Praktiski padomi, kā atbrīvoties no tauku nosēdumiem virtuvē
Vai tev ir pazīstama sajūta, kad vēlies pagatavot kādu gardu ēdienu, taču, ieejot virtuvē un ieraugot ar taukiem aplipušo plīti, sienas un galda virsmu, zūd viss kulinārijas entuziasms? Virtuves uzkopšana ir laikietilpīgs un ne vienmēr vienkāršs process, tāpēc nereti tīrīšanas darbiem mēdz būt patiešām grūti saņemties. Jo ilgāk tauki krājas uz virtuves virsmām, veidojot arvien biezāku nosēdumu slāni, jo grūtāk ir no šādiem netīrumiem atbrīvoties. Tāpēc šajā rakstā sniegti daži ieteikumi, kā uzturēt virtuvē tīrību un ātri atbrīvoties no kaitinošajiem, lipīgajiem un eļļainajiem nosēdumiem uz mēbelēm, sadzīves tehnikas un sienām. Izvēloties piemērotāko metodi, uzkopšanas darbi vairs nesagādās tik lielas raizes, savukārt ēst gatavošanas process tīrā un kārtīgā virtuvē būs vienmēr patīkams.
Vienmēr turi pa rokai papīra dvieļus
Papīra dvieļi ir ērti un praktiski – ar to palīdzību tu vari notīrīt virtuves virsmas no taukiem, putekļiem un citiem netīrumiem vien dažu sekunžu laikā. Galvenais nosacījums – darīt to regulāri pēc katras ēst gatavošanas reizes. Svaigus netīrumus viegli vari notīrīt, nedaudz samitrinot papīra dvieli un ar to noslaukot netīro virsmu.
Sadzīves ķīmija
Tiesa, dažos gadījumos bez ķīmiskiem tīrīšanas līdzekļiem neiztikt. Tie ļauj operatīvi likvidēt virsmās ieēdušos taukus, pateicoties to sarežģītajam un agresīvajam sastāvam. Būtiski atcerēties – dažādām darba virsmām jāizvēlas atbilstošs tīrīšanas līdzeklis. Pērkot sastāvu, jānoskaidro, kādam materiālam to drīkst izmantot, pretējā gadījumā tu riskē sabojāt savu virtuves mēbeļu un sadzīves tehnikas izskatu.
Lai tīrīšanas līdzeklis iedarbotos pēc iespējas efektīvāk, netīrā virsma vispirms jāsamitrina ar siltu ūdeni. Tādējādi ieēdušies tauki nedaudz atmiekšķēsies un tos būs daudz vienkāršāk un ātrāk notīrīt. Nedaudz samitrini papīra dvieli ar siltu ūdeni, piespied to pie taukainās virsmas un atstāj uz piecām līdz 10 minūtēm. Pēc tam droši vari ķerties klāt tīrīšanas darbiem.
Atceries, lai arī sadzīves ķīmija ir efektīvākā metode cīņā ar netīrumiem, tā ir kaitīga cilvēka veselībai, tāpēc šādu līdzekļu izmantošanas laikā lieto gumijas cimdus un kārtīgi vēdini telpas.
Efektīvi tautas līdzekļi
Ja esi no tiem, kas neatbalsta ķīmisko sastāvu izmantošanu, tev noderēs dažas efektīvas tautas metodes. Tādējādi tu ne tikai ietaupīsi naudu uz dārgo ķīmisko līdzekļu rēķina, bet arī saudzēsi savu veselību, jo, kā zināms, izmantojot sadzīves ķīmiju, tu ieelpo tīrīšanas līdzekļos esošos kaitīgos izgarojumus, kas var izraisīt dažādus elpceļu iekaisumus, alerģiskas reakcijas un apdegumus.
Sinepju pulveris
Sinepju pulveris ir efektīvs tauku šķīdinātājs, ko var izmantot, lai attīrītu izlietni, ledusskapi, plīti un virtuves mēbeles (tikai tās, kurām ir aizsargpārklājums). Mēbelēm no dabīgā koka šāds līdzeklis nebūs piemērots. Samitrini netīro virsmu ar siltu ūdeni, uzber nedaudz sinepju pulvera, tad noslauki virsmu ar tīru un sausu papīra dvieli. Sinepju pulvera atliekas noņem ar siltā ūdenī samērcētu sūklīti vai lupatiņu.
Ziepju un sodas šķīdums
Ziepju un sodas šķīdums ir ātrākais un pieejamākais paņēmiens, kā attīrīt traukus un sadzīves tehniku. Sarīvē nelielu saimniecības ziepju gabaliņu uz rupjās rīves un izšķīdini to siltā ūdenī, līdz izveidojas putas. Nomazgā netīrās virsmas ar iegūto šķīdumu un uzber nedaudz sodas. Paberzē ar sūklīti un atstāj sodu iedarboties uz 20 minūtēm. Visbeidzot nomazgā virsmas ar mitru un tīru sūkli un noslauki ar papīra salvetēm. Neizmanto sodu glancētām un lakotām virsmām, jo uz tām var palikt skrāpējumi.
Soda un augu eļļa
Soda apvienojumā ar augu eļļu ir piemērota koka mēbeļu un citu koka virsmu tīrīšanai. Sajauc augu eļļu un sodu proporcijās 1:2 un iegūto maisījumu uzklāj uz netīrajām vietām. Tad viegli noberzē virsmas ar mīkstu birstīti. Atstāj sodas un eļļas maisījumu iedarboties uz 10 minūtēm, tad noslauki ar mitru lupatiņu un nosusini ar papīra salvetēm. Šāds līdzeklis nekaitēs koka virsmām un neatstās uz tām skrāpējumus.
Amonjaka un ūdens šķīdums
Amonjaka šķīdumu var izmantot, lai attīrītu plastmasas vai glancētās virtuves mēbeļu virsmas no tauku nosēdumiem. Izšķīdini vienu ēdamkaroti amonjaka vienā litrā ūdens un uzklāj iegūto līdzekli uz taukainajām virsmām. Pēc tam noņem šķīdumu ar mīkstu lupatiņu un virsmu nosusini.
Etiķa un amonjaka šķīdums
Etiķa un amonjaka šķīdums ir universāls līdzeklis, kas ļauj attīrīt un dezinficēt gan virtuves mēbeles un tehniku, gan traukus. Lai pagatavotu šķīdumu, sajauc ūdeni, etiķi un amonjaku proporcijās 2:1:1. Papildus pievieno jebkuru ēterisko eļļu tējkarotes trešdaļas daudzumā un apstrādā ar līdzekli netīrās virsmas. Atstāj šķīdumu iedarboties uz 15 minūtēm un atliekas nomazgā ar mitru lupatiņu vai sūkli. Amonjaka un etiķa šķīdums notīrīs taukainos pleķus un netīrumus, likvidēs baktērijas un sēnīti, savukārt ēteriskā eļļa mazinās līdzekļa aso smaku un piešķirs telpai vieglu, patīkamu aromātu.
Etiķis un citrona sula
Etiķis ļauj cīnīties ar īpaši sarežģītiem netīrumiem. Sajauc glāzē vienu ceturtdaļu etiķa ar nelielu daudzumu citrona sulas, lai pēc virtuves uzkopšanas telpā saglabātos patīkams citrusa aromāts. Uzklāj šķīdumu uz pleķiem, atstāj uz kādu laiku iedarboties un pēc tam notīri to ar sūklīti.
Citrona sula un soda
Vēl viens palīgs cīņā ar taukainiem pleķiem ir citrons. Taukus, kas palikuši cepeškrāsnī pēc ēdiena pagatavošanas, var notīrīt ar citrona sulas un sodas maisījumu. Uzsmidzini ar pulverizatoru citrona sulu uz taukainās virsmas, uzber nedaudz sodas un, kad veidosies tauku kunkuļi, noņem tos ar papīra salvešu palīdzību.
Ūdeņraža pārskābe
No taukainiem netīrumiem cieš ne tikai virtuves mēbeles un sadzīves tehnika, bet arī trauki. Īpaši sarežģīti ir likvidēt netīrumus no cepšanas paplātes. Atvieglot šo uzdevumu var palīdzēt ūdeņraža pārskābe. Nelielam ūdeņraža pārskābes daudzumam pievieno sodu, līdz izveidojas krēmveida konsistence. Iegūto maisījumu uzklāj uz paplātes, atstāj iedarboties ne mazāk kā uz pusstundu. Ar birstītes palīdzību noņem tauku atliekas un nomazgā paplāti ar tīru ūdeni.