Praktiskie Padomi: Kā atjaunot vecās tapetes?
Tapetes pavisam noteikti nevar nosaukt par pašu izturīgāko sienu apdares veidu. Agrāk vai vēlāk pat visaugstākās kvalitātes tapetes var kļūt nobružātas, netīras no pirkstu nospiedumiem vai bērnu zīmējumiem, kā arī laika gaitā tās var sākt līmēties nost. Ja uz atsevišķām tapešu vietām ir parādījušies defekti, nesteidzies sākt remontēt visu istabu uzreiz. Pastāv vairāki veidi, kā pašiem atjaunot vecās tapetes, neveicot remontu un nepārlīmējot tapetes atkārtoti.
Atlīmējies stūris vai šuvju vieta
Autors: tapetes1
Tā ir viena no biežāk sastopamajām veco tapešu problēmām, ar ko tikt galā ir pavisam vienkārši.
• Izmanto PVA līmi, ar kuras palīdzību uzmanīgi pielīmē atlīmējušos stūrīti vai uzklāj plaisā starp tapešu loksnēm. Līmi ir nepieciešams uzklāt gan uz tapetes, gan arī uz sienas, kas atrodas zem tās, un pēc tam cieši saspiest kopā;
• Izmanto speciālu remonta līmi. To var iegādāties būvniecības veikalos, un tai parasti ir šaurs dozators, ar kura palīdzību ir iespējams ērti uzklāt līmi vietā, kur tapešu lokšņu savienojuma vieta ir atlīmējusies;
• Ja tapetes sākušas pamatīgi līmēties nost, rūpīgi uzklāj uz sienas iekšdarbu grunti, bet uz loksnes – līmi. Tad ar ruļļa palīdzību piespied to cieši pie sienas. Svarīgākais ir nepieļaut burbuļu rašanos un izmantot kvalitatīvu līmi, lai tapetes būtu droši pielīmētas pie sienas.
Parādījies pelējums
Pelējuma parādīšanās liecina par augstu mitruma līmeni dzīvoklī vai mājā, kā arī sliktu ventilāciju. Ja melnie plankumi ir parādījušies uz tapetēm – visbiežāk uz loksnes kādā no istabas stūriem –, tad šo loksni vajadzēs uzmanīgi noplēst nost. Pēc tam virsma ir ļoti rūpīgi jāapstrādā ar pretpelējuma līdzekļiem, piemēram, amonjaku, balinātāju, ūdeņraža peroksīdu. Melnos plankumus uz sienas iepriekš var nokasīt ar lāpstiņu. Tikai pēc šādas dubultas sienas apstrādes un pilnīgas tās izžūšanas varēs sākt līmēt tapeti. Turklāt būs nepieciešams izmantot antibakteriālu grunti un līmi.
Ja nav palikušas vecās tapetes, bet ar pelējumu bojātā loksne jāmet ārā, neuztraucies! Vienkārši iegādājies tapešu rulli, kas vislabāk atbilst esošo tapešu rakstam, vai izmanto pavisam citas tapetes, kas sniegs īpašu akcentu tavam mājoklim.
Parādījušies taukaini pleķi
Šī ir ļoti izplatīta problēma virtuvē, taču arī citās istabās tas nav nekas neparasts. Noņemt taukainus traipus no tapetēm var dažādos veidos.
• Pārklāj traipu ar papīra salveti un sāc gludināt šo vietu ar gludekli. Papīra salvete absorbēs taukus;
• Ja tev ir mazgājamās tapetes, tad noslauki traipu ar mīkstu sūkli un dažiem pilieniem trauku mazgāšanas līdzekļa, kas lieliski tiks galā ar taukiem;
• Izšķīdini cieti līdz putras stāvoklim un uzklāj uz traipa. Kad ciete izžūs – noņem to ar sukas palīdzību;
• Ar mīkstu drāniņu notīri virsmu ar benzīnu – tas palīdzēs attaukot tapeti. Pēc tam neaizmirsti izvēdināt telpas!
Citi traipi un zīmējumi uz tapetēm
Autors: tapetes4
Bērniem ļoti patīk zīmēt uz tapetēm, taču arī ar šo problēmu var vienkārši tikt galā, nepārlīmējot sazīmētās tapetes.
• Ar lodīšu pildspalvas zīmējumiem tiks galā citronskābe un amonjaks;
• Nodzēst visdažādākos uzrakstus palīdzēs mīksts sūklis ar sodu, taču ir jāizvairās no pārlieku stipras beršanas, lai nesabojātu tapetes;
• Tapetes, kas piemērotas krāsošanai, var vienkārši pārkrāsot traipa vai zīmējuma krāsā;
• Izturīgas tapetes no kompaktā vinila var tīrīt ar rupju suku;
• Ja ir palikušas pāri vecās tapetes, vietu ar zīmējumu vai traipu var uzmanīgi izgriezt un vietā uzlīmēt jaunu tapetes gabalu.
Pirkstu nospiedumi un nobružājums
Autors: tapetes5
Pirkstu nospiedumus no tapetēm var vienkārši noņemt ar bezkrāsainas, mīkstas dzēšgumijas palīdzību, taču nobružājums ir daudz sarežģītāka problēma. Tikt galā ar to palīdzēs vinila uzlīme vai kāda cita dekoratīva uzlīme. Ar šādu uzlīmju palīdzību tu varēsi noslēpt nepievilcīgās vietas un iegūt pavisam jaunu istabas izskatu.