Polimērbetons – pareizais materiāls lietus ūdens novadīšanas risinājumiem
Mainīgie vides apstākļi un pieaugošā satiksmes slodze pieprasa atbildīgāku ūdens resursu izmantošanu, kā arī efektīvākus ūdens savākšanas risinājumus ar dubultu mērķi – ne tikai pasargāt cilvēku no ūdens, bet arī aizsargāt pašu ūdeni.
Vien aptuveni 40 gadus sens, polimērbetons pieder pie jaunās paaudzes būvmateriāliem, kas nu jau iemantojis gana lielu popularitāti un tiek plaši izmantots. Salīdzinot ar cementbetonu vai stikla šķiedras betonu, polimērbetona lieces stiprība ir daudz augstākā – ar mazāku blīvumu un vieglāku svaru. Vēl vairāk, polimērbetonam piemīt augsta ķīmiskā izturība un tas ir absolūti ūdens necaurlaidīgs. Pateicoties šīm īpašībām, aizvien vairāk celtniecības elementu tiek ražoti no polimērbetona. To nevar uzskatīt par cementbetona aizstājēju, tomēr polimērbetona izmantošanai ir gan tehnisks, gan ekonomisks pamatojums. Pateicoties polimērbetona ilgajam lietderīgās izmantošanas laikam un iespējai to atkārtoti pārstrādāt, tas ir ilgtspējīgs un dabai draudzīgs risinājums.
Polimērbetona īpašības
Polimērbetons ir noturīgs pret visa veida laika apstākļiem. Tas var tik uzstādīts kā aukstos un mitros, tā arī karstos un sausos reģionos. Polimērbetons ir UV noturīgs, un tas nekorodē. Polimērbetons saglabā stabilitāti gaisa temperatūru diapazonā no -40 C līdz +100 C, kā arī ir noturīgs pret ķīmisko vielu iedarbību pat bez īpaša pārklājuma.
Šīs īpašības kombinācijā ar vieglo svaru padara polimērbetonu par ideālu materiālu lielākā gadījumā projektu. Vieglais svars ļauj samazināt transporta un uzstādīšanas izmaksas, minimizējot uzstādīšanas laiku un cilvēkresursus. Ja nepieciešams veikt risinājumu pielāgošanu, ir pieļaujama materiāla slīpēšana, apstrādāšana ar urbjmašīnu vai kalti, kā arī nepieciešamības gadījumā zāģēt to.
Ūdens novadīšanas risinājumi no polimērbetona
Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc ūdens novadīšanas risinājumu ražošanā tiek izmantots polimērbetons, ir ūdens necaurlaidība, ko nodrošina gludā un bezporainā materiāla virsma, kas uzlabo ūdens novadīšanas ātrumu, tajā pašā laikā mazinot netīrumu un gružu aizķeršanos kanālos, tādā veidā uzlabojot kanālu pašattīrīšanos.
Eiropas ražotāji polimērbetonu ūdens novadīšanas sistēmu ražošanā sāka izmantot pagājušā gadsimta 70. gados, izveidojot lietus ūdens novadīšanas sistēmas ar plašu izmantojumu, piemērotas gan privātmāju, gan publiskām un industriālām teritorijām. Tika radītas arī specifiskas ūdens novadīšanas sistēmas, piemēram, no sporta stadionu skrejceļiem. Šādas sistēmas kopš 1972. gada uzstādītas teju visos olimpisko spēļu stadionos.
Polimērbetona ražotāju uzdevums ir sekot visiem Eiropas standartiem. Saskaņā ar standartiem, ūdens novadīšanas kanāliem ir jāizpilda LVS EN1433 prasības. Ražotājiem ir jāpakļaujas stingrām iekšējām un ārējām kvalitātes vadības sistēmām, lai garantētu nevainojamu produkta kvalitāti.
Uz vietas vai rūpnīcā ražoti kanāli
Viens no iemesliem, kāpēc dot priekšroku rūpnīcā ražotajiem ūdens novadīšanas kanāliem pretstatā kanāliem, kas veidoti no cementbetona, neskaitot polimērbetona īpašības, ir kanālu slīpums, kas veidots kanāla iekšpusē. Lai arī kanālu apkopes regularitāte ir svarīgs faktors to ilgmūžībai, pateicoties kanālu U veida vai V veida šķērsgriezuma profila formai, kas nodrošina ideālu hidraulikas performanci, iespējams būtiski samazināt apkopes darbu biežumu.
Vēl viens faktors par labu polimērbetona kanālu izvēlei ir tas, ka papildus piederumi, kā galaslēgi, gružu ķērāji u.c., ir veidoti tieši konkrētai sistēmai un to elementi ir viegli un ātri uzstādāmi, samazinot izmaksas.
Svarīga ne tikai funkcionalitāte, bet arī estētiskā pievilcība
Sistēmās, kur kā kanālu pārsegs tiek izmantoti režģi, materiāli ir pielāgojami, vadoties gan no praktiskā, gan estētiskā viedokļa. Visplašāk ekonomisku apsvērumu dēļ tiek izmantoti ķeta režģi, kas ļauj nodrošināt augstu slodzes izturību, tomēr der atcerēties, ka ķeta risinājumiem ar laiku veidosies dabīga rūsas nokrāsa, kas neietekmē materiāla ilgmūžību, bet var radīt šķietami vizuālu defektu. Ja rūsas nokrāsas veidošanās ir traucējoša, tad ir vērts izvērtēt citu režģu materiālu izvēli. Bez ķeta režģiem ir pieejami arī cinkotā tērauda, nerūsējošā tērauda, kā arī plastikāta materiāli.
Industriālajās zonās svarīgs faktors režģu izvēlē ir praktiskums, drošība un funkcionalitāte, bet sabiedriskajās zonas, kas ir pilsētvides vizītkarte, – estētiskais faktors. Tāpēc ražotāji piedāvā plašu metālisko režģu rakstu dizaina klāstu atkarībā no konkrētās vietas arhitektoniskajām vajadzībām un īpatnībām. Tāpat tiek izstrādāti speciāli, konkrētam projektam paredzēti dizaina režģi.
Inovācijas un nepārtraukti uzlabojumi lietus ūdens novadīšanas risinājumu jomā ir izaugsmes un ilgtspējīgas attīstības pamats, un polimērbetons viennozīmīgi ir materiāls, kas spēj izpildīt aizvien pieaugošās industrijas nākotnes prasības.
SIA "ONNINEN" sadarbībā ar SIA "ACO Nordic"
SIA "ONNINEN"
Dzelzavas iela 124, Rīga
Tālr. 67819600
E-pasts: infolatvia@onninen.com
Tirdzniecības inženieris Miks Cīrulis
Tālr. 20244299
www.onninen.lv
Publicitātes foto