Praktiskie Padomi: Dūmvadu tīrīšana
Skurstenis jeb dūmenis mājā pilda divas svarīgākās funkcijas: apkures dūmgāzu novadīšanu un gaisa apmaiņu (ja dūmenī paredzēts arī ventilācijas kanāls). Dūmvadu regulāra tīrīšana ir svarīga ne tikai tā efektivitātes palielināšanai un kalpošanas laika paildzināšanai, bet arī mājinieku drošībai.
Kādam jābūt skurstenim?
Arī tad, ja mājā plānojat elektrisko apkuri, projektējot ēku, ietei¬cams paredzēt vietu skurstenim. Jo laika gaitā var rasties vēlē¬ša¬nās papildināt vai mainīt apkures veidu, un tad ēkas pārplā¬no¬šana, sienu un jumta konstrukciju pārbūve izmaksās daudz dārgāk. Skurstenis ir daļa no ēkas koptēla, tāpēc ir vērts piedomāt pie tā ārējā veidola.
Skursteņa spēja aizvadīt dūmus ir tieši saistīta ar tā šķērsgriezumu. Parasti centrālapkures katlam vai kamīnam dūmu kanāla izmērs ir 25x25 cm, krāsnij un malkas plītij – 25x15 cm, ventilācijai – 15x15 cm. Veidojot mazāka šķērsgriezuma kanālus (cukas), pasliktinās velkme – krāsni vai kamīnu grūti iekurt, dūmus sit atpakaļ. Skurstenim var būt viens vai vairāki dūmu un ventilācijas kanāli – atkarībā no vajadzības.
Nelielām ēkām, piemēram, pirtīm, atsevišķs ventilācijas kanāls nav nepieciešams – tā funkciju pilda dūmu kanāls (kurinot krāsni, ventilācijas aizbīdni aizver).
Jo garāks dūmenis, jo labāka velkme. Minimālais augstums: 0,7 m virs jumta kores. Skursteņa galu ieteicams nosegt ar jumtiņu, lai tajā neiekļūst nokrišņi. Jumtiņa augstums 15 cm. Jebkura materiāla dūmenis jumta segumā nostiprināms ar metāla (skārda) plāksnēm, kas neļaus lietus un sniega ūdenim gar skursteni iekļūt jumta konstrukcijā.
Lai nodrošinātos pret ugunsnelaimi, starpstāvu pārsegumos jābūt efektīvai siltumizolācijai, izmantojot īpašus karstumizturīgus materiālus. Attālums līdz degošām konstrukcijām mūrētam skurstenim – ne mazāk kā 0,38 m, šamota skurstenim – 0,16 m.
No kā būvēt skursteni?
Iespējami četru veidu skursteņi – mūrēti, izgatavoti no metāla, kombinēti (metāla oderējums plus ķieģeļi) vai veidoti no moduļblokiem. Ja ēku apkurinās ar malkas krāsnīm, skursteni var mūrēt no ķieģeļiem. Turpretī, ja paredzēta centrālapkure ar modernu apkures katlu, ekonomisku krāsni, vai kamīnu, vajadzīgs metāla vai šamota moduļveida skurstenis. Kompromisa variants – ķieģeļu skurstenis ar metāla oderi.
Mūra (ķieģeļu) skurstenis ir tipisks lauku mājas atribūts. Pareizi uzmūrēts, tas var kalpot ēkas mūžu un, papildināts ar mūsdienīgiem uzlabojumiem, varētu būt ideālais risinājums lauku mājā. Taču ķieģeļu skurstenis ir smags (1 m sver vairāk nekā 200 kg), tāpēc tam jābalstās uz drošas pamatnes – speciāli izveidotas betonētas skursteņa pamata pēdas, kas balstās uz grunts.
