Pirtis, saunas, tvaika pirtis
Pirts ir kā māja mājā, tajā var ielikt gan logu, gan durvis, tāpat jāsaprot, ka tās celtniecībā ir iekļautas ļoti daudzas būvniecības procesa sastāvdaļas: elektroinstalācija, hidroizolācija, siltināšana, apdares darbi un ventilācija. Būvējot pirti, visam ir jābūt pārdomātam, lai tā ne tikai labi izskatītos un būtu ērti lietojama, bet arī atbilstu visām drošības prasībām.
Ar ko sākt?
Vispirms, protams, ir jāizvēlās vieta. Privātmājā tā var būt atsevišķi izbūvēta telpa, savukārt dzīvoklī vannas istaba, kurā ievietota pirts kabīne. Vietas izvēlē nepieciešams padomāt arī par telpas izvietojumu un tās piemērotību pirts būvniecības prasībām.
Kad atrasta pirts vieta, ir jāizvēlās piemērotākā krāsns. Pašlaik ir pieejamas dažādu modeļu krāsnis ar daudzām funkcijām. Tā var būt gan elektriskā krāsns, kurai ir nepieciešams attiecīgs kabelis un pievads, gan malkas krāsns, kurai ir vajadzīgs dūmvads.
Ja dzīvoklī plāno iebūvēt elektrisko krāsni, ir jādomā arī par elektrības jaudu: vai tās pietiks? Pati mazākā krāsns patērē apmēram 4,5 kW; lielākā – jau "padsmit" kW. Savukārt malkas krāsns izvēles gadījumā obligāti jāievēro visas ugunsdrošības prasības un īpaši jāparūpējas par skursteni. Starp citu jau šobrīd elektriskās krāsnis līdzinās malkas kurināmajām krāsnīm, turklāt ar jebkuru no elektriskajām vai malkas krāsnīm var kurināt tā, lai tā būtu gan kā sauna, gan kā parastā pirts.
Informācijai: Sauna ir tad, kad ir vismaz 1000°C (var uzsilt līdz pat 1200°C) un sauss gaiss. Tvaika pirtij ir pavisam cits aprīkojums un citas izmaksas, citas prasības, tur tiek ražots tvaiks, kurš telpā uztur vajadzīgo klimatu, tā uzsilst līdz 600°C (tāpat kā infrasarkano staru kabīne), temperatūra ir regulējama. Gan krāsns, gan pirts izvēle ir atkarīga tikai no paša vēlmēm.
Kādas ir visbiežāk pieļautās kļūdas?
Ja pirti būvē cilvēki, kuri ikdienā neveic šādus darbus vai ir tajā maz praktizējušies, darba procesā var tikt pieļautas vairākas kļūdas, piemēram, neielikta pareizā hidroizolācija, tvaika izolācija vai ventilācija, nepareizi apstrādāti izmantotie koksnes materiāli, nepareizi uzstādīta krāsns (lai to izdarītu pareizi, ir jāzin aroda noslēpumi), vai nepareizā leņķī ieklātas flīzes utt. Tāpat meistaram ir jāprot pirti pareizi nosiltināt, apšūt, apstrādāt dēlīšus un lāvas. Pirms sāciet pirts būvniecību ir nepieciešams kārtīgi izplānot tās izvietojumu un jāparūpējas, lai izmantotais materiāls, piemēram, koks nepūtu, telpās neuzkrātos mitrums un ūdens pareizi notecētu.
Ja pirts būvniecību plānojat uzticēt speciālistiem, tad pirms kādu izvēlaties, aicinām pārliecināties par viņu kvalifikāciju, pieredzi un iegūt viņu klientu atsauksmes. Turklāt nedrīkst aizmirst arī par to, ka pašam mājas vai dzīvokļa saimniekam būtu jāseko līdzi noalgoto darbinieku veikumam.
Cik ilgi kalpos kvalitatīvi iebūvēta pirts?
Tas, protams, ir atkarīgs ne tikai no paveiktā darba kvalitātes, bet arī pirts izmantošanas biežuma. Sabiedriskā pirts, kuru kurina praktiski katru dienu, kalpos no viena līdz diviem gadiem, bet pēc tam būs nepieciešams nomainīt visu apšuvumu un vāli. Savukārt, ja pirti iebūvē privātmājā un to izmanto tikai nedēļas nogalēs, tad tā var kalpot pat līdz 10 gadiem.
Lai pirtij būtu ilgāka garantija un tā kalpotu ne tikai 1 vai 2 gadus, pie tās būvniecības ir jāstrādā rūpīgi, citādi agrāk vai vēlāk pirts būs jājauc nost, tāpēc, lai nepieļautu kļūdas, iesaku pirts būvniecībai piesaistīt profesionālus meistarus, tādus, kuri ir specializējušies tieši šādu darbu veikšanai.
Cik varētu izmaksāt pirts būvniecība un kā darbu organizē firmas?
Tas, cik ilgu laiku aizņems pirts iebūvēšana, kā arī, cik lielas būs izmaksas, ir atkarīgs no pirts izmēra, sarežģītības un vēl citām lietām. Vidējā pirts cena ir 1 000–2 000 Ls. Pirms projekta uzsākšanas firmas pārstāvis parasti aizbrauc pie klienta, visu pārrunā, saprot, ko cilvēks vēlas, izvēlas pirtij piemērotāko vietu, izstrādā projektu un tā tāmi. Pēc tam seko pats būvniecības process, kas vidēji aizņem 2 nedēļas.
Jānis Cepurnieks-Cepurītis
SIA "Būvgaldnieks" direktors