Plūdi pagrabā: Rīcības plāns soli pa solim
Pagraba piepeša applūšana var radīt bezpalīdzības un panikas sajūtu. Lielais mitrums var bojāt ne ziemas krājumus, bet arī pagraba konstrukcijas, bet arī virszemes konstrukcijas, tādējādi saīsinot kopējo būves ekspluatācijas laiku. Šādas negaidītas problēmas nav nekas patīkams, taču tās ir samērā izplatītas. Kā rīkoties, ja pagrabs ir applūdis?
Uzreiz nedodies applūdušajā pagrabā
Applūdis pagrabs var nodarīt vairāk nekā tikai materiālo kaitējumu; tas var kaitēt arī tev pašam vai taviem ģimenes locekļiem. Pirms kaut ko dari, noteikti atslēdz pagrabā elektrisko strāvu, jo jebkuras elektroierīces, nonākot saskarē ar ūdeni, var kļūt bīstamas. Ja neesi pārliecināts, kur to atslēgt, pirms ieiešanas applūdušajā telpā telpā un darba sākšanas sazinies ar elektriķi.
Ūdens atsūknēšana
Kad ir atkal droši ieiet applūdušajā pagrabā, lai izpētītu problēmu un saglābtu elektroierīces vai citus priekšmetus, kam ūdens var nodarīt kaitējumu, ir pienācis laiks atbrīvoties no ūdens. Ja pagrabs ir applūdis, tajā nav ūdens sūkņa vai arī esošais sūknis, iespējams, nedarbojas, tāpēc tas jāpārbauda vai vajadzības gadījumā jāsagādā cits, un jāatsūknē ūdens. Viens no vienkāršākajiem ir ar pludiņa slēdzi aprīkots iegremdējams drenāžas sūknis. Atsūknēšana jāveic pēc iespējas ātrāk, jo mitra vide ir labvēlīga pelējuma sēnītei, kā arī var nodarīt bojājumus pašai ēkai.
Pagraba telpas žāvēšana
Pagrabs pats par sevi neizžūs. Ūdeni, ko no grīdas nav iespējams atsūknēt ar sūkni, jāuzslauka ar lupatu. Atstāj vaļā logus un durvis, lai telpā pēc iespējas labāk cirkulētu gaiss un tā izvēdinātos. Sagādā ventilatorus vai gaisa sausinātājus, lai atbrīvotos no liekā mitruma un samazinātu pelējuma veidošanās iespējas. Pelējums var radīt draudus veselībai. Katru dienu pēc applūšanas pārbaudi pagrabu: ja redzi, ka ir sācis veidoties pelējums, notīri šo vietu ar balinātāju un siltu ūdeni.
Applūšanas iemesla noteikšana
Pēc seku likvidēšanas jānoskaidro, kas applūšanu pagrabā izraisījis. Visai izplatīts iemesls ir lietavas vai straujš atkusnis, un tādējādi pagrabā ieplūst liels daudzums ūdens. Var gadīties, ka ir bojāta hidroizolācija, sienās vai grīdā ir plaisas vai nedarbojas ūdens sūknis. Problēmas var radīt arī gruntsūdens līmenis un pagraba novietojums. Ikvienā ēkā jābūt drenāžas un lietusūdens kanalizācijai, tomēr šīs sistēmas ne vienmēr iespējams ierīkot tā, lai ūdens pilnībā aizplūstu pašteces ceļā.
Hidroizolācija
Lai pilnībā pasargātu pagrabu no ūdens nelabvēlīgās ietekmes, būtu ieteicams veikt tā hidroizolāciju. Kad tas ir iespējams, ir ieteicams atrakt visas pagraba ārējās sienas līdz pat tā pamatiem. Kad tas paveikts, jānotīra sienas un jāpārbauda, vai tajās nav plaisu vai kādu citu vietu, pa kurām ūdens varētu iesūkties. Ja šādas problēmas pastāv, uz sienām var uzklāt hidrauliskā cementa slāni, lai apturētu caurplūdi. hidrauliskajam cementam sacietējot, tas izpletīsies un aizpildīs plaisas un tukšumus, samazinot ūdens caurplūdes iespējamību.
Jāņem vērā, ka mitrums var sūkties arī caur pagraba grīdu. Lai panāktu, ka pagrabs ir pietiekami sauss, zem tā grīdas jāierīko drenāžas sistēma ar izvadu, savukārt virs tās – drenējošs smilšu slānis, hidroizolācijas materiāls un plāna betona kārta.