Dūmeņus mūrē tikai no speciālajiem dūmeņu ķieģeļiem, skursteņgalvas veidošanai (daļa virs jumta) jāliek īpaši sala un mitruma izturīgie dūmvadu ķieģeļi, nekādā gadījumā nedrīkst lietot silikātķieģeļus vai caurumotos māla ķieģeļus. Vietās, kur skurstenim pievieno apkures ierīces, liekami speciālie karstumizturīgie ķieģeļi.
Mūrēta skursteņa trūkums ir tas, ka tam ir darbietilpīga ierīkošana. Turklāt, tam ir ļoti liels svars un tas ir jūtīgs pret kondensāta iedarbību. Tāpat šāds dūmvads aizņem salīdzinoši lielu vietu, kā arī tā izbūvei nepieciešams piesaistīt profesionāli.
Izolēts metāla dūmenis sastāv no nerūsējoša tērauda iekšējās un nerūsējoša vai cinkota tērauda ārējās čaulas, kurai vidū iestrādāta karstumizturīga siltumizolācija. Daļām, kas atrodas ēkas ārpusē, ārējā kārtā ir pret atmosfēras iedarbību aizsargāts tērauds. Daļu virs jumta noformē ar ēkas arhitektūrai atbilstošu skursteņgalvu.
Metāla dūmenis ir viegli un ātri montējams (turklāt to var samontēt paša spēkiem, nepiesaistot profesionāļus), un tam ir unikālā izmantošana. Turklāt, metāla dūmenim ir laba vilkme (tādēļ, ka tas ātri sasilst), tas iztur augstu temperatūru un kondensāts nerada skursteņa bojājumus. Tā kā metāla skurstenim ir mazs svars, to var ierīkot arī ēkas augšējā stāvā vai bēniņos. Tomēr šāds skurstenis laika gaitā var mainīt formu un locīties.
Šamota dūmenim ir trīs slāņi – keramzītbetona moduļbloks, minerālvate un šamota dūmkanāls. Dūmeņa virsmu var apmest, apmūrēt, flīzēt, krāsot, apšūt ar skārdu vai karstumizturīgo ģipškartonu. Šamota dūmenis ir viegls, vienkārši un samērā ērti montējams, un izturīgs pret skābju iedarbību. Turklāt tam ir laba velkme arī tad, ja dūmgāzes ir atdzisušas.
Kombinēts dūmenis apvieno metāla un ķieģeļu dūmeņa labās īpašības. Ķīmisku procesu rezultātā uz mūrēta skursteņa iekšējās virsmas veidojas skābes, kas bojā mūrjavu un ķieģeļus, tāpēc ar laiku skurstenis kļūst ugunsnedrošs. Šis process notiek neatkarīgi no tā, vai kurināšanai lieto šķidro kurināmo, gāzi vai jebkādu cieto kurināmo. Metāla oderējums pasargā skursteni no skābēm, jo kondensāts veidojas uz metāla čaulas iekšējās sieniņas un ar mūri nekontaktējas.
Kad dūmvadam nepieciešama tīrīšana?
Visskaidrākā pazīme tam, ka skurstenim nepieciešama tīrīšana, ir tas, ka skurstenis sāk dūmot. Tāpat novērojams tas, ka skurstenim samazinās vilkme, tā kļūst vājāka, tādēļ, ka skurstenī ir sakrājušies sodrēji, vai arī vecos skursteņos ir sagāzušies nelieli būves gabaliņi (ķieģeļi, java utt.).
Ļoti svarīgi , lai skurstenis tiktu tīrīts regulāri – vismaz vienu līdz divas reizes gadā parastajām krāsnīm un kamīniem, bet ilgdedzes krāsnīm vēl biežāk. Labāk iztīrīt skursteni regulāri, nevis gaidīt kādas pazīmes tam, ka dūmenis ir jau pamatīgi aizsūbējis.
Ieteikumi dūmvada kopšanai
Pats svarīgākais dūmvada kopšanas aspekts ir jau pieminētā skursteņa regulārā tīrīšana, kas ir ne vien vēlama, bet arī vitāli nepieciešama labai dūmvada darbībai un drošības noteikumu ievērošanai.
Tāpat var izmantot tautas metodes skursteņa attīrīšanai. Viena no metodēm ir apses koka malkas kurināšana ik pēc laika. Apses koka malka gan nerada tik lielu siltuma atdevi kā citu koku malkas, bet tās dūmi tīra dūmvadu.
Ja nevēlaties izmantot tautas metodes, veikalos pieejami arī mūsdienīgāki skursteņu tīrīšanas līdzekļi. Piemēram, izmantojot ķimikālijas, kas uzbērtas kurināmajam un sadegot tīra skur¬steni. Tāpat veikalos ir pieejamas dažādas mākslīgās malkas pagales, kas jāatstāj uz karstām oglēm, lai sadegot tās attīrītu dūmvadu. Pieejami vēl daudzi citi ķīmiskie skursteņu tīrīšanas līdzekļi.
Lai nepieļautu to, ka ēkā notiek ugunsnelaime, jāparūpējas par to, lai dūmvadā nebūtu plaisas vai spraugas – tās visas rūpīgi jāaizpilda ar javu. Speciālisti iesaka skursteni apmest un atstāt gaišā krāsā, lai gadījumā, ja dūmvadā parādās kāda sprauga, to uzreiz varētu viegli pamanīt pēc tumšajām sodrēju pēdām.
Dūmvada tīrīšana mājas apstākļos
Profesionāļi iesaka dūmvada tīrīšanu labāk uzticēt pieredzējušiem speciālistiem, kas gan rūpīgi iztīrīs skursteni, gan pārliecināsies par darba rezultātu un drošu tālāku dūmvada ekspluatāciju. Cilvēkam, kas nav speciālists, var neizdoties dūmvadu iztīrīt pietiekami labi, atstājot skurstenī sodrējus un citus netīrumus, kā rezultātā var rasties dažādas problēmas.
Ja tomēr esat nolēmis dūmvada tīrīšanu veikt pats, nepieciešams ievērot dažus priekšnoteikumus veiksmīgam rezultātam.
Parasti mājas apstākļos skursteņus mēdz tīrīt mehāniski – ar metāla slotu. Slotas izmērs ir atkarīgs no skursteņa formas, lieluma un diametra. Slotai jāpiesien metāla bumba vai svārsts, kas raus slotu uz leju un palīdzēs tīrīt dūmvadu. Tāpat nepieciešama attiecīga garuma aukla, kas būtu derīga visā skursteņa garumā.
1. solis. Pārliecinieties, ka sildierīce (krāsns, kamīns utt.) nedarbojas un nav uzkarsusi.
2. solis. Jāizņem aizbīdnis (ja tāds ir), kas savieno kurtuvi ar dūmvadu.
3. solis. Jāsagatavo tīrīšanas rīks. Jau iepriekš minētajai metāla slotai jāpiestiprina metāla bumba un aukla.
4. solis. Metāla slotas galu ielieciet skurstenī un laidiet to dūmvadā – uz augšu un uz leju. Tas jādara pilnā dūmvada garumā tik ilgi, līdz visi sodrēji ir notīrīti un vairs nebirst kurtuvē. Kad dūmvads ir tīrs – izņemiet tīrīšanas rīku.
5. solis. Iztīriet kurtuvi no tur sabirušajiem netīrumiem, pelniem un sodrējiem.
6. solis. Novietojiet atpakaļ aizbīdni (ja tāds ir), kas savieno kurtuvi ar dūmvadu. Nomazgājiet tīrīšanas rīku.
Raksts tapis sadarbībā ar SIA "Falkors I.A.U.", SIA"Skursteņmeistars" darbu vadītāju Mārtiņu Brūniņu un skursteņslaucītāju Vari Vilcānu.