās novēršot, izdosies izvairīties no nopietniem bojājumiem. Plaisas parasti rodas ziemas mēnešos, sniegam kūstot un pēc tam atkal sasalstot. Visbiežāk šādi bojājumi veidojas jumta savienojuma vietās ar dūmvadu, ventilāciju izvadiem, jumta logiem u.tml.," norāda Viesturs Praulītis.
Rudenī lietderīgi ir arī pārbaudīt dūmvada stāvokli. Par to, ka tam nepieciešama tīrīšana, liecina, ja skurstenis sācis dūmot. Ja pat tā nav, speciālisti iesaka dūmvadu pārbaudi veikt ne retāk kā reizi gadā, bet labāk pat biežāk un šo uzdevumu uzticēt speciālistiem.
Foto: U.S. Fish and Wildlife Service Northeast Region/Flickr.com