Praktiskie Padomi: Durvju ielikšana un drošības pamatnosacījumi
Drošība dzīvoklī vai mājā ir ļoti būtiska un, cenšoties mājvietu padarīt mazāk pieejamu zagļiem, vispirms tiek domāts par durvīm un slēdzenēm. Esam pieraduši pie tā, ka durvīm ne tik svarīgs ir dizains, bet arī piedāvātā drošības sajūta, lai, esot mājās vai ārpus tās, būtu mazāk uztraukumu.
Tomēr mūsdienās jaunā dizaineru paaudze aicina atvadīties no pelēcīgajām un vienveidīgajām dzīvokļu vai ēku durvīm, piedāvājot jaunus, personalizētus un krāsainus drošos risinājumus, kas kļūst par acij tīkamu interjera vai eksterjera sastāvdaļu, tai pat laikā saglabājot drošības funkciju.
Taču, pirms runājam par estētisko baudījumu, ir svarīgi, lai durvis būtu drošas un pasargātu no zagļu ielaušanās, lai tās būtu trokšņus necaurlaidīgas, termoizturīgas, ūdensizturīgas, kā arī izturīgas pret vēju un ugunsdrošas. Neapšaubāmi, viena no svarīgākajām lietām – lai durvis nevarētu uzlauzt un dzīvoklī nevarētu iekļūt zagļi, tomēr arī pārējie kritēriji ir gana svarīgi, lai mājoklī varētu justies komfortabli.
Durvju drošības pamatnosacījumi
Drošība pret mehāniskiem bojājumiem, tostarp uzlaušanu, skaņas izolācija un ugunsdrošība – tie ir pamatnosacījumi labām dzīvokļa ārdurvīm.
Ievērojot potenciālo īpašnieku intereses, pasūtītāji visai bieži mēdz konsultēties ar VUGD pārstāvjiem, vai konkrētajā objektā ir nepieciešamas ugunsdrošās durvis. Atbilde lielākoties ir, ka objekta būvnieki var rīkoties pēc saviem ieskatiem. Kā apgalvo durvju ražotāju pārstāvji, daļā jauno daudzdzīvokļu namu tomēr tiek liktas atbilstoši sertificētas ugunsdrošās durvis.
Durvju mehāniskā drošība ir gan durvju konstrukcijas drošība (vērtnei jābūt izturīgai pret vertikālu un horizontālu mehānisko iedarbību), gan izmantotā furnitūra. Drošību uzlabo dažādi papildus aprīkoju¬mi – lielākoties elektroniskās kontroles un vadības sistēmas.
Speciālisti uzsver – jo augstāka durvju drošības pakāpe, jo ilgāks laiks nelūgtajiem viesiem vajadzīgs durvju vardarbīgai atvēršanai. Nereti, sastopoties ar durvīm, kas aprīkotas ar drošu furnitūru, nelūgtie viesi pat atsakās no ieceres ielauzties svešā īpašumā.
Estētiski un droši durvju risinājumi
Ņemot vērā minētos drošības kritērijus, durvju dizaineri ir izstrādājuši un piedāvā estētiskus drošos risinājumus:
Plānās durvis
To biezums – tikai 57 milimetri. Tās aprīkotas ar drošu slēdzeni, taču, pateicoties to vieglumam, drīzāk atgādina iekštelpu durvis.
Uzņēmums "Fichet" piedāvā durvis ar drošu slēdzeni, kuras atveras automātiski, pateicoties īpaši izstrādātai sistēmai. Tai pat laikā durvis ir aprīkotas ar tādu slēdzeni, kurai sarežģīti izveidot dublikātu. Slēdzene ir ļoti izturīga pret mēģinājumiem to uzlauzt pat gadījumos, ja zagļi ir ļoti pieredzējuši.
Metāla durvis
Priekšstats, ka šīs durvis ir drošas un neuzlaužamas, ir maldīgs. Durvju izgatavotāju uzņēmumu pārstāvji atzīst, ka metāla durvis paredzētas cilvēka psiholoģiskajam komfortam. Nav konstatēts neviens gadījums, kad dzīvokļu apzadzēji būtu centušies sazāģēt metāla durvis, tieši pretēji – profesionālie zagļi izmanto iespēju atvērt durvis, atmūķējot slēdzeni, jo metāla durvīs izmantotās slēdzenes vairākumā gadījumu ir tik vienkāršas, ka nelūgtajam viesim pietiek ar pāris sekundēm, lai tās atvērtu.
Koka durvis
No drošības viedokļa koks kā materiāls ir ļoti piemērots. Ražotāji piedāvā visplašāko dzīvokļu koka durvju izvēli. To vērtnes nav viendabīgi masīvas, bet veidotas no vairākām kārtām, katrai no tām ir savas funkcijas. Vērtnes iekšpusē tiek ievietots siltumizolācijas materiāls, kas vienlaikus aiztur arī skaņu. Šim nolūkam izmanto 20-25 mm biezu minerālvati vai putu polistirolu. Lai paaugstinātu koka durvju drošību, ražotāji izmanto dažādus paņēmienus:
• Koka durvju vērtnē iestrādā metāla loksnes, padarot tās savā ziņā līdzīgas metāla durvīm.
• Nesazāģējams koka durvju modelis, kura vērtnē ik pēc sep¬tiņiem centimetriem tiek iestrādāti divi nerūsošā metāla stie¬ņi, kas, ja tiem pieskaras, sāk rotēt viens ap otru. Ņemot vērā, ka tās ir krietni smagākas, to stiprināšanai izmanto metāla kārbu.
• Ugunsdrošās koka durvis tirgū vairs nav nekāds jaunums. To izgatavošanas princips balstās uz degšanu neveicinošu materiālu izmantošanu. Gan vērtnes pildījumā, gan apdarē tiek izmantoti sertificēti materiāli, kas nodrošina durvju izturību ugunsgrēka gadījumā attiecīgi 30, 45, 90 un vairāk minūtes.
Furnitūras nozīme
Dzīvokļos ieliktās durvis ir gatavas lietošanai, ja tās ir aprīkotas ar visu nepieciešamo furnitūru un atbilstošām drošības iekārtām. Jautājums tikai, cik kvalitatīvi izstrādājumi tiek izmantoti. Nav noslēpums, ka pat visaugstākās kvalitātes durvis būs nieka vērtas, ja tām tiks uzlikta lēta, mazpazīstamu ražotāju furnitūra.
Būtiskākā furnitūras daļa ir durvju slēgšanas sistēma. Lielākoties, pasūtot durvis daudzdzīvokļu projektiem, durvju izgatavotājs nodrošina arī atbilstošas slēdzenes montāžu.
Slēdzenes izvēles pamatkritēriji:
• Slēdzenes izturība pret atmūķēšanu jeb manipulācijām ar slēdzenes profilcilindru. Jo vienkāršāks cilindra mehānisms, jo ātrāka durvju atvēršana.
• Būtiska loma ir slēdzenes bultai jeb rīģelim, kam izbīdītā stāvoklī jādod maksimāla drošība. Svarīgākie parametri ir bultas izbīdījums (vismaz 20 mm), izturība pret atpakaļiedzīšanu un šķērsspiedienu, kā arī priekšplāksnes stiprība.
• Slēdzenei aizsardzību nodrošina cilindrs, tādēļ nedrīkst pieļaut tā izvilkšanu no slēdzenes.
Durvju aprīkojuma izturību pret mehānisku uzlaušanu nosaka EN 1303 klasifikācija, kas paredz septiņas drošības klases. Dzīvokļiem piemērotākās ir slēdzenes, kas atbilst trim no šīm klasēm. EN 2. klase ir zemākais drošības līmenis, ko sniedz standarta cilindru gredzeni. EN 3. klase piedāvā paaugstinātas izturības cilindru gredzenus, bet EN 5. klasē ietilpst īpaši izturīgi cilindru gredzeni, kas spēj nodrošināt augstāko pret uzlaušanas līmeni.
Kvalitatīvai slēdzenei un atslēgai nav iespējams izgatavot nelegālas kopijas. Vēl vairāk – ir atslēgas, kurām tiek izgatavotas speciālas pases jeb kodu kartes, kas tiek nodotas konkrēta īpašnieka rīcībā. Nepieciešamības gadījumā, vadoties pēc koda, dažu minūšu laikā tiek izgatavota jauna atslēga.
Līdztekus kvalitatīvai slēdzenei durvis jāaprīko ar drošām eņģēm, kuru skaits atkarīgs no durvju svara, nevis gabarītiem. Būtiski, lai durvis nebūtu iespējams izcelt no eņģēm, ko, piemēram, nodrošina pret izcelšanas tapas, ko iemontē eņģu tuvumā.
Durvju ielikšana
Speciālisti iesaka durvju montāžas darbus atstāt profesionāļu rokās, jo nekvalitatīva durvju ielikšana, kā arī montāžas kļūdas, ko var pieļaut neprofesionālis, var būtiski kaitēt durvju tehniskajai konstrukcijai vai pat neatgriezeniski to bojāt.
Ja tomēr esiet nolēmis durvju montāžu veikt pats, ievērojot visus pareizas durvju ielikšanas priekšnoteikumus, mājas apstākļos durvju montāžu iespējams veikt pāris stundu laikā.
Durvju montāžu ieteicams veikt pēc remonta apdares pilnīgas pabeigšanas. Tas jādara, lai panāktu precīzu durvju ielikšanu – piemēram, ja durvis tiek ieliktas pirms grīdas apdares veikšanas, var izrādīties, ka grīdas virsma ir pārāk augsta, traucējot durvju atvēršanai un aizvēršanai. Turklāt nepabeigti remontdarbi (apmetuma mešana, flīzēšana, santehnikas uzstādīšana utt.) rada sarežģījumus kvalitatīvā durvju montāžā un tālākā ekspluatācijā, jo šādās telpās novērojams pastiprināts mitrums, kas kaitē durvīm. Tāpat arī dažādu būvmateriālu nešanas laikā durvis var tikt sabojātas.
1.posms. Jāveic veco durvju demontāža. To var darīt, sazāģējot veco durvju rāmi un tad to izvācot no durvju ailas.
2.posms. Nepieciešams pārliecināties par durvju komplektāciju (vai ir visas nepieciešamās detaļas un darbarīki), kā arī jāpārbauda durvju atbilstība durvju ailai (vai durvis nav par platu vai lielu, vai arī par īstu vai šauru durvju ailai), jo durvju ailai jābūt nedaudz lielākai, nekā durvju rāmim. Tāpat jāpārliecinās par durvju tehnisko stāvokli – vai durvis ir taisnas, nav izliekušās utt.
3.posms. Nepieciešams salikt durvju kārbu. To dara uz taisnas, gludas virsmas – piemēram, galda vai grīdas. Kārbas salikšana jāveic rūpīgi un precīzi, nepieļaujot nobīdes.
4.posms. Sagatavotā durvju kārba jāievieto durvju ailē. Kārba jānostiprina ar ķīļu palīdzību. Tas jādara rūpīgi, lai nepieļautu novirzi no vertikālā stāvokļa, izmantojot līmeņrādi. No visām kārbas malām jāpaliek nelielai atstarpei līdz durvju ailas malām.
5.posms. Durvju vērtne jāieliek eņģēs. Jāpārliecinās par to, ka durvis ievietotas precīzi, tās veras labi un atrodas taisnā pozīcijā visā to garumā. Aizvērtā stāvoklī spraugai starp durvīm un sienu jābūt vienādai visā durvju garumā. Neprecizitātes jānovērš.
6.posms. Durvju apmali nepieciešams pieskrūvēt pie sienas, izurbjot caurumus skrūvju vietām (Kārbu durvju ailē var galēji iestiprināt arī izmantojot tikai montāžas putas, bet šāds stiprinājuma veids nav noturīgs un pie intensīvas lietošanas var sākt šķiebties). Urbuma caurumi jāveido apmales vidū. Izmantojot skrūves, apmali piestirpina sienai. Pirmo stiprina to kārbas daļu, kurā atrodas enģes. Pēcāk, izmantojot līmeņrādi, novērš visas neprecizitātes, kas radušās skrūvēšanas procesā.
7.posms. Spraugas starp kārbu un durvju ailu aizpilda ar montāžas putām un ļauj tām sacietēt (putu sacietēšanas ilgums norādīts uz iepakojuma, jo dažādu firmu izstrādājumiem tie var atšķirties). Montāžas putu pildīšanu vislabāk veikt ar speciālu aprīkojumu, kas ļauj regulēt putu biezumu un daudzumu (tas ļaus izvairīties no smērējumiem un montāžas putu radītiem vizuāliem defektiem). Pēc putu sacietēšanas, ja nepieciešams, jānogriež liekās putu daļas, izmantojot asu nazi.
8.posms. Jāveic durvju apdares darbi. Durvju apdares detaļas jānogriež atbilstošā garumā un jāpiestiprina pie durvju rāmja, izmantojot, piemēram, dekoratīvās naglas vai montāžas līmi. Apdares apmalēm galus nogriež 45 grādu leņķī, veidojot vizuāli pievilcīgu salaiduma vietu.
9.posms. Visbeidzot jāpieskrūvē vēlamais durvju rokturis un slēdzene.
Raksta sagatavošanai izmantoti būvniecības portālā abc.lv
publicētie raksti un ekspertu sagatavotie ieteikumi.