Praktiskie Padomi: Kā salabot plaisas griestos?
Laika gaitā praktiski visās mājās veidojas defekti – ēkai sēžoties vai materiāliem žūstot, pēc kāda laika griestos un sienās var parādīties arī plaisas, kas vairumā gadījumu neliecina par dziļāku problēmu. Bet dažas plaisas, it īpaši tās, kas ir platākas par trīs milimetriem, var signalizēt par konstrukcijas problēmām. Plaisas formas, lieluma un atrašanās vietas izpēte var sniegt ieskatu iespējamajos cēloņos un risinājumos.
Griestu plaisu cēloņi un to novēršana
1. Smalka, taisna plaisa griestos var norādīt uz nekvalitatīvi aplīmētu salaiduma vietu.
Autors: plaisas_griestos1
Ja ticis izmantots nepietiekams špakteles daudzums, šuvju lente nav kārtīgi pielipusi savienojuma vietai. Rezultātā var pamanīt taisnu "plaisu" gar atlipušās lentes malu.
Risinājums: Ja plaisa ir ļoti maza, šo kosmētisko defektu var ignorēt, jo tas neapdraud konstrukciju vai drošību. Defektu var arī nomaskēt, noņemot atlupušo šuvju lenti un atkārtoti aizpildot plaisu ar špakteles slāni, un ļoti rūpīgi to izlīdzinot. Pēc špakteles izžūšanas virsma ir jānoslīpē ar smalkgraudainu smilšpapīru, līdz tā ir gluda.
2. Krāsu zaudējusi plaisa liecina par mitruma problēmu.
Autors: plaisas_griestos2
Dažkārt caur griestiem noplūdis ūdens var iesūkties starp ģipškartona paneļiem un izraisīt šuvju lentes atlupšanu, veidojot plaisu un atstājot dzeltenus vai brūnus traipus uz virsmas. Pirms griestu remonta uzsākšanas noteikti jāpārbauda, kas ir noplūdes cēlonis, un tas jāsalabo un jānovērš.
Risinājums: Lai novērstu griestiem nodarīto kaitējumu, noņem atlupušo šuvju lenti un atkārtoti nolīmē savienojuma vietu, izmantojot, piemēram, papīra lenti un špakteli. Ja griesti ir ar faktūru, izmanto grunts aerosolu (šis produkts uz virsmām darbojas kā pildviela un blīvētājs), lai pārklātu atkārtoti aplīmēto savienojuma vietu.
Piezīme: Ģipškartons var izturēt nelielu mitruma daudzumu, tomēr ilgstošas noplūdes var izraisīt nopietnus bojājumus, un var nākties nomainīt pašu ģipškartona loksni vai pat visus griestus. Ja ģipškartons ir uzblīdis vai mīksts, tas vairs nav derīgs.
3. Nelielas plaisas zirnekļa tīkla izskatā var liecināt par biezu špakteles kārtu.
Atšķaidīta špaktele bieži tiek izmantota, lai piešķirtu griestu virsmai faktūru. Ja šāda špakteles masa tikusi uzklāta pārāk biezā slānī, pēc laika kļūs manāmas sīkas plaisas, kas stiepjas visos virzienos, proti, maisījums žūst un saraujas.
Risinājums: Lai paslēptu defektu, pamēģini uz esošā slāņa uzklāt plānu atšķaidītas špakteles kārtu. Var arī noņemt esošo faktūru, to noslīpējot (rēķinies ar slīpēšanas putekļiem un citiem papildu darbiem), un griestiem uzklāt jaunu špakteles kārtu.
4. Kopņu pacelšanās var radīt horizontālu plaisu starp iekšējo sienu un griestiem.
Jumta kopnes ir veidotas tā, lai nedaudz pārvietotos, kad to koka detaļas izplešas un saraujas temperatūras un mitruma svārstību dēļ. Kad jumta kopnes paceļas uz augšu, tās sev līdzi var pacelt arī griestus, tādējādi izveidojot plaisu starp sienu un griestiem. Šī bieži sastopamā kļūda rodas, ja ģipškartona paneļi ir tikuši piestiprināti tuvu pie kopnēm nesošās sienas malas tuvumā.
Risinājums: Vienīgais veids, kā novērst šo problēmu, ir naglu vai skrūvju izņemšana, ar kurām ģipškartona paneļu malas piestiprinātas pie kopnēm, un atkal piestiprinot pie sienu plāksnēm. Šim projektam vislabāk ir nolīgt profesionāli.
5. Griestu plaisas, kas turpinās arī sienās, var parādīties ēkas nosēšanās rezultātā.
Autors: plaisas_griestos_4
Mājas nosēšanās, tai novecojot, ir dabisks process, kas var radīt plaisas sienās un griestos – parasti virs durvīm un logiem, kā arī stūros. Šīs plaisas parasti var aizpildīt un nomaskēt, taču, ja māja turpina sēsties, plaisas, iespējams, atkal parādīsies tajās pašās vietās.
Risinājums: Ja plaisas ir platākas par trim milimetriem, ieteicams konsultēties ar būvniecības ekspertu, jo tā var būt arī ēkas konstrukcijas problēma.