Pirts izvietojums piemājas teritorijā
Ieeju pirtī ieteicams veidot no dienvidu puses, kas atvieglos tās izmantošanu, piemēram, ziemas laikā dienvidu pusē ir mazāk sniega kupenu, un tās ātrāk kūst. Savukārt, logus labāk būvēt no rietumu vai dienvidrietumu puses, jo pirtis pārsvarā kurina vakaros un vakara saules stari spēs iekļūt telpā caur logiem.
Pirts izvietojumu piemājas teritorijā ietekmē tās ieplānotā konstrukcija. Piemēram, dūmu jeb melno pirti, kas ir vissenākais pirts veids, ko izmanto jau daudzus gadu desmitus, no mājas un citām piemājas ēkām ietiecams būvēt ne mazāk kā 12 metru attālumā. Ideāla pirts vieta ir netālu no ūdens, piemēram, pie dīķa. Taču attālumam no ūdens jābūt apmēram 15 – 30 metri, tādējādi samazinot plūdu draudus. Jāzina, ka pirtī izmantotais ūdens nedrīkst nokļūt dīķī un piesārņot to. Tāpat vēlams, lai pirts atrastos tālāk no ceļa, klusā, nomaļā vietā, kas no garāmgājējiem norobežota ar kokiem, saimniecības ēkām vai žogu.
Pie pirts var iestādīt puķes, dekoratīvos krūmus, izbūvēt nelielu mākslīgo ūdens rezervuāru vai baseinu, radot patiesu atpūtas stūrīti, kas sniegs ne tikai labu noskaņojumu, bet nodrošinās arī skaistu pagalma dizainu.
Arī "baltās" pirtis ieteicams būvēt tālāk no citām celtnēm. Atšķirībā no melnās dūmu pirts, kurinot krāsni, dūmi nenonāk pirts telpā, bet tiek ievadīti skurstenī. Pirti ir iespējams kurināt apmeklējuma laikā, nodrošinot neierobežotu pirts darbības laiku. Pirts tehniskais izpildījums var būt dažāds, tas atkarīgs no mērķa, ko vēlams sasniegt. Tās var apvienot ar dārza mājiņām vai vasaras virtuvi, kas ļaus ietaupīt būvmateriālus un būvlaukumu, kā arī būs diezgan ērta lietošana. Tāpat šāda veida apvienošana atvieglo elektroapgādi, ūdens apgādi, kanalizācijas darbību. Piemēram, Somijā baltās pirtis būvē pat uz daudzstāvu māju jumtiem. Pirtis apvieno ar solāriju un skaisti noformē. Turklāt sausa, tīra un silta pirts var kalpot kā papildus guļamvieta ciemiņu ierašanās gadījumā, īslaicīgu dzīvesvietu, piemēram, mājokļa remonta vai citu būvdarbu laikā.
Foto: Nickolas Titkov/flickr.com; remontbp.com