Plāno mainīt noteikumus par dzīvokļa īpašnieku kopības lēmuma pieņemšanu elektronisko sakaru tīklu ierīkošanai
Rīga, 10.janv., LETA. Dzīvokļu īpašnieku kopības lēmuma pieņemšanu par elektronisko sakaru tīklu ierīkošanu, būvniecību vai pārvietošanu varēs organizēt elektronisko sakaru komersants aptaujas veidā, paredz izskatīšanai Saeimas komisijās nodotie grozījumi Dzīvokļa īpašuma likumā.
Likumprojekta izstrādātāja Satiksmes ministrija (SM) skaidro, ka grozījumi Dzīvokļa īpašuma likumā nepieciešami, lai veicinātu elektronisko sakaru tīklu būvniecību, vienlaikus samazinot elektronisko sakaru komersantiem un potenciālajiem galalietotājiem administratīvo slogu. Atbalstītie likuma grozījumi paredz, ka par elektronisko sakaru tīklu ierīkošanu, būvniecību vai pārvietošanu dzīvokļu īpašnieku kopības lēmuma pieņemšanu var organizēt pats elektronisko sakaru komersants aptaujas veidā.
Lai izstrādātu attīstību veicinošu elektronisko sakaru nozares politikas plānu, SM aicināja elektronisko sakaru nozares dalībniekus izteikt savus priekšlikumus par veicamajiem uzdevumiem, kā arī izvirzīt problēmas, kas būtu risināmas nozares politikas plāna darbības periodā.
Ministrija norāda, ka, aptaujājot nozares pārstāvjus par šķēršļiem, kas kavē elektronisko sakaru tīklu ierīkošanu daudzdzīvokļu mājās, kā piemērs tika minēta dzīvojamās mājas īpašnieku vai pārvaldnieku pasivitāte lēmuma par elektronisko sakaru tīkla ierīkošanu, būvniecību vai pārvietošanu organizēšanā. Tāpat dzīvokļu īpašnieki bieži neesot sasniedzami, dzīvokļi esot tukši vai ir izīrēti. Rezultātā cieš tie dzīvokļu īpašnieki, kuri vēlas pieeju elektroniskajiem sakariem vai vēlas to uzlabot.
SM vērš uzmanību, ka elektronisko sakaru tīkls var nodrošināt galalietotājam pakalpojumu tikai tajā gadījumā, ja tas ir savienots ar lietotāja galaiekārtu. Situācijā, kurā elektronisko sakaru komersants veic tīkla izbūvi un saskaņojums attiecībā uz zemes izmantošanu ir panākts, tīkla izbūvi nav lietderīgi turpināt, ja dzīvokļu īpašnieku viedokli nav praktiski iespējams noskaidrot.
Ministrija skaidro, ka elektronisko sakaru pakalpojumu izmantošanas nodrošināšanai galalietotājiem, elektronisko sakaru komersanti jau šobrīd reizēm ir spiesti uzņemties daļu iniciatīvas dzīvokļu īpašnieku viedokļa noskaidrošanā, meklējot veidus, kā saskaņot ar dzīvokļu īpašniekiem iekšējo inženiertīklu ierīkošanas un būvniecības projektus. Balsošanas rezultāts tiek noformēts kā aptaujas anketa.
Ja elektronisko sakaru komersants veiks dzīvokļu kopības lēmuma organizēšanu, pārvaldniekiem neradīsies papildu administratīvās izmaksas un no dzīvokļu īpašniekiem netiks prasīta papildu samaksa, jo elektronisko sakaru komersanti dzīvokļu kopības lēmuma organizēšanu veiks par saviem administratīvajiem un finanšu līdzekļiem.
SM skaidro, ka likuma grozījumi nepieciešams ne tikai, lai mazinātu elektronisko sakaru komersantiem un potenciālajiem galalietotājiem administratīvo slogu, bet it īpaši - lai aizsargātu dzīvokļu īpašnieku tiesības saņemt elektronisko sakaru komersantu sniegtos pakalpojumus un nodrošinātu tiesības personām ar invaliditāti saņemt universālo pakalpojumu.