abc.lv skaitļos

Lietotāji online27
Aktīvie uzņēmumi22601
Nozares raksti1028
Ekspertu atbildes2576
Praktiskie Padomi: Kā saviem spēkiem restaurēt veco čuguna vannu? : Būvniecības, arhitektūras un interjera portāls abc.lv

Praktiskie Padomi: Kā saviem spēkiem restaurēt veco čuguna vannu?

Praktiskie Padomi: Kā saviem spēkiem restaurēt veco čuguna vannu?
Agri vai vēlu jebkura vanna mēdz zaudēt savu sākotnējo izskatu, tās pārklājums izdilst, un uz vannas virsmas parādās neglīti, dzelteni rūsas traipi un citi ieēdušies netīrumi, kurus ar parastiem tīrīšanas līdzekļiem vairs nav iespējams likvidēt. Tāpēc nākas ar nožēlu secināt, ka laiks nomainīt veco santehniku pret jaunu un skaistu. Bet, neskatoties uz vizuālajiem defektiem, vannas ekspluatācijas īpašības tomēr saglabājas, tāpēc nav vērts steigties ar jaunas vannas iegādi un izdot par to lielu naudas summu. Piešķirt vannai jaunu un svaigu izskatu var mēģināt arī paša spēkiem – atjaunojot vannas emaljas pārklājumu.

Nepieciešamie instrumenti un materiāli

• Līdzeklis vannas virsmu attaukošanai;
• Smalks smilšpapīrs (N°600);
• Slīpmašīna vai urbis ar slīpēšanas uzgali;
• Krāsošanas rulītis; 
• Vidēji plata gumijas špātele;
• Krāsošanas lenta;
• Divkomponentu grunts (+ cietinātājs);
• Divkomponentu emalja vannai (+ cietinātājs).

Sagatavošanās darbi

Sagatavošanās process pirms vannas restaurācijas ir īpaši svarīgs, jo no tā kvalitātes atkarīga jaunā vannas pārklājuma ilgmūžība. Sagatavošanās ietver virkni veicamo darbu, ieskaitot virsmas attaukošanu un slīpēšanu. Izlaižot šos soļus, jaunā emalja noturēsies uz vannas virsmas vien pāris mēnešus. 

1.solis: Attaukošana

Ūdens procedūru laikā no ķermeņa ādas tiek noskalots diezgan liels taukvielu daudzums. Šie tauki ar laiku nosēžas un ieēdas vannas pārklājumā – ar parastiem tīrīšanas līdzekļiem šos netīrumus likvidēt nav iespējams. Tāpēc vannas attaukošanai jāpieliek visas pūles un pacietība. Vispirms vanna ir kārtīgi jāizberž ar speciālo līdzekli virsmu attaukošanai un jāatstāj aptuveni uz pusstundu. Šajā laikā līdzekļa sastāvā esošās vielas izšķīdinās taukvielu slāni uz vannas virsmas. Tad vannu izskalo ar karstu ūdeni un atkārto procedūru vēlreiz.

2. solis: Slīpēšana  

vannas_restauracija
Vannas virsmas slīpēšana pilda vairākus uzdevumus – palīdz likvidēt atlikušās, pārklājumā ieēdušās taukvielas un citus netīrumus un padara virsmu matētu, kas uzlabo emaljas saķeri ar virsmu. Tāpat, slīpējot vannas virsmu, var atbrīvoties no rūsas traipiem, kas ir izplatīta čuguna vannu problēma. Slīpēšanai nepieciešama slīpmašīna vai urbis ar smalku slīpēšanas disku.

Iesācējiem piemērotākais instruments būs urbis, jo tam ir mazāki apgriezieni, līdz ar to būs mazāks risks saskrāpēt vai deformēt virsmu. Slīpēšana jāveic līdz brīdim, kamēr virsma kļuvusi vienmērīgi matēta. Noskalo vecās emaljas atliekas un atkārtoti izmazgā vannu ar attaukojošo līdzekli. 

Kad vannas virsma būs kārtīgi nožuvusi, ar krāsošanas lenti rūpīgi aizlīmē vannas drenāžas caurumus un vari sākt restaurācijas darbus.

Vannas pārklājuma atjaunošana

Kvalitatīvu un ilgmūžīgu vannas pārklājumu var panākt, izmantojot ūdensizturīgas divkomponentu emaljas vannas virsmu atjaunošanai, kas būvmateriālu veikalos pieejamas ļoti plašā klāstā. To sastāvā ir uz ūdens bāzes veidota epoksīdu krāsa. Emalju var iegādāties jau komplektā ar atbilstošu grunti. Gruntēšanas līdzekli un emalju izmanto, stingri sekojot lietošanas instrukcijai.

1. Lai uz vannas atjaunotā pārklājuma nenokļūtu putekļi un citi netīrumi, pirms restaurācijas jāaizver visas durvis un logi. Tāpat jāparūpējas, lai beidzamā emaljas slāņa žūšanas laikā telpās nebūtu caurvēja, jo temperatūras un gaisa mitruma izmaiņu rezultātā uzklātā emaljas krāsa var deformēties.

2. Izlej sagatavoto grunts daudzumu vannas gultnē – tā, izmantojot rullīti, būs ērtāk gruntēt, jo nebūs nepieciešams krāsošanas paliktnis. Virsmu rūpīgi nogruntē, atstāj uz 12 līdz 24 stundām kārtīgi nožūt. Tad noslīpē ar smalku smilšpapīru un vannu kārtīgi izskalo un izžāvē.
vannas_restauracija_2

3. Emalju klāj vismaz divās trīs kārtās, pēdējai ļaujot pilnībā nožūt. Katram emaljas slānim vajadzētu sagatavot trauciņā jaunu maisījumu nepieciešamajā daudzumā, jo maisījuma kvalitatīvās īpašības var pasliktināties jau pēc pusotras līdz trim stundām. Emalju vislabāk klāt, to lēnām lejot, sākot no vannas malām, lai neveidotos redzamas krāsas salaiduma vietas.

vannas_restauracija_3
4. Pēc tam krāsas slāni uzmanīgi izlīdzina pa visu vannas virsmu, izmantojot gumijas krāsošanas rullīti vai vidēji platu gumijas špāteli.
Vannas_restauracija_pirms_pec

5. Kad visi atjaunošanas darbi pabeigti, vannu nav ieteicams izmantot aptuveni septiņas dienas, lai izvairītos no defektiem emaljas pārklājumā. Pirms ekspluatācijas vannu izmazgā ar ziepēm un kārtīgi izskalo.

Dalies ar šo rakstu

Komentāri

Nedēļas tēma

Ūdens sūkņi – no "Akvedukta"

Ūdens sūkņi – no

"Akvedukts" vairāk nekā 25 gadu garumā piedāvā dažāda lietojuma ūdens sūkņus. "Akvedukta" speciālisti jums palīdzēs izvērtēt un ieteiks labāko − vai tas būtu sūknis ūdensapgādei, iegremdējamais sūknis drenāžai vai kanalizācijai vai cirkulācijas sūknis apkures sistēmai. 

Aktuālie piedāvājumi

Energoefektīvas koka karkasa mājas

Energoefektīvas koka karkasa mājas

JK Būve piedāvā koka karkasu māju būvniecību ar pilnu apdari. Vairāk nekā 15 gadu pieredze būvniecībā. Strādājot skandināvu valstīs, iegūtā pieredze ļauj veikt karkasa māju būvniecību pēc augstākajiem standartiem.

Aktualitātes

Pielaiko telpu, māju, dārzu

"Reaton" vannas istabas būvniecība: Pielaiko telpu, māju, dārzu

Veidojot savas vannas istabas stilu, jāpievērš uzmanība tās funkcionalitātei un dizainam, jo, iespējams, ka tieši šī telpa kļūs par tavu miera ostu un pozitīvās enerģijas avotu. "Reaton" īstenos tavas ieceres atbilstoši jaunākajām interjera dizaina un stila tendencēm